• <
smartre_2023

Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów” wojny z Ukrainą

gm

09.12.2022 09:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów” wojny z Ukrainą

Partnerzy portalu

Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów” wojny z Ukrainą - GospodarkaMorska.pl

Instytut Badań nad Wojną podał w najnowszym raporcie ocenia, że pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony.

Kreml nie porzucił swoich głównych celów na Ukrainie, chociaż rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, po raz pierwszy oświadczył, że obecnym celem terytorialnym Rosji jest zajęcie całości okupowanych częściowo czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Pomimo podanych deklaracji Pieskow zapewniał, że celem Rosji nie jest przyłączanie nowych terytoriów. Powtórzył też rosyjskie stwierdzenia o dążeniu do „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” Ukrainy, co oznacza, że cele Kremla pozostają niezmienne. Eksperci przypomnieli „imperialistyczne” deklaracje Putina ze środy (w których mówił o Morzu Azowskim jako wewnętrznym akwenie Rosji i porównywał się do cara Piotra I) oraz jego wypowiedź na temat roli Rosji jako jedynego „gwaranta suwerenności Ukrainy”.

Według ISW „celowo niespójny przekaz Kremla jest częścią operacji informacyjnej, która ma zmylić Zachód i skłonić go, by popychał Kijów do negocjacji i ustępstw”.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.