• <

Ukraina. Straż graniczna: Wyspa Węży na Morzu Czarnym ostrzelana z rosyjskich okrętów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina. Straż graniczna: Wyspa Węży na Morzu Czarnym ostrzelana z rosyjskich okrętów

Partnerzy portalu

Ukraina. Straż graniczna: Wyspa Węży na Morzu Czarnym ostrzelana z rosyjskich okrętów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Shao / Wikipedia

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została w czwartek zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

„Na razie w pobliżu wyspy znajdują się dwa okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – Moskwa i Wasilij Bykow” – podano.

Wyspa została zaatakowana z artylerii okrętowej.

Na wyspie przebywają na stałe naukowcy, pogranicznicy i obsługa latarni morskiej.

Wcześniej rumuński MON poinformował, że rosyjski okręt wojenny na międzynarodowych wodach Morza Czarnego zatrzymuje lub przekierowuje statki handlowe zmierzające do portów ukraińskich.  Jednocześnie rumuński resort nie potwierdził informacji "o możliwej rosyjskiej agresji w rejonie Wyspy Węży".

Rosja wstrzymała także ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim, ale jej porty na Morzu Czarnym pozostały otwarte. Głównie za ich pośrednictwem odbywa się eksport zbóż, których Rosja jest największym producentem na świecie. Jedna z firm handlujących zbożem przekazała jednak Reutersowi, że na płytszym Morzu Azowskim ruch cywilnych jednostek został wstrzymany. Z kolei Ukraina zwróciła się do Turcji i zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów. Ukraiński ambasador Wasyl Bodnar przekazał odpowiednie żądania Turkom. Zgodnie z paktem z 1936 roku mogą oni ograniczyć przepłynięcia okrętów wojennych. Turcja jeszcze nie odpowiedziała.

Dziękujemy za wysłane grafiki.