• <
gryfia_70lat

Prezydent Ukrainy planuje budowę „wielkiej” floty

19.08.2021 11:17 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prezydent Ukrainy planuje budowę „wielkiej” floty

Partnerzy portalu

Prezydent Ukrainy planuje budowę „wielkiej” floty - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział budowę „wielkiej” ukraińskiej floty do 2035 roku.

Zełenski wypowiadał się między innymi o Wyspie Węży, która po zaanektowaniu Krymu przez Rosję jest najbardziej wysuniętym na południe terytorium kontrolowanym przez Kijów. – Ta niewielka wyspa, jak i reszta naszego terytorium, jest ukraińską ziemią i będziemy bronić jej z całą mocą – podkreślił prezydent. Polityk powiedział także, że Platforma Krymska, której inauguracyjny szczyt odbędzie się w najbliższy poniedziałek, to pierwsza instytucjonalna płaszczyzna, jaka ma działać każdego dnia i w ramach której będą opracowywane najważniejsze kwestie, przede wszystkim humanitarne.

– Na razie Krym wygląda jak lotniskowiec. To nie jest już ta perła ukraińskiej ziemi nad morzem. Dziś to zmilitaryzowany półwysep Federacji Rosyjskiej, gdzie codziennie zwiększana jest liczba uzbrojenia, zmniejszana liczba rdzennej ludności – kontynuował Zełenski. Zaznaczył, że kwestia Krymu dotyczy też „rozlokowania wybrzeża czarnomorskiego i azowskiego” – Pracujemy nad tym. Jest zadanie do 2035 roku zbudowania wielkiej floty – poinformował.

Ukraina liczy w tej kwestii na wsparcie ze strony Unii, Wielkiej Brytanii i USA. – Otrzymaliśmy już pełne wsparcie od Wielkiej Brytanii. Kwestia wzmocnienia Marynarki Wojennej Ukrainy jest częścią naszego spotkania z prezydentem USA i częścią porządku dziennego Platformy Krymskiej i naszych rozmów z innymi państwami – powiedział Zełenski. Dodał, że Ukraina odczuwa, że Rosja próbuje naciskać na inne kraje w kwestii pomocy dla Ukrainy.

Wcześniej ogłoszono, że Wielka Brytania i Ukraina podpisały porozumienie o współpracy. Na jego mocy Brytyjczycy zobowiązali się odsprzedać Ukraińcom dwa odnowione niszczyciele min typu Sandown oraz wyprodukować dla nich osiem nowych małych okrętów rakietowych. Anglicy mają także ustanowić bazę dla ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym oraz drugą, na Morzu Azowskim. W porozumieniu znalazły się też zapisy o sprzedaży rakiet Ukraińcom oraz zapewnieniu odpowiednich szkoleń.

Źródło: jm, PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.