• <

Wynik wyszukiwania - "krym " - Wiadomości

Media: ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie pociskami ATACMS

Ukraińskie siły ostrzelały lotnisko wojskowe w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie, a także m.in. dwa stanowiska obrony powietrznej wroga na tym półwyspie; uderzenie przeprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie za pomocą pocisków rakietowych ATACMS - powiadomiły rosyjskie media niezależne.
30.04.2024

Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę.
21.04.2024

"The Guardian": Ukraina planuje przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński

Ukraiński wywiad wojskowy HUR planuje w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński, łączący okupowany Krym z Rosją - powiedział w środę brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" jeden z jego agentów.
03.04.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

W. Brytania. W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
27.03.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Zełenski: w 2024 r. środkiem ciężkości wojny będą Krym i Morze Czarne

Krym i związana z nim bitwa na Morzu Czarnym staną się w 2024 roku środkiem ciężkości wojny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla tygodnika „The Economist”.
02.01.2024

Nowoczerkask to już trzeci rosyjski duży okręt desantowy zniszczony przez Ukraińców

Rosyjski duży okręt desantowy Nowoczerkask, ostrzelany w nocy z poniedziałku na wtorek przez ukraińskie wojska, to już trzecia taka jednostka agresora, która została zniszczona od początku inwazji Kremla na Ukrainę. W marcu 2022 r. najeźdźcy stracili okręt Saratow, a we wrześniu 2023 roku - okręt Mińsk - zauważył w czwartek brytyjski resort obrony.
28.12.2023

Na Krymie pononownie słychać wybuchy. Ruch na Moście Krymskim został wstrzymany

Mieszkańcy okupowanego od 2014 roku przez Rosję półwyspu donoszą, że w pobliżu miasta Kercz słychać było eksplozje. Istnieje podejrzenie, że doszło do kolejnego ataku z użyciem rakiet bądź dronów, przeprowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy. Rosyjskie władze nie ustosunkowały się do tych informacji.
21.12.2023

Budowa podmorskich tuneli łączących Krym z Rosją i Helsinki z Tallinem pod chińską kontrolą

Budowa tuneli, które mają połączyć okupowany Krym z Rosją oraz stolice Finlandii i Estonii, Helsinki i Tallin, jest kontrolowana przez te same osoby pochodzące z Chin - ujawniły fińskie i amerykańskie media.
19.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Wypowiedź Prezydenta Zełenskiego w sprawie wycofywania się rosyjskich okrętów z Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił we wtorek, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".
24.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

Siły ukraińskie miały zaatakować nie jeden, a dwa rosyjskie okręty

Wykorzystując drony morskie, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z Marynarką Wojenną zaatakowały rosyjski okręt rakietowy typu Bujan i okręt patrolowy Paweł Dierżawin, poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w SBU.
13.10.2023

Rosja ponownie uderza w ukraińską infrastrukturę portową. Utrzymuje także dwa okręty podwodne zdolne do ataków rakietowych

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z użyciem donów w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Celem była infrastruktura logistyczna zlokalizowana w portach morskich. Istnieje obawa, że może dojść do ataków rakietowych od strony morza.
10.10.2023

Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
28.09.2023

SBU: udany atak na Krym z wykorzystaniem pocisków przeciwokrętowych Neptun

W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
21.09.2023

Reuters: wstrzymany ruch na Moście Krymskim

Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został "czasowo wstrzymany", poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.
12.09.2023

Rosjanie twierdzą, że odparli atak dronów na most Krymski

Rosja twierdzi, że w nocy z piątku na sobotę zniszczone zostały na Morzu Czarnym trzy ukraińskie morskie drony, które miały uderzyć w most na Krym - podała agencja AFP, cytując opublikowany na Telegramie komunikat rosyjskiego resortu obrony.
02.09.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Zaatakowany przez Ukraińców tankowiec z dziurą [WIDEO]

W sieci ukazało się wideo pokazujące uszkodzenia jakich doznał rosyjski tankowiec SIG w wyniku ataku ukraińskiego drona pływającego.
19.08.2023

SBU: morskie drony, którymi zaatakowano most na Krym, powstają w podziemnej fabryce

Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.
16.08.2023

Nocny atak drona na rosyjski tankowiec SIG

W nocy z piątku na sobotę w wyniku ataku ukraińskiego morskiego drona na wodach Morza Czarnego uszkodzony został rosyjski tankowiec SIG. Statek został zaatakowany w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej łączącej okupowany przez Rosjan Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim.
05.08.2023

Ukraina zaatakowała dronami morskimi bazę marynarki wojennej Rosji koło Noworosyjska

Armia ukraińska w nocy z czwartku na piątek zaatakowała dronami morskimi położoną koło Noworosyjska nad Morzem Czarnym bazę marynarki wojennej Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe. Ukraina zaatakowała też bezzałogowcami okupowany Krym.
04.08.2023

Ukraina przyznaje się do obu ataków na Most Krymski

Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski, zarówno jesienią ubiegłego roku, jak i niedawno, w lipcu, potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
03.08.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

Ukraina: Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim

Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim, mające chronić go przed dronami morskimi, poinformował w poniedziałek serwis Mash.
31.07.2023

Groźny pokaz siły. Rosjanie chwalą się zatopieniem ukraińskiej korwety

W związku z groźbami ataków na statki płynące do Ukrainy, rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenie na Morzu Czarnym z użyciem ostrej amunicji. Jego kulminacyjnym punktem było zatopienie z użyciem rakiety byłej, ukraińskiej korwety, którą Rosja zajęła w trakcie aneksji Krymu w 2014 roku.
25.07.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Prezydent Zełenski: most na okupowany Krym jest celem, który trzeba zneutralizować

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
22.07.2023

Rosja blokuje tranzyt statków towarowych przez Cieśninę Kerczeńską

Możliwość przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską dla cywilnych jednostek morskich, w tym statków transportujących ładunki, został zawieszony przez rosyjskie władze od 16 lipca. Jest to efektem ataków z użyciem dronów na most krymski, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.
19.07.2023

Rosyjski atak na Odessę drugą noc z rzędu

Wojska rosyjskie dokonały w nocy z wtorku na środę, drugą noc z rzędu, ataków rakietowych na Odessę. Władze wezwały mieszkańców do pozostawania w schronach. Poinformowano, że obrona przeciwlotnicza odparła ataki.
19.07.2023

Z. Pisarski: Atak na Most Krymski to element negocjacyjny Ukrainy, przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją

Atak na Most Krymski to najprawdopodobniej forma sygnału i element negocjacyjny strony ukraińskiej przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją – mówi PAP były doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski.
18.07.2023

Media pokazały zdjęcia satelitarne uszkodzonego Mostu Krymskiego

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.
17.07.2023

Ukraińskie media: okręt desantowy Piotr Morgunow pełni rolę promu w rejonie uszkodzonego mostu na okupowany Krym

Rosyjski duży okręt desantowy Piotr Morgunow wypłynął z portu w Noworosyjsku i zapewnia wsparcie logistyczne, pełniąc rolę promu w rejonie uszkodzonego rosyjskiego mostu na anektowany Krym - podał w poniedziałek ukraiński serwis Defence Express.
17.07.2023

Ukraińskie media: incydent na moście na Krym to operacja SBU i Marynarki Wojennej

Poniedziałkowy incydent na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym był operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Marynarki Wojennej Ukrainy - twierdzą źródła portalu ukraińskiego publicznego nadawcy Suspilne. Oficjalnie Marynarka Wojenna Ukrainy zapewniła, że nie ma takich danych.
17.07.2023

Eksplozje na Moście Krymskim. Nie żyją dwie osoby

Agencja RBC-Ukraine podała, że w poniedziałek nad ranem było słychać eksplozje na Moście Krymskim łączącym okupowany Krym z Rosją. Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze regionalne. Most jest uszkodzony, ale nie jest jasny zakres tych szkód.
17.07.2023

Most Krymski potencjalnym celem ataku w trakcie ukraińskiej kontrofensywy

Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety, ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
13.06.2023

Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
21.05.2023

Rosja i Wenezuela planują utworzenie wspólnej linii żeglugowej. Kontrowersji nie brakuje

Urzędnicy w Rosji i Wenezueli planują uruchomienie wspólnej firmy żeglugowej, aby pobudzić handel między tymi krajami, znajdującymi się pod gradobiciem sankcji. Trasa miałaby w zamierzeniu obsługiwać okupowany przez Rosję port w Sewastopolu, stanowiąc przepustkę dla handlu żywnością i towarami przemysłowymi, jednocześnie potwierdzając swoje aspiracje względem utrzymania Krymu i budowy swoistej "Osi" państw stojących w opozycji do świata zachodniego, nakładającego na Moskwę sankcje.
11.04.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym i Azowskim pływają bez Kalibrów

Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.
21.03.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Rosja dąży do odcięcia Ukrainy od Morza Czarnego

Rosja przesunęła nowe jednostki wojskowe na północ Krymu, aby zachować kontrolę nad korytarzem lądowym prowadzącym na półwysep - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez portal Ukrinform.
04.01.2023

Ukraina. Media: Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim

Władimir Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym Krymem – powiadomił w poniedziałek portal Hromadske, powołując się na komunikat Kremla.
05.12.2022

Generał Marczenko w Chersoniu: niebawem wyzwolimy wszystkie okupowane terytoria

Po wyzwoleniu Chersonia wkrótce usuniemy Rosjan ze wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy – zapewnił PAP ukraiński generał Dmytro Marczenko, spotkany na głównym Placu Wolności tego miasta.
21.11.2022

W. Brytania. Resort obrony: naprawa Mostu Krymskiego potrwa do września 2023 r.

Most Krymski, uszkodzony na początku października wskutek eksplozji, nie zostanie w pełni naprawiony przed wrześniem 2023 r., co ogranicza zdolność Rosji do transportu wojsk i sprzętu na Krym i południową Ukrainę - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.11.2022

Władze Ukrainy: zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce odcięłoby Rosjanom dostawy wody na Krym

Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach południa Ukrainy, odcięłoby wrogowi na kilka lat dostawy wody na Krym - ocenił w środę wieczorem sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
20.10.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja ma problemy logistyczne po uszkodzeniu mostu na Krym

Po eksplozji, która uszkodziła prowadzący na Krym Most Kerczeński, zwiększyły się problemy logistyczne wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i kluczowy wobec tego stał się lądowy szlak zaopatrzeniowy przez obwód zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
17.10.2022

Rosyjskie władze: remont uszkodzonego Mostu Krymskiego może potrwać do lipca 2023 roku

Ukończenie prac remontowych w celu przywrócenia do użytku uszkodzonego Mostu Krymskiego powinno zakończyć się do 1 lipca 2023 roku - wynika z opublikowanego w czwartek rozporządzenia rządu Federacji Rosyjskiej. Treść dokumentu przytoczyła w piątek agencja Interfax-Ukraina.
14.10.2022

Ukraińskie władze: Irańczycy szkolą rosyjskich żołnierzy na okupowanych terenach z obsługi dronów

Na okupowane przez rosyjskie wojska tereny obwodu chersońskiego i na Krym przybyli instruktorzy z Iranu, którzy szkolą żołnierzy agresora z obsługi dronów-kamikadze Shahed-136; Irańczycy koordynują też ataki wroga przeciwko celom cywilnym na Ukrainie - powiadomił w środę ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
12.10.2022

Ukraina. Wywiad: oskarżenia FSB dotyczące ataku na most na Krym są "bzdurne"

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow ocenił w środę jako "bzdurne" oświadczenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która oznajmiła, że za atakiem na most na Krym stoi szef HUR Kyryło Budanow.
12.10.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

USA. Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Miliarder Elon Musk, który wywołał niedawno oburzenie propozycją zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez m.in. uznanie aneksji Krymu, zasugerował teraz, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
08.10.2022

Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu

Niezidentyfikowana czarna łódź została znaleziona u wybrzeży okupowanego Krymu. To, co wygląda na zaimrpowizowany bezzałogowy dron morski, zostało zniszczone w okolicach Sewastopolu – podały rosyjskie władze.
23.09.2022

Rosjanie budują fortyfikacje na granicy Krymu z obwodem chersońskim

Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego, można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu – poinformowało we wtorek na Facebooku przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
20.09.2022

Rosja zbroi Krym drogą morską

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym twierdzi, że Rosja przetransportowała statkiem baterię rakiet przeciwlotniczych z Syrii do portu w pobliżu Krymu.
31.08.2022

W. Brytania. Resort obrony: rosyjska Flota Czarnomorska osłabiona po stracie samolotów na Krymie

W wyniku niedawnych eksplozji na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało co najmniej pięć samolotów Su-24 i trzy Su-30; to znacznie osłabiło lotnictwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.
12.08.2022

Zełenski: wiem, że wrócimy na ukraiński Krym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów, przypomniał, że od zajęcia Krymu zaczęła się rosyjska wojna z Ukrainą i tam też musi się zakończyć. Prezydent powiedział, że wierzy w odzyskanie półwyspu przez Ukrainę.
10.08.2022

W. Brytania. Wiceminister obrony Ukrainy: zatopimy rosyjską Flotę Czarnomorską

Ukraina przygotowuje się do zniszczenia, z pomocą otrzymywanej z Zachodu broni, do zniszczenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i odzyskania Krymu - powiedział we wtorek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times" wiceminister obrony tego kraju Wołodymyr Hawryłow.
20.07.2022

USA. "WSJ": kradzione zboże z Ukrainy trafia m.in. do portów w Syrii i Turcji

Proceder systematycznego wywozu setek tysięcy ton ukraińskiego zboża przez Rosjan trwa co najmniej od marca, a statki ze skradzionymi plonami były rozładowywane w portach w Turcji i Syrii - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa dziennikarzy "Wall Street Journal".
07.07.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć dużych okrętów desantowych

Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć dużych okrętów desantowych z trzech flot - informuje portal Krym Realii. Na Morzu Czarnym oprócz tego - według strony ukraińskiej - zadania bojowe wykonują trzy okręty rakietowe i jeden okręt podwodny.
04.06.2022

Okupanci na Wyspie Węży utworzyli przyczółek do desantu na Odessę

Najeźdźcy rozmieścili na Wyspie Węży zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń, która mogłaby zapewnić osłonę ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy i okolic miasta - poinformował w środę rzecznik dowództwa operacyjnego Południe Władysław Nazarow.
01.06.2022

Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży; dwie dywizje S-300 skierowano na Krym

Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży, dwie dodatkowe dywizje zestawów rakietowych S-300 skierowano również na Krym - powiedział we wtorek szef odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.
31.05.2022

Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe projektu 775 są naprawiane w stoczni znajdującej się na anektowanym Krymie - podał w niedzielę portal Krym.Realii. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że dwa takie okręty: Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone.
29.05.2022

Rosjanie chcą korytarza lądowego na Krym. Atakują Ukrainę z okrętów

Utworzenie lądowego korytarza prowadzącego na anektowany przez Rosjan Krym jest jednym z głównych celów sił przeciwnika – powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany w poniedziałek przez portal Suspilne.
23.05.2022

W. Brytania. Ministerstwo obrony: trwają ukraińsko-rosyjskie walki o Wyspę Węży

Trwają walki na Wyspie Węży, gdzie Rosja próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Umocnienie przez nią tam swojej pozycji pozwoliłoby jej zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.05.2022

Ukraiński wywiad: ukradzione zboże jest już na statkach na M. Śródziemnym, prawdopodobnie w drodze do Syrii

Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował we wtorek na Telegramie, że zboże ukradzione przez siły rosyjskie na Ukrainie znajduje się obecnie na pokładzie statków na Morzu Śródziemnym, które kierują się najprawdopodobniej do Syrii.
10.05.2022

Debata o atomie – II Forum Morskie Radia Gdańsk

Za nami pierwsza debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk, cyklicznego projektu będącego wkładem rozgłośni w rozwój polskiej gospodarki morskiej. Tematem dyskusji była energetyka jądrowa i przyszłość pierwszej w Polsce elektrowni, która ma zostać zbudowana na Pomorzu.
06.04.2022

Ukraiński MSZ twierdzi, że miny w Morzu Czarnym są rosyjskie

Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby “zszargać reputację Ukrainy”.
30.03.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

Rosja zamyka znaczną część przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim

Rosja zamknie znaczną części przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim od 21 lutego do 26 lutego - podał w niedzielę dziennik "Moskowskij Komsomolec", powołując się na ministerstwo obrony Rosji.
21.02.2022

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.
24.08.2021

Prezydent Ukrainy planuje budowę „wielkiej” floty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział budowę „wielkiej” ukraińskiej floty do 2035 roku.
19.08.2021

Wypadek statku “Czarna Perła”. Armatorzy przepraszają, dwaj marynarze zwolnieni z pracy

Armatorzy statku wycieczkowego “Czarna Perła” opublikowali w czwartek, 15 lipca, oświadczenie w sprawie okoliczności, w jakich na wodzie doszło do kolizji z pogłębiarką.
16.07.2021

Niemieckie media: Dzień Rosji w Rostoku jest sponsorowany przez Nord Stream 2

W środę w Rostoku odbywa się Dzień Rosji. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV), mimo krytyki, nie wycofała się z jego organizacji. "Platynowym sponsorem" wydarzenia jest spółka Nord Stream 2 - pisze dziennik "Tagesspiegel".
02.06.2021

Żaryn: ukończenie Nord Stream 2 pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy

Ukończenie Nord Stream 2, którego trasa ma omijać Ukrainę, pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy i podjęcia wobec niej agresywniejszych działań - pisze w czwartek rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn w artykule na stronie Stopfake.org.
06.05.2021

Tureckie MSZ: nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu Rosja-Ukraina

Turcja nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu między Rosją a Ukrainą - oświadczył w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla stacji NTV.
15.04.2021

Ukraina: SBU skontroluje okoliczności pozostawienia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ma skontrolować pod kątem możliwej zdrady stanu okoliczności głosowania w parlamencie w 2010 r. nad tzw. umowami charkowskimi, które przedłużyły termin stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podało w czwartek biuro prezydenta Ukrainy.
11.03.2021

Ukraina zbuduje dwie bazy wojskowe na Morzu Czarnym

Ukraina rozpoczyna budowę dwóch baz morskich w celu ochrony regionu Morza Czarnego, oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim dorocznym orędziu skierowanym do Rady Najwyższej w sprawie wewnętrznej i zewnętrznej sytuacji Ukrainy.
20.10.2020

Ukraina poskarżyła się ONZ na paradę morską w Sewastopolu

Ukraina zwróciła się do sekretarza generalnego ONZ w związku z przeprowadzeniem przez Rosję defilady morskiej na Krymie z okazji Dnia Marynarki Wojennej, przekazuje Ukrinform.
29.07.2020

Dzień Bałtyckiego Morświna

17 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Morświna. Morświn to jedyny waleń, który żyje w Morzu Bałtyckim. Niewielu ludzi miało okazję go zobaczyć, jest bardzo płochliwy, a do tego bałtycka populacja maleje w zastraszającym tempie. Obecnie w Bałtyku żyje już tylko ok. 500 osobników!
18.05.2020

W PE o agresywnej polityce Rosji na Bałtyku i rosnącym znaczeniu żeglugi w Arktyce

Zachód musi się przeciwstawić agresywnej polityce Rosji w Europie, w tym na Morzu Bałtyckim, musi też zaangażować się w stworzenie nowych przepisów prawa międzynarodowego dotyczących Arktyki, w której Rosja jest coraz aktywniejsza – przekonywali uczestnicy konferencji w PE.
05.02.2020

Otwarcie mostu kolejowego między Krymem, a Rosją narusza suwerenność Ukrainy

Otwarcie mostu kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który łączy Rosję z zaanektowanym przez nią w 2014 roku Krymem, jest kolejnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczyła unijna dyplomacja.
23.12.2019

Ćwiczenia wojskowe na południu Rosji i na Krymie (wideo)

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem ponad 8 tys. żołnierzy rozpoczęły się na terenie Południowego Okręgu Wojskowego Rosji, który obejmuje także Krym. Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik tego okręgu. Rosja zaanektowała ukraiński Krym w 2014 roku.
26.08.2019

Prezydent Ukrainy: Powrót Rosji do G7 po zwrocie Krymu i uwolnieniu ukraińskich marynarzy

Powrót Rosji do G7 stanie się możliwy, gdy zwróci ona należący do Ukrainy Krym, wstrzyma działania wojenne w Donbasie i uwolni ukraińskich więźniów politycznych - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
22.08.2019

Przeszukano rosyjski statek podejrzany o dostarczanie ropy na Krym

Działająca na Ukrainie prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu poinformowała w wydanym oświadczeniu, że w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego dostarczania ropy na anektowany przez Rosję Krym przeszukano rosyjski statek Maria.
11.08.2019

Nowy wynalazek naukowców Akademii Morskiej w Szczecinie

Naukowcy Akademii Morskiej w Szczecinie pracują nad projektem innowacyjnych konstrukcji worka dorszowego, redukujących ilość niewymiarowych ryb przy połowach dorsza bałtyckiego (w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020). Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Piotr Nowakowski, prof. AM.
03.07.2019

Ambasadorowie krajów UE dali zielone światło dla przedłużenia sankcji wobec Krymu

W Brukseli w środę ambasadorowie krajów UE dali zielone światło dla przedłużenia o rok sankcji wobec zajętego przez Rosję Krymu. Decyzja musi być jeszcze formalnie zatwierdzona przez unijnych ministrów.
12.06.2019

19 maja – Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna

Każdego roku w trzecią niedzielę maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Morświna. Obchody Dnia Morświna to jeden z elementów realizacji założeń Konwencji Bońskiej i wynikającego z niej porozumienia ASCOBANS*, którego Polska jest sygnatariuszem. Ma on na celu propagowanie wiedzy o morświnach oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające bałtyckiej populacji tych ssaków. Jest to zatem doskonała okazja do szerszego zapoznania się z tym gatunkiem.
19.05.2019

IMO będzie ostrzej walczyć z nielegalnym wykorzystywaniem rejestrów flagowych

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) pracuje nad bardziej rygorystycznymi środkami, aby powstrzymać nieuczciwe firmy żeglugowe, próbujące w nielegalny sposób wykorzystywać rejestry flagowe, aby ukryć swoje działania.
05.05.2019

Premierzy Słowacji i Ukrainy przeciwko Nord Stream 2

Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział we wtorek w Bratysławie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi, że odrzuca projekt Nord Stream 2.
16.04.2019

Ukraina: Szef MSZ dziękuje Morawieckiemu za decyzję ws. rosyjskiego żaglowca

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podziękował premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o odmowie wstępu na polskie wody terytorialne rosyjskiego żaglowca „Siedow”.
13.04.2019

IMO chce wprowadzić ostrzejsze środki przeciw nielegalnym praktykom morskim

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) pracuje nad bardziej rygorystycznymi środkami, aby powstrzymać nieuczciwe firmy żeglugowe, próbujące w nielegalny sposób wykorzystywać rejestry flagowe, aby ukryć swoje działania.
07.04.2019

USA zapowiadają nowe sankcje wobec Rosji w związku z agresją na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził nadzieję, że wraz z sojusznikami NATO, którzy przybędą do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu, ogłosi dodatkowe kroki wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainie.
28.03.2019

Szczyt UE upomni się o Krym w 5. rocznicę aneksji

Szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej podczas czwartkowo-piątkowego szczytu przypomną o nieuznawaniu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję oraz przywiązaniu do integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - podało w środę źródło unijne.
20.03.2019

Kreml zapewnił, że nie myślał o zadośćuczynieniu dla Krymu od Ukrainy

Administracja prezydenta Władimira Putina nie rozpatrywała możliwości uzyskania od Ukrainy zadośćuczynienia dla Krymu - oznajmił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
18.03.2019

Rosja: Obchody piątej rocznicy aneksji Krymu

W miastach Rosji odbywają się w poniedziałek obchody piątej rocznicy podpisania przez prezydenta Władimira Putina dekretu o wejściu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej. Rocznicowe wiece, koncerty, wystawy i kiermasze rozpoczęły się już w weekend.
18.03.2019

Eksperci w PE: Rosja nie chce, by świat dowiedział się o zbrodniach na Krymie

Rosja nie chce, aby świat dowiedział się o zbrodniach popełnionych na Krymie. Zachód powinien mówić w tej sprawie jednym głosem. Należy utrzymać presję na Moskwę, by zwolniła więźniów politycznych i jeńców wojennych - przekonywali eksperci we wtorek w PE.
06.03.2019

„Rzeczpospolita”: Zachód nie zapomni Krymu

Pomoc dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie, ponieważ jej bezpieczeństwo jest powiązane z bezpieczeństwem Europy - napisali pięć lat po aneksji Krymu w opublikowanym na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" liście otwartym szefowie MSZ 11 państw. Nigdy Krymu nie zapomnimy - oświadczyli ministrowie.
04.03.2019

USA: Członkowie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych przeciwko Nord Stream 2

Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA przedstawili w czwartek projekt rezolucji wzywającej do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma prowadzić z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.
08.02.2019

Miedwiediew zapowiada wielkie inwestycje na zaanektowanym Krymie

W ciągu najbliższych czterech lat Moskwa przeznaczy ok. 310 mld rubli (ok. 4 mld euro) na inwestycje w infrastrukturę na Półwyspie Krymskim - zapowiedział w poniedziałek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
04.02.2019

Rosyjski okręt Siewieromorsk przypłynął do bazy w Sewastopolu na Krymie

Rosyjski okręt do zwalczania jednostek podwodnych Siewieromorsk przybył do bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, na anektowanym w 2014 roku Krymie i pozostanie tam około miesiąca - poinformowały w czwartek media w Moskwie.
10.01.2019

Putin ocenił ryzyko wojny jądrowej; podkreślił wagę umowy o Morzu Azowskim

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że nie należy nie doceniać ryzyka wojny jądrowej i przestrzegł przed burzeniem systemu powstrzymywania wyścigu zbrojeń. Mówiąc o relacjach z Ukrainą, wyraził gotowość do respektowania umowy o Morzu Azowskim
20.12.2018

Ostra wymiana zdań w czasie obrad szefów MSZ krajów OBWE w Mediolanie

Pod znakiem ostrej wymiany zdań wokół kryzysu ukraińskiego w Mediolanie minął pierwszy dzień obrad ministrów spraw zagranicznych państw OBWE. W wystąpieniach padło wiele mocnych słów i oskarżeń, a sprawa Ukrainy zdominowała wystąpienia uczestników spotkania.
07.12.2018

Dr Ross: Putin realizuje scenariusz osłabienia Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin dąży do zaognienia sytuacji politycznej na Ukrainie i jej osłabienia, licząc m.in. na powiększenie strefy wpływów Donbasu o tereny nad Morzem Azowskim - ocenił w rozmowie z PAP znawca Rosji dr Wiktor Ross.
01.12.2018

Hiszpania/Media: Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej ujawnił zagrożenie ze strony Rosji

Hiszpańskie media szeroko opisując w czwartek narastający konflikt między Rosją a Ukrainą, spowodowany incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej, wskazują na zagrożenie dla UE płynące ze strony Kremla. Odnotowują, że na Zachodzie ignorowano przez ostatnie lata dozbrajanie przez Moskwę okupowanego Krymu.
30.11.2018

Media: Zatrzymani przez Rosjan ukraińscy marynarze są wywożeni z Krymu

Ukraińscy marynarze z zatrzymanych przez Rosję okrętów, którzy decyzją sądu na anektowanym przez Rosję Krymie znaleźli się w areszcie, są wywożeni poza półwysep - podało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na aktywistów tatarskich na Krymie i adwokatów.
30.11.2018

Tatarzy krymscy obrońcami ukraińskich marynarzy mimo zagrożenia rosyjskimi represjami

Obrońcami ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej i sądzonych na Krymie jest aż siedmiu Tatarów krymskich. Organizacje ochrony praw człowieka oraz tatarscy aktywiści spodziewają się zaostrzenia represji na Półwyspie Krymskim.
29.11.2018

Rosja/Ekspert: Powodem konfliktu z Ukrainą jest baza w Berdiańsku

Powodem nadzwyczaj niebezpiecznego konfliktu, do którego doszło między Rosją i Ukrainą w Cieśninie Kerczeńskiej, jest budowa bazy ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiańsku, nad Morzem Azowskim - ocenia znany rosyjski ekspert wojskowy Paweł Felgenhauer.
27.11.2018

„FT”: Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej ukazuje regionalne rozgrywki Rosji

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej uwidacznia regionalne rozgrywki Kremla i jest "jednym z najbardziej złowróżbnych kroków prowadzonej przez Moskwę od prawie 5 lat kampanii militarnej, politycznej i gospodarczej presji na Kijów" - pisze we wtorek "Financial Times".
27.11.2018

Ambasador Ukrainy: Oczekujemy większej presji UE, NATO, ONZ i USA na Rosję

Oczekujemy większej presji UE, NATO, ONZ i USA na Rosję - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jak dodał, po incydencie na Morzu Azowskim Rosję powinny spotkać nowe sankcje. Deszczyca ocenił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest stanowcze i popierające Ukrainę.
27.11.2018

Ambasador Ukrainy: Sytuacja jest niepokojąca, Rosja podjęła się bezpośredniego ataku

Sytuacja jest niepokojąca, Rosja zaatakowała okręty ukraińskie, podjęła się bezpośredniego ataku - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna - dodał.
27.11.2018

Rosja informuje o otwarciu żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską (wideo)

Rosja poinformowała w poniedziałek o otwarciu żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską, zablokowaną w trakcie niedzielnego incydentu z udziałem ukraińskich okrętów. Rosja ostrzelała i zatrzymała trzy okręty, twierdząc, że wpłynęły na jej wody terytorialne.
26.11.2018

Ukraina rozpatruje wprowadzenie stanu wojennego, Rosjanie twierdzą, że ukraińskie okręty naruszyły granice

Napięta sytuacja w związku z rosyjskim atakiem na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że w celu zatrzymania użyła wobec nich broni. FSB oświadczyła, że okręty te naruszyły granicę Rosji.Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył z kolei, że parlament powinien rozpatrzyć wprowadzenie stanu wojennego. Rada Najwyższa zbierze się w tej sprawie w poniedziałek.
26.11.2018

Ukraina/Prezydent: Od wizyt Putina Krym nie będzie bardziej rosyjski

Wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie nie sprawią, że półwysep stanie się bardziej rosyjski - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 r., w świetle prawa międzynarodowego należy do Ukrainy.
24.11.2018

UE: KE wstrzemięźliwa w sprawie nowych sankcji na Rosję

Komisja Europejska z dystansem odniosła się do zapowiedzianego apelu brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta, który chce, by Unia Europejska ramię w ramię z USA rozszerzyła sankcje wobec Rosji.
21.08.2018

Nowe połączenie promowe na Morzu Czarnym? Szanse na to rosną

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce na Morzu Czarnym uruchomione zostanie nowe regularne połączenie promowe – chodzi o linię, która połączy Krym oraz Turcję. Już dziś można założyć, że jej ewentualny start łączyć się będzie z wieloma kontrowersjami.
21.08.2018

Rosyjskie MSZ: sankcje UE wobec firm budujących most na Krym są destrukcyjne

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła we wtorek, że sankcje UE wobec sześciu firm, uczestniczących w budowie rosyjskiego mostu na anektowany Krym są "destrukcyjną polityką", wymierzoną przeciwko mieszkańcom półwyspu.
31.07.2018

UE rozszerzyła sankcje o firmy zaangażowane w budowę mostu na Krym

UE dodała do listy sankcyjnej sześć firm uczestniczących w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską łączącego Krym z Rosją. "28" uznała działania tych przedsiębiorstw za podważające lub narażające na szwank integralność, suwerenność i niepodległość Ukrainy.
31.07.2018

Czaputowicz: Polska ze spokojem przygląda się spotkaniu Trump-Putin

Polska ze spokojem przygląda się spotkaniu prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wiemy, kto jest naszym przyjacielem, a kto przeciwnikiem w tych rozmowach - podkreślił.
16.07.2018

Trump zadowolony ze szczytu, ale oczekuje zwiększenia wydatków

Prezydent USA Donald Trump wyraził w czwartek zadowolenie z wyników szczytu NATO. Zaznaczył, że kraje zobowiązały się do zwiększenia wydatków na obronność, i zapowiedział, że na zbliżającym się spotkaniu z prezydentem Rosji zamierza poruszyć kwestie Ukrainy.
12.07.2018

Trump: Nie potrafię powiedzieć, co się stanie z Krymem

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że nie potrafi powiedzieć, co się stanie z Krymem. Podkreślił jednak, że nie podoba mu się to, co się stało z tym regionem.
12.07.2018

W. Brytania: Media chwalą Trumpa za konfrontację z Niemcami

Brytyjskie media pozytywnie oceniają w czwartek krytykę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa pod adresem niemieckiego rządu za współpracę gazową z Rosją; apelują jednocześnie o ostrożność wobec działań Moskwy.
12.07.2018

Media obawiają się wpływu relacji Trumpa z Putinem na NATO

Prezydent USA Donald Trump może chcieć ograniczyć zaangażowanie militarne USA w Europie i zbliżyć się do prezydenta Rosji Władimira Putina, co mogłoby wpłynąć na NATO - oceniają w środę brytyjskie media przed rozpoczynającym się szczytem Sojuszu w Brukseli.
11.07.2018

Powstał szlak kajakowy w rezerwacie przyrody Krutynia

Szlak kajakowy w granicach rezerwatu Krutynia wyznaczyły służby ochrony środowiska. Wszystko po to, by turyści nie niszczyli przyrody w pobliżu najpiękniejszej mazurskiej rzeki. To pierwszy tego typu szlak wyznaczony w warmińsko-mazurskich rezerwatach przyrody.
26.06.2018

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii - podaje Reuters. Agencja ocenia, że tym sposobem półwysep znalazł rynek zbytu po objęciu zachodnimi sankcjami, a przywódca opanowanej wojną Syrii Baszar el-Asad ma pewne źródło dostaw.
23.06.2018

NATO i USA potępiają Rosję za otwarcie mostu na zaanektowany Krym

NATO i USA potępiły w środę otwarcie mostu przez Cieśninę Kerczeńską, łączącego Rosję z zaanektowanym przez nią w 2014 roku ukraińskim Krymem. Wg NATO to "nowa demonstracja pogardy" Moskwy dla prawa międzynarodowego. USA podkreślają, że Krym jest częścią Ukrainy.
17.05.2018

Ukraina/Poroszenko: Most na Krym przyda się Rosji do wycofania wojsk

Otwarty we wtorek most na zajęty przez Rosję Krym posłuży okupantom do wycofywania swoich wojsk z półwyspu – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który ocenił, że jest to kolejna „marna próba” legitymizacji aneksji.
16.05.2018

Rosja uruchomiła most na zaanektowany Krym

Rosja uruchomiła we wtorek most przez Cieśninę Kerczeńską na zaanektowany w 2014 roku Półwysep Krymski. W otwarciu wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin, siedząc za kierownicą ciężarówki, która przejechała przez most w kolumnie samochodów ciężarowych.
16.05.2018

Rosja: We wtorek otwarcie drogowej części mostu na Krym

Ceremonia z okazji otwarcia drogowej części mostu nad Cieśniną Kerczeńską łączącego Rosję z anektowanym w 2014 r. Krymem odbędzie się we wtorek. W środę na moście zostanie otwarty ruch drogowy - podały w poniedziałek służby prasowe Kremla.
14.05.2018

Na Ukrainie aresztowano kolejny rosyjski statek

Ukraiński sąd orzekł we wtorek o aresztowaniu kolejnego rosyjskiego statku. Mowa o pogłębiarce, która wykorzystywana była do nielegalnego wydobycia piasku na wodach terytorialnych Ukrainy. W ciągu miesiąca to już drugie takie orzeczenie.
11.04.2018

Komendant Daru Młodzieży melduje z Madery

Po dojściu do Funchal, komendant "Daru", kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski nadesłał krótką relację z ostatnich dni atlantyckiej podróży w kierunku Madery.
08.04.2018

Rosyjski strongman przeciągnął statek by upamiętnić czwartą rocznicę aneksji Krymu (wideo)

Cztery lata temu, 18 marca 2014 r. na Kremlu podpisano uroczyście akt o przyłączeniu Krymu do Rosji. Proces aneksji Krymu rozpoczął się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy rosyjscy żołnierze w nieoznakowanych mundurach (słynne już „zielone ludziki”) przejmowali strategiczne obiekty ukraińskiej armii i lokalnych władz. Współpracujący z Moskwą separatyści 16 marca 2014 r. zorganizowali referendum, którego wyniki uznano za podstawę do przejęcia półwyspu przez Rosję. Podczas gdy o Krymie zapomina niemalże cała Europa - we Władywos
18.03.2018

Gazprom: Europie zacznie wkrótce brakować gazu

Rosyjski Gazprom ostrzega, że Europie zaczną się wkrótce pojawiać niedobory gazu, a ceny tego surowca pójdą w górę, jeśli państwa europejskie będą próbowały zdać się na import gazu z USA zamiast zwiększyć zakupy w Rosji, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie.
09.02.2018

Resort obrony Rosji: Manewry Su-27 nad Morzem Czarnym nie zagrażały samolotowi USA

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że manewry myśliwca Su-27 w przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym w poniedziałek były "standardowe, absolutnie zgodne z prawem i bezpieczne" dla amerykańskiego samolotu zwiadowczego EP-3E Aries.
02.02.2018

„NYT”: Ćwiczenia Zapad-2017 obok granic NATO rodzą obawy o agresję

Planowane na wrzesień rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 to rodzaj zastraszania, który przypomina "najbardziej złowieszcze dni zimnej wojny" - pisze we wtorek "New York Times", podkreślając, że te ćwiczenia u granic państw NATO rodzą obawy o agresję.
01.08.2017

Niemcy chcą dalszych sankcji wobec Rosji w związku z turbinami na Krymie

Niemcy chcą, aby Unia Europejska wpisała czterech kolejnych obywateli Rosji i rosyjskie firmy na unijną czarną listę w związku z turbinami gazowymi Siemensa dostarczonymi na Krym - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła w Brukseli.
24.07.2017

Kreml: cały sprzęt dostarczany na Krym jest produkowany w Rosji

Cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji - zapewnił w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na zarzuty niemieckiego Siemensa o przerzucenie na Krym dwóch turbin dostarczonych przez koncern klientowi w Rosji.
13.07.2017

Reuters powiadomił o nowych turbinach na Krymie, Siemens nie potwierdza

Po doniesieniach, że na anektowany przez Rosję Krym mogły trafić 2 nowe turbiny gazowe przypominające sprzęt produkcji Siemensa, niemiecki koncern nie potwierdził tych informacji i podał w czwartek, że jego podejrzenia nadal dotyczą tylko 2 poprzednich turbin.
13.07.2017

Armia rosyjska rozpoczęła manewry na Krymie

Armia rosyjska rozpoczęła w poniedziałek manewry na poligonie Opuk na anektowanym Krymie z udziałem ponad 2,5 tys. żołnierzy wojsk desantowych. Zaangażowano pododdziały wojsk powietrznodesantowych i powietrznokosmicznych Rosji oraz siły Floty Czarnomorskiej.
20.03.2017

Rosja uruchomiła gazociąg z Kraju Krasnodarskiego na Krym

Rosja uruchomiła we wtorek gazociąg z Kraju Krasnodarskiego na Krym, co według prezydenta Władimira Putina doprowadzi do wzrostu gospodarczego półwyspu. Moskwa zaanektowała Krym w 2014 roku.
27.12.2016

Konserwacja dłubanki z X wieku na UMK w Toruniu

Na UMK w Toruniu przeprowadzana jest konserwacja łodzi jednopiennej pochodzącej z X wieku, wydobytej z dna jeziora Lednickiego. Cały proces może potrwać ponad dwa lata. Wydobyta na powierzchnię na początku listopada dłubanka znajduje się obecnie w wannach w hali laboratoryjnej.
06.12.2016

Minął pierwszy dzień ćwiczeń rakietowych koło Krymu

16 pocisków wystrzeliła w czwartek armia Ukrainy w ramach ćwiczeń rakietowych nad Morzem Czarnym, na zachód od zaanektowanego przez Rosję Krymu. Szef ukraińskiego sztabu Wiktor Mużenko ocenił, że obrona przeciwlotnicza jego kraju jest efektywna.
01.12.2016

Dowódca marynarki wojennej Ukrainy zapowiada jej rozbudowę

Ukraina odnawia i powiększa swe siły morskie, co obejmuje także naprawę będącej okrętem flagowym fregaty Hetman Sahajdaczny, by przeciwstawić się rozbudowie rosyjskiego potencjału militarnego na Krymie - oświadczył w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej.
02.11.2016

Rosja: Ćwiczenia mające sprawdzić gotowość bojową sił zbrojnych

Na polecenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się w czwartek niezapowiedziane manewry w wielu częściach kraju, w tym na Krymie i przy granicy z Ukrainą, których celem jest sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych.
25.08.2016

Rosyjska marynarka wojenna ćwiczy na Krymie

Rosyjska marynarka wojenna i wojska lądowe przeprowadzają na Krymie ćwiczenia logistyczne - poinformowała agencja RIA Nowosti cytując wiceministra obrony Rosji generała Dmitrija Bułgakowa. Ukraiński Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
19.08.2016

Most kolejowy nad Cieśniną Kerczeńską będzie gotowy rok później

Rosja przesunęła o rok datę zakończenia budowy kolejowej części mostu nad Cieśniną Kerczeńską, który połączy Rosję z anektowanym Krymem. Powodem jest konieczność rewizji pierwotnego planu pod kątem większych obciążeń. Most drogowy ukończony będzie w terminie.
14.04.2016

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS „Great Britain”

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.
24.07.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.