• <
siemens_gamesa_2022

Port w Kłajpedzie wspiera Ukrainę. Z portu wypłynęła duża partia oleju słonecznikowego

27.08.2022 21:36
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port w Kłajpedzie wspiera Ukrainę. Z portu wypłynęła duża partia oleju słonecznikowego

Partnerzy portalu

Port w Kłajpedzie wspiera Ukrainę. Z portu wypłynęła duża partia oleju słonecznikowego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Kłajpeda

W ubiegłym tygodniu z portu w Kłajpedzie wypłynął tankowiec z 15 tys. ton ukraińskiego oleju słonecznikowego. Jest jeden z największych ukraińskich ładunków, jaki opuścił litewski port.

Produkty rolne z Ukrainy są dostarczane do Kłajpedy od maja 2022 roku. Ładunki ze zbożem, w tym kukurydzą oraz olejami roślinny, były eksportowane przez operatora Bega w małych lub łączonych ładunkach.

– Ten tankowiec jest wyjątkowy, ponieważ wywiózł pierwszą dużą i nie łączoną dostawę oleju słonecznikowego - powiedział w Aloyzas Kuzmarskis, prezes Bega, litewskiej firmy transportowej.

Spółka nie podała dokąd trafi dostawa. Wcześniej Bega wysłał pilotażową partię ukraińskiego oleju słonecznikowego do francuskiego portu w Dunkierce.

Kuzmarskis stwierdził, że firmie udało się pokonać wcześniejsze wyzwania związane z transportem ukraińskich ładunków do portu za pomocą kolei, dodając, że przepływy się ustabilizowały, a procesy logistyczne uległy skróceniu.

– Współpraca z podmiotami odpowiedzialnymi za załadunek i odbiór towarów pokazały, że port w Kłajpedzie może być w przyszłości jedną z obiecujących tras logistycznych dla eksportu ukraińskiego oleju do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii – powiedział.

Jak podkreślił Algis Latakas, dyrektor generalny Zarządu Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie, port jest gotowy do obsługi ukraińskich ładunków i posiada do tego odpowiednią infrastrukturę.

– Jeśli wszystkie obecne przeszkody logistyczne zostaną rozwiązane, możliwe będzie szybsze przewożenie coraz większej ilości ukraińskich ładunków, a my jesteśmy na to gotowi – stwierdził.

Obecnie Bega nadal otrzymuje z Ukrainy zarówno płynne, jak i sypkie produkty rolne. Jednocześnie rozpoczął się już eksport płodów rolnych uprawianych na Litwie. Spółka obsługuje kilka terminali w porcie w Kłajpedzie,  w tym jeden z największych i najnowocześniejszych w regionie bałtyckim, agroterminal, który może jednorazowo przechowywać do 450 tys. metrów sześciennych sypkich produktów rolnych w krytych zbiornikach.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.