• <
urząd_morski_gdynia_2021

Ostra wymiana zdań w czasie obrad szefów MSZ krajów OBWE w Mediolanie

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Ostra wymiana zdań w czasie obrad szefów MSZ krajów OBWE w Mediolanie
Ostra wymiana zdań w czasie obrad szefów MSZ krajów OBWE w Mediolanie - GospodarkaMorska.pl

pc

07.12.2018 Źródło: PAP

Pod znakiem ostrej wymiany zdań wokół kryzysu ukraińskiego w Mediolanie minął pierwszy dzień obrad ministrów spraw zagranicznych państw OBWE. W wystąpieniach padło wiele mocnych słów i oskarżeń, a sprawa Ukrainy zdominowała wystąpienia uczestników spotkania.

Pierwszego dnia 25. Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z udziałem szefów dyplomacji i ich reprezentantów z 57 krajów omawiano sytuację wokół Ukrainy zwłaszcza w kontekście nowych napięć po ostrzelaniu ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej przez siły rosyjskie i zatrzymaniu 24 marynarzy.

W czasie obrad pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Włoch Enzo Moavero Milanesiego stanowczo zabrzmiały słowa szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, która zaapelowała do Rosji o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie marynarzy. Następnie osobno rozmawiała z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem i Rosji Siergiejem Ławrowem w tym kryzysie. Szczegóły tych spotkań nie są znane.

Ukraiński minister oświadczył w swoim wystąpieniu: „To piąta Rada Ministerialna OBWE zdominowana przez destabilizujące zachowanie Rosji”, która - jak dodał - na Ukrainie „nie zrobiła kroku wstecz”, ale „wzmocniła agresję na Morzu Azowskim” i „przekształciła Krym w bazę wojskową”.

Szef amerykańskiej delegacji Wess Mitchell z Departamentu Stanu zarzucił władzom w Moskwie, że „pogrążyły Europę w najcięższym kryzysie humanitarnym w tym pokoleniu”. Ostrzegł, że USA będą tak długo stosować sankcje wobec Rosji, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegać porozumień z Mińska i nie odda Krymu Ukrainie.

Ostro odpowiedział na te zarzuty szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który wyraził opinię, że „wąska grupa państwo posługuje się metodą szantażu i pogróżek” wobec Rosji.

„Poparcie zamachu stanu na Ukrainie jest tego wzorcowym potwierdzeniem” - dodał.

Jednocześnie Ławrow wyraził opinię, że porozumienia z Mińska są „jedyną podstawą” i nie ma innego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. „Ale porozumienia te są stale sabotowane przez reżim w Kijowie, który korzysta z pełnej bezkarności ze strony swych międzynarodowych protektorów”. Ponadto rosyjski minister stwierdził, że na Ukrainie podejmowane są starania, by zniszczyć język rosyjski. Ławrow dodał też, że trwa tam proces „czynienia bohaterów z nazistów”.

W obradach pierwszego dnia Rady Ministerialnej OBWE, która potrwa do piątku, uczestniczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność bardziej zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej na eskalację działań rosyjskich wobec Ukrainy.

Szef polskiej dyplomacji mówił, że rozwiązanie konfliktu między Rosją a Ukrainą jest niezbędne, aby odbudować bezpieczeństwo w Europie. "Polska - podkreślił - nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję".

"Nie będziemy też akceptować stałej destabilizacji wschodniej Ukrainy" - oświadczył minister Czaputowicz.

Na zakończenie wziął udział w towarzyszącej im debacie na temat kryzysu na Ukrainie, zorganizowanej z udziałem przedstawicieli przyjaciół tego kraju. W debacie „Problem militaryzacji Krymu oraz części Morza Czarnego i Morza Azowskiego” uczestniczyli też przedstawiciele Ukrainy, USA, Kanady, Litwy, Łotwy, Estonii, Gruzji i Danii.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.