• <
smartre_2023

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Ukraina nie potwierdza [WIDEO]

gm

30.10.2022 22:23 Źródło: PAP, jm
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Eksplozje na rosyjskich okrętach. Ukraina nie potwierdza [WIDEO]

Partnerzy portalu

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Ukraina nie potwierdza [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fregata Admirał Makarow, fot. Ad Meskens / Wikipedia

W sobotę rano pojawiły się informacje o eksplozjach w porcie w Sewastopolu na Krymie. Źródła donoszą, że ukraińskie drony zaatakowały skutecznie cztery stacjonujące tam okręty wojenne sił rosyjskich, w tym fregatę Admirał Makarow, flagowy okręt Floty Czarnomorskiej. Żadna ze stron nie potwierdziła jeszcze jednoznacznie, co się wydarzyło.

Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk skomentowała słowami o "komarach bojowych" wypowiedzi przedstawicieli Rosji, którzy oświadczyli w sobotę, że Ukraina zaatakowała dronami cele w Sewastopolu na anektowanym Krymie.

Humeniuk, cytowana przez portal UNIAN, powiedziała, że armia przygotowuje oficjalny komentarz w sprawie oskarżeń Kremla. Dodała następnie: "to pewnie są komary bojowe, które tak niepokoją rosyjskie władze".

Niedługo potem dowództwo operacyjne Południe poinformowało w oficjalnym oświadczeniu, że nie może potwierdzić doniesień o zniszczeniu trzech rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujące Kalibr. Przyczyną incydentu mogło być "nieudane odpalenie rakiet obrony przeciwlotniczej" - oceniła Humeniuk w tym komunikacie.

Tymczasem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał w komentarzu na Telegramie, że eksplozje nastąpiły na czterech okrętach wojennych Rosji, w tym na fregacie Admirał Makarow. Heraszczenko oświadczył, że powodem eksplozji było "nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi".


W sobotę rano w Sewastopolu, który jest bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było eksplozje. Ukraiński portal zn.ua poinformował, że zamknięto dla żeglugi zatokę pomiędzy północną i południową częścią miasta. Propagandowe media rosyjskie oświadczyły, że okręty Floty Czarnomorskiej "odpierają atak dronów" - relacjonował serwis.

Następnie rosyjska administracja Krymu oskarżyła stronę ukraińską o "zmasowane" uderzenie na obiekty infrastruktury wojskowej i zapewniła, że atak został odparty przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

Według ukraińskich mediów Admirał Makarow został nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej po zatopieniu przez Ukraińców w kwietniu krążownika Moskwa.[AKTUALIZACJA 13:38]

O uszkodzeniu fregaty Admirał Makarow piszą nawet rosyjskie media. Pojawiają się także nagrania wideo rzekomo prezentujące okręt w ogniu, brak jednak potwierdzenia, że są to materiały dotyczące tego ataku.

Jednocześnie rosyjskie media zwróciły uwagę, że w momencie ataku w rejonie Sewastopola krążył amerykański dron rozpoznawczy RQ-4B Global Hawk.

Zaczęły się także pojawiać doniesienia, że uszkodzone zostały dwa okręty stacjonujące w Sewastopolu: niszczyciel min Ivan Holubets (poważne uszkodzenia) oraz Admirał Makarow (uszkodzenie systemu radarowego).

Rosjanie oskarżyli o atak siły zbrojne Ukrainy, ale pojawiają się także oskarżenia wysuwane w stronę NATO i Wielkiej Brytanii. Rosyjskie media twierdzą ponadto, że Sojusz stał także za eksplozją Nord Stream. W sieci pojawiło się natomiast nagranie rzekomo prezentujące zniszczenie podwodnego drona przez rosyjskie lotnictwo w okolicy Sewastopola.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.