• <
gryfia_70lat

Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji

zk

29.05.2022 20:47 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji

Partnerzy portalu

Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji - GospodarkaMorska.pl
Fot. wikipedia.org

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe projektu 775 są naprawiane w stoczni znajdującej się na anektowanym Krymie - podał w niedzielę portal Krym.Realii. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że dwa takie okręty: Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone.

Portal Krym.Realii, związany z Radiem Swoboda (Radio RFE/RL), poinformował, że trzy okręty znajdują się w Sewastopolu, w 13. Stoczni rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Przy dwóch z tych jednostek nie umieszczono żadnych numerów pokładowych. Trzecia nosi numer 151; jest to duży okręt desantowy Azow.

Rosyjska Flota Czarnomorska ma cztery jednostki projektu 775; są nimi: Cezar Kunikow (nr 158), Nowoczerkask (142), Jamał (156) i Azow (151).

Jednocześnie, w innym miejscu Zatoki Sewastopolskiej znajdują się dwa duże okręty desantowe projektu 775, tak więc ogółem pod Sewastopolem jest łącznie pięć takich jednostek. Portal Krym.Realii wyraża przypuszczenie, że jeden z okrętów projektu 775 został przerzucony na Morze Czarne z Bałtyku przed agresją Rosji na Ukrainę, która nastąpiła 24 lutego.

W Rosji 9 lutego media informowały o grupie okrętów rosyjskiej Floty Bałtyckiej, która wpłynęła na Morze Czarne. Podawano wówczas, że jednym z tych okrętów jest duży okręt desantowy projektu 775 Korolow.

Okręty projektu 775 służą do transportowania oraz desantu piechoty morskiej i ciężkiego sprzętu opancerzonego.

25 marca Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych podał, że okręty Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone podczas ukraińskiego uderzenia w inną jednostkę rosyjskiej marynarki wojennej, okręt Saratow.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.