• <
smartre_2023

Erdogan ponownie zaoferował prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych

gm

20.01.2023 21:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Erdogan ponownie zaoferował prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych

Partnerzy portalu

Erdogan ponownie zaoferował prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątkowej rozmowie telefonicznej ponownie zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.

Prezydent Turcji już wcześniej proponował Ukrainie pomoc w rokowaniach pokojowych, ostatnio na początku stycznia, gdy oznajmił w rozmowie z Zełenskim, że Ankara chce podjąć się roli pośrednika w rozmowach z Moskwą, aby zapewnić trwały pokój między Rosją a Ukrainą. Erdogan zaoferował też wówczas Zełenskiemu wsparcie dyplomatyczne ws. zajętej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W trakcie rozmowy złożył też kondolencje w związku z katastrofą śmigłowca, w której w środę rano zginęło 14 osób, w tym minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców.

Prezydent Turcji od początku zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku często rozmawia zarówno z rosyjskim dyktatorem, jak i z prezydentem Ukrainy. Działania mediacyjne Ankary doprowadziły do wymiany więźniów na dużą skalę między Rosją a Ukrainą, a także m.in. do wypracowania umów odblokowujących eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. 

Komentatorzy zwracają uwagę na jego niejednoznaczną grę polityczną. Erdogan jest oskarżany o o autorytarne rządy i zwalczanie opozycji. Ponadto blokuje akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, które wyraziły chęć wstąpienia do Sojuszu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i obaw o swoje bezpieczeństwo. Turcja zgodziła się poprzeć akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi przez ten kraj za terrorystyczne. W krajach skandynawskich schroniło się wielu Kurdów uciekających przed prześladowaniami, w tym uchodźców politycznych i osób powiązanych z działalnością opozycyjną. Ankara domaga się, aby kraje aspirujące do NATO nie pełniły roli azylu dla wrogów władz tureckich, w kwestii niektórych z groźbami więzienia domagają się ekstradycji.

Fot. Depositphotos

 

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.