• <
mewo_2022

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

11.08.2021 05:30 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

Partnerzy portalu

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg - GospodarkaMorska.pl
© Nord Stream 2 / Axel Schmidt.

Czy będą zaostrzone sankcje przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2? Opowiedział się za tym we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.

Jego zdaniem należy też rozmieścić w regionie siły obrony przeciwlotniczej w odpowiedzi na militaryzację Morza Czarnego przez Rosję oraz przygotowania do ulokowania na okupowanym Krymie broni jądrowej.


- Trzy kraje bałtyckie będą pod straszną presją. Bezpośrednio zagrożona jest także Polska. Dla Ukrainy i krajów bałtyckich oznacza to niemal gwarantowaną eskalację, a dla reszty Europy – kompletną zależność w przyszłości i gwarantowany szantaż. Jestem przekonany, że trzeba zaostrzyć sankcje przeciw firmom, które realizują ten projekt i nie dopuścić do jego uruchomienia - oświadczył Reznikow po spotkaniu z szefem think tanku Jamestown Foundation Glenem Howardem, odnosząc się do Nord Stream 2.

Wicepremier Ukrainy uważa, że Rosja już de facto zajęła Morze Azowskie i jak zaznacza "całkowicie zmieniła równowagę na Morzu Czarnym, kompletnie je militaryzując".

I jak dodał,  Ukraina jest wyjątkowo zaniepokojona działaniami Rosji, zmierzającymi do przygotowania Krymu na rozmieszczenie tam broni jądrowej.

- Właśnie wspierając się na Krymie Rosja prowadzi operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz wpływa na Bałkany - zaznaczył.

- To ważne, by poszerzyć pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy. W pierwszym rzędzie poprzez rozmieszczenie sił obrony przeciwlotniczej, nawet drogą rozlokowania jednostek amerykańskich. Nasze ustawodawstwo na to pozwala - powiedział oznajmił Reznikow.

Źródło: AK, PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.