• <

Ukraina uznała wrak Moskwy za obiekt dziedzictwa kulturowego

gm

22.04.2022 20:49 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina uznała wrak Moskwy za obiekt dziedzictwa kulturowego

Partnerzy portalu

Ukraina uznała wrak Moskwy za obiekt dziedzictwa kulturowego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Wrak rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, który w zeszłym tygodniu zatonął na Morzu Czarnym po ukraińskim ostrzale, został wpisany do rejestru podwodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, jako obiekt nr 2064 - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

"Zgodnie z konwencją UNESCO, wszystkie ślady ludzkiej działalności na dnie Morza Czarnego wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej naszego państwa są własnością Ukrainy" - napisano w opublikowanej w czwartek na Facebooku informacji.

Niektóre źródła podają, że formalnie wrak został przekazany do Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej Ukrainy.

Jak dodano, słynny krążownik i najbardziej znany obiekt zatopiony na Morzy Czarnym można podziwiać 80 mil morskich od Odessy. Wyłączna strefa ekonomiczna rozciąga się do 200 mil morskich poza wodami terytorialnymi.

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony, okręt zatonął podczas holowania w warunkach sztormu.

Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Moskwa nie potwierdziła tych doniesień, twierdząc, że na jednostce "doszło do pożaru".


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.