• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Interfaks-Ukraina: Rosja straciła dostęp do 300 mld USD swoich rezerw

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Interfaks-Ukraina: Rosja straciła dostęp do 300 mld USD swoich rezerw

Partnerzy portalu

Interfaks-Ukraina: Rosja straciła dostęp do 300 mld USD swoich rezerw - GospodarkaMorska.pl

Ze względu na sankcje USA, Europy i ich sojuszników, które zablokowały Rosji dostęp do części jej rezerw złota i walut, kraj ten nie może wykorzystać prawie połowy z nich, około 300 mld dolarów - podała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, cytując wypowiedź rosyjskiego ministra finansów Antona Siłuanowa.

"To około połowy rezerw, które mieliśmy. Mamy całkowitą rezerwę w wysokości około 640 miliardów dolarów, blisko 300 miliardów dolarów w rezerwach jest teraz w stanie, w którym nie możemy ich wykorzystać" – powiedział Siłuanow.

Przypomniał też, że część rosyjskich rezerw złota i walut jest w juanach, w związku z czym Zachód stara się osiągnąć porozumienie z Chinami, aby te ograniczyły dostęp Rosji do swojej waluty.

Siłuanow powiedział, że w związku z zamrożeniem rezerw Rosja ma kłopoty z obsługą niektórych zobowiązań, w tym zadłużenia. Szef rosyjskiego resortu finansów przypomniał, że dług państwowy, w szczególności denominowany w walutach obcych, Rosja będzie obsługiwała w rublach, dopóki nie zostaną rozmrożone jej rezerwy.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.