• <

Wynik wyszukiwania - "moskwa" - Wiadomości

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

Ukraiński wywiad: Kreml wysyła żołnierzy Floty Pacyfiku na wojnę z Ukrainą

W celu uzupełnienia strat, które siły okupacyjne ponoszą w walkach na Ukrainie, i obsadzenia nowych jednostek Kreml wysyła na wojnę personel rosyjskiej Floty Pacyfiku - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
12.04.2024

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Analityk: Ukraińcy zdołali zepchnąć Flotę Czarnomorską do narożnika

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma. Jego zdaniem to zasługa „dronów morskich” oraz brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących.
30.03.2024

Minister obrony Korei Płd.: Korea Płn. nadal wysyła uzbrojenie do Rosji

Korea Północna wysłała od ubieglego roku ok. 7 tys. kontenerów z amunicją artyleryjską, pociskami rakietowymi oraz sprzętem wojskowym do Rosji w ramach pomocy dla tego kraju prowadzącego inwazję na Ukrainę na pełną skalę – powiedział w poniedziałek minister obrony Korei Południowej Szin Won Sik.
18.03.2024

Portugalskie okręty śledziły trzy podejrzane, rosyjskie statki

Marynarka Wojenna Portugalii od 15 do 16 marca śledziła obecne na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej państwa trzy statki należące do Rosji. Choć były to oficjalnie jednostki cywilne, stale istnieje podejrzenie, że Moskwa wykorzystuje takie do operacji wywiadowczych a także transportu ładunków objętych sankcjami.
18.03.2024

Siedmiu zabitych i 27 rannych w wyniku wtorkowego zatopienia rosyjskiego okrętu

Na pokładzie zatopionego we wtorek rosyjskiego okrętu patrolowego Siergiej Kotow zginęło co najmniej siedmiu marynarzy, a rannych zostało 27 – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy HUR. Wcześniejsze doniesienia mówiły o siedmiu zabitych i sześciu rannych.
06.03.2024

Ukraina może czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Ukraina jest gotowa czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE w celu załagodzenia ostrego sporu politycznego z Polską, ale chce, aby UE wprowadziła embargo na importu rosyjskiego zboża – powiedział w środę dziennikowi „Financial Times” ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.
06.03.2024

Niezależne media rosyjskie: Siergiej Kotow to piętnasty rosyjski okręt zatopiony przez Ukraińców

Rosyjski patrolowiec Siergiej Kotow, należący do Floty Czarnomorskiej, to już piętnasty okręt agresora zatopiony podczas wojny z Ukrainą; tylko od końca grudnia 2023 roku najeźdźcy stracili cztery ważne okręty - zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
05.03.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Próbował przemycić tonę kokainy przez port. Holenderski piłkarz Quincy Promes skazany na sześć lat więzienia

Piłkarz Quincy Promes został skazany na sześć lat więzienia przez sąd rejonowy w Amsterdamie za przemyt ponad tony kokainy do Holandii. Zawodnik Spartaka Moskwa nie trafi jednak za kratki, gdyż Rosja nie ma podpisanej z Holandią umowy ekstradycyjnej.
14.02.2024

Pożar w rosyjskiej rafinerii nad morzami Czarnym i Azowskim. SBU nieoficjalnie przyznała się do ataków

W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zaatakowały dronami szereg obiektów w różnych regionach Rosji; w Kraju Krasnodarskim wybuchł pożar w rafinerii - przekazała niezależna od władz na Kremlu rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
09.02.2024

Armia ukraińska: unieruchomiliśmy ok. 33 proc. okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Siły Zbrojne Ukrainy unieruchomiły około 33 procent okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji – oświadczyło we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).
06.02.2024

Putin na uroczystości położenia stępki pod atomowy lodołamacz Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowany w Petersburgu nowy atomowy lodołamacz Leningrad.
31.01.2024

Rosyjski terminal zawiesza prace po ukraińskim ataku

Praca terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Novateku, położonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, została zawieszona po wybuchu pożaru. Ukraiński portal RBK-Ukraina powiadomił, że pożar jest wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
21.01.2024

Pożar w rosyjskim terminalu gazu skroplonego nad Morzem Bałtyckim

W terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Novateku, położonym nad Morzem Bałtyckim, wybuchł pożar – poinformował w niedzielę na Telegramie gubernator obwodu leningradzkiego Aleksandr Drozdenko.
21.01.2024

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu, kluczowy hub przeładunków ropy naftowej i jej produktów w regionie Bałtyku. Maszyna przeleciała 1250 km.
18.01.2024

W pobliżu Krymu zatonął rosyjski okręt patrolowy

Na dnie morza w pobliżu Sewastopola, miasta na okupowanym przez Rosję Krymie, znajduje się wrak rosyjskiego okrętu patrolowego; jednostka prawdopodobnie została zatopiona kilka tygodni temu w wyniku ataku dronów nawodnych - poinformował w czwartek ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
18.01.2024

Wiceminister klimatu chce utrzymać stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Opóźnienia we wdrażaniu dziesiątków aktów prawnych, umowy bez zapewnionych budżetów na ich realizację - to pierwsze ustalenia audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jakie wskazała wiceszefowa resortu Urszula Zielińska w środowej rozmowie w Studiu PAP.
10.01.2024

Mimo ukraińskich sukcesów, w tym na morzu, to Rosja utrzymuje przewagę w wojnie elektronicznej

Rosja utrzymuje przewagę nad Ukrainą w wojnie elektronicznej (EW), która pozwala na neutralizowanie działań przeciwnika i była jedną z przyczyn fiaska zeszłorocznej ukraińskiej kontrofensywy - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".
09.01.2024

Prezydent Erdogan zapewnił prezydenta Zełenskiego o gotowości do organizacji rozmów pokojowych z Rosją

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił w piątek ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o gotowości Ankary do organizacji rozmów, mających zapewnić pokój na Ukrainie - napisał na platformie X prezydencki dyrektoriat ds. komunikacji, informując o telefonicznej rozmowie liderów.
06.01.2024

Zełenski: w 2024 r. środkiem ciężkości wojny będą Krym i Morze Czarne

Krym i związana z nim bitwa na Morzu Czarnym staną się w 2024 roku środkiem ciężkości wojny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla tygodnika „The Economist”.
02.01.2024

O. Daniłow: Ukraina zniszczyła 20 proc. Floty Czarnomorskiej

Ukraina chciałaby większych postępów przy wyzwalaniu okupowanych przez Rosję terytoriów, jednak już dziś może pochwalić się tym, że zniszczyła 20 procent rosyjskiej floty wojennej – oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
27.12.2023

Rosja chce do końca roku uczynić Morze Azowskie swoim „wewnętrznym morzem”

Do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu rosyjskiego, wpłynął projekt ustawy, uznającej Morze Azowskie za „wewnętrzny akwen wodny” Rosji, którego nie dotyczy prawo międzynarodowe – informuje we wtorek niezależny portal Nastojaszczeje Wriemia.
05.12.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse, a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

Rosja planuje budowę tunelu podwodnego na Krym? W tle chińska firma

Jak podaje Washington Post, powołując się na komunikaty przechwycone przez ukraińskie służby bezpieczeństwa rosyjscy i chińscy biznesmeni prowadzą rozmowy o planach budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z Krymem. Ten szlak transportowy miałby chronić Rosję przed atakami Ukrainy.
24.11.2023

Hezbollah ma rosyjskie pociski przeciwokrętowe, mogące zagrozić okrętom wojennym USA

Libański Hezbollah dysponuje pociskami przeciwokrętowymi, w tym rosyjskimi pociskami Jachont o zasięgu 300 km - podała agencja Reutera. Zwraca ona uwagę, że lider Hezbollahu Hasan Nasrallah sugerował, że jego ugrupowanie może zagrozić okrętom wojennym USA.
09.11.2023

Wypowiedź Prezydenta Zełenskiego w sprawie wycofywania się rosyjskich okrętów z Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił we wtorek, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".
24.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Rosyjski okręt patrolowy uszkodzony na okupowanym Krymie

W środę w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie został uszkodzony okręt patrolowy Paweł Dierżawin, należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - powiadomił w czwartek w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik marynarki wojennej Ukrainy kapitan Dmytro Płetenczuk.
12.10.2023

MSZ: planowana baza rosyjska w Abchazji to naruszenie integralności terytorialnej Gruzji

MSZ Gruzji skrytykowało w czwartek plany utworzenia stałej bazy rosyjskiej marynarki wojennej nad Morzem Czarnym w separatystycznym regionie Gruzji - Abchazji. MSZ oświadczyło, że działania takie są "poważnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji".
06.10.2023

Siły zbrojne Ukrainy: Rosyjskie okręty wojenne prowadzą działania w odległości 185 km od naszego wybrzeża

Rosyjskie okręty wojenne, operujące na Morzu Czarnym, już od dawna nie zbliżają się do brzegów Ukrainy kontrolowanych przez władze w Kijowie; jednostki wroga pozostają aktywne w odległości co najmniej 100 mil morskich, czyli około 185 km od naszych wybrzeży - oznajmiła w środę Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.
04.10.2023

W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów

Choć sytuacja z dostępnością pustych kontenerów, która była jednym z problemów, z jakimi zmagała się żegluga przed wojną w Ukrainie ustabilizowała się na tyle, żeby zejść z nagłówków branżowych portali, to izolacja Rosji może sprawić, że problem powróci. Już teraz, według wyliczeń analityków, w Rosji zalega około 150 tys. pustych kontenerów.
30.09.2023

Zdaniem ONZ tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
27.09.2023

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.09.2023

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.
24.09.2023

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

MKiŚ: Misja gospodarcza amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Zaangażowanie w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki jest tematem spotkań w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute) w Polsce. Spotkanie przedsiębiorców otworzyły minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
21.09.2023

Rosja przeprowadziła ćwiczenia z udziałem 10 tys. ludzi na wodach dzielących ją od Alaski

Rosja przeprowadziła w poniedziałek ćwiczenia na wodach Morza Czukockiego i Morza Beringa, dzielących ją od Alaski, z udziałem 10 tysięcy wojskowych - podała agencja Reutera. Przećwiczono m.in. odpalanie pocisków manewrujących: Onyks, Granit i Wulkan.
18.09.2023

Minister obrony Bułgarii: Rosja prowadzi ćwiczenia w pobliżu naszych wód terytorialnych, to prowokacja

Władze Rosji zamknęły dla żeglugi część bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym do końca września z powodu trwających na tym obszarze ćwiczeń wojskowych; uważamy te działania za prowokację - powiedział minister obrony Bułgarii Todor Tagarew. Jak informuje w czwartek portal Euractiv, Sofia prowadzi obecnie rozmowy z NATO w sprawie możliwego sposobu rozwiązania tego problemu.
14.09.2023

Rosyjskie siły zbrojne ponownie zbombardowały Wyspę Węży

Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
10.09.2023

Rosja znów chce lodołamaczy

Choć rosyjskie koncerny państwowe musiały wycofać się z budowy zamówionych wcześniej w Japonii lodołamaczy i tankowców z klasą lodową do obsługi arktycznych projektów gazowych, to Moskwa nie zrezygnowała z nich całkowicie. Temat powraca obecnie na najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej.
06.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

USA. Sankcje za wspieranie północnokoreańskiego programu rakiet balistycznych

W odpowiedzi na nieudane wystrzelenie w zeszłym tygodniu przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego, Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na Rosjanina, Koreańczyka oraz zarejestrowaną w Moskwie firmę. Oskarża się ich o wspieranie północnokoreańskiego programu rakiet balistycznych - podała agencja AP.
01.09.2023

Na oficjalnej mapie Chiny dodały sobie terytoria innych krajów. Są protesty

Malezja i Filipiny w ślad za Indiami wydały stanowcze oświadczenia oskarżające Pekin o roszczenia do ich terytoriów w związku z opublikowaną w poniedziałek nową "standardową" mapą Chin – pisze agencja AP. Rosja, która na mapie "straciła" część wyspy na rzece Amur, dotychczas nie zareagowała.
31.08.2023

Erdogan wybiera się do Rosji na spotkanie z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "wkrótce" uda się do Soczi w Rosji, aby omówić z Władimirem Putinem możliwości wznowienia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządzącej w Turcji partii AKP Omer Celik.
28.08.2023

Flota statków-duchów opłacona przez tureckie firmy pomaga Rosji omijać sankcje i kontynuować wojnę przeciwko Ukrainie

Flota statków-duchów, opłacona przez firmy tureckie, pomaga Rosji omijać sankcje i kontynuować wojnę przeciwko Ukrainie - informuje w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal".
18.08.2023

Turcja ostrzega Rosję przed konsekwencjami za strzały w kierunku statku handlowego

Turcja "ostrzegła" Rosję po tym, gdy w niedzielę jej okręt oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego na Morzu Czarnym i zapowiedziała, że taki incydenty mogą zwiększyć napięcie na tym akwenie - poinformowała w czwartek kancelaria tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
17.08.2023

Były dowódca sił NATO w Europie: Rosja ryzykuje wojną z NATO na Morzu Czarnym

Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.
17.08.2023

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.
13.08.2023

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.
11.08.2023

Rosyjski okręt trafiony przez ukraińskiego drona znalazł się w stoczni. Jest widoczna skala uszkodzeń

Ubiegłotygodniowy atak sił ukraińskich na należący do Rosji port w Noworosyjsku skutkował uszkodzeniem okrętu desantowego Olenegorskij Gorniak, a zdjęcia prezentujące przechyloną jednostkę obiegły cały świat. Teraz można zobaczyć, jakie szkody w kadłubie wyrządził dron.
11.08.2023

Powrót okrętu Oleniegorskij Gorniak do służby w bliskiej przyszłości mało prawdopodobny

Przywrócenie w bliskiej przyszłości do służby okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w piątek w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, będzie dla Rosjan bardzo trudnym zadaniem - ocenił w sobotę Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
06.08.2023

Resort obrony W. Brytanii: uszkodzenie okrętu Oleniegorskij Gorniak to duży cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Poważne uszkodzenie okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym to duży cios dla rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.
05.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Prezydent Erdogan w rozmowie z Putinem zaznaczył, że chce zabiegać o przywrócenie umowy zbożowej

Prezydent Recep Tayyip Erdogan w środowej rozmowie z Władimirem Putinem powiedział, że będzie zabiegać na drodze dyplomatycznej o wznowienie umowy zbożowej na Morzu Czarnym, poinformowała agencja Reutera powołując się na kancelarię tureckiego prezydenta. Ponadto Erdogan uzgodnił w rozmowie telefonicznej z Putinem, że jego rozmówca złoży wizytę w Turcji, przekazało biuro tureckiego przywódcy. Szczegółów nie podano.
02.08.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że hakerzy zaatakowali telefony należące do rosyjskich marynarzy służących na okrętach. Wysłali im życzenia z wirusem. Działalność w Sieci to także element toczącej się wojny, którą również prowadzą Rosjanie.
02.08.2023

W trakcie dziewięciu dni ostrzałów nad Morzem Czarnym Rosja zniszczyła 180 tys. ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu dni po wyjściu z umowy zbożowej Rosja zniszczyła 180 000 ton ukraińskiego zboża w wyniku ostrzału, podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w mediach społecznościowych
01.08.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby

Do tej pory z Odry wyłowiono i zebrano już ponad 1100 kilogramów padłej ryby - powiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że w próbkach wody pobranych na terenie Polski nie wykazano obecności tzw. złotej algi oraz, że trwają badania ichtiopatologiczne padłych ryb.
27.07.2023

Wojewoda śląski: stawiamy zaporę i wyławiamy śnięte ryby spływające Odrą z Czech

Stawiamy zaporę i wyławiamy wszystkie śnięte ryby, które spływają do Polski Odrą od strony czeskiej - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po sztabie kryzysowym zwołanym w środę w przygranicznych Chałupkach. Jak zaznaczył, zaporę, która utrudni przepływ ryb, stawiają także Czesi.
26.07.2023

Ukraińska armia: siły rosyjskie przygotowują się do blokady szlaków morskich do naszych portów

Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów - poinformowała w środę ukraińska armia.
26.07.2023

W środę pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. W planie rozmowy o sytuacji na Morzu Czarnym

W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarnym. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
26.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Prezydent Zełenski poprosił o pilne zwołanie Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
22.07.2023

Czeski sen o dostępie do morza? Władze zainteresowane dostępem do gdańskiego, pływającego terminala gazowego

Dostęp do morskiej infrastruktury był jednym z zagadnień w zakresie bezpieczeństwa energetycznego podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 20 lipca 2023 roku w Katowicach. W rozmowach, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, wzięła udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
21.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

Kolejny nocny atak na ukraińskie miasta. Rosjanie użyli m.in. Kalibrów i Iskanderów

Po północny, 20 lipca br. siły rosyjskie ponownie zaatakowały południowe regiony Ukrainy. Rakiety spadły na Odessę i Mikołajów. W sumie wystrzelono 38 pocisków, w tym 19 pocisków manewrujących i 19 dronów kamikadze.
20.07.2023

Moskwa od czwartku będzie uznawać statki w drodze na Ukrainę za jednostki wojskowe

Rosja oświadczyła w środę, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za "potencjalne jednostki wojskowe" - podały agencje AFP i Ukrinform, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
19.07.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Rosyjski atak na Odessę drugą noc z rzędu

Wojska rosyjskie dokonały w nocy z wtorku na środę, drugą noc z rzędu, ataków rakietowych na Odessę. Władze wezwały mieszkańców do pozostawania w schronach. Poinformowano, że obrona przeciwlotnicza odparła ataki.
19.07.2023

Ukraińskie media: okręt desantowy Piotr Morgunow pełni rolę promu w rejonie uszkodzonego mostu na okupowany Krym

Rosyjski duży okręt desantowy Piotr Morgunow wypłynął z portu w Noworosyjsku i zapewnia wsparcie logistyczne, pełniąc rolę promu w rejonie uszkodzonego rosyjskiego mostu na anektowany Krym - podał w poniedziałek ukraiński serwis Defence Express.
17.07.2023

Kreml oznajmił, że umowa zbożowa przestała obowiązywać

Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu - podała agencja Reutera.
17.07.2023

Z Odessy wypłynął ostatni statek w ramach obowiązującej umowy zbożowej

Z portu w Odessie na południu Ukrainy wypłynął w niedzielę rano ostatni statek w ramach inicjatywy zbożowej - poinformowała agencja Reutera. Termin obowiązywania mowy, zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, upływa w poniedziałek.
16.07.2023

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

W czwartek w godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym; stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na tej wyspie prezydenta naszego kraju Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii.
13.07.2023

A.Moskwa: jest decyzja zasadnicza dla Polskich Elektrowni Jądrowych

W środę wydaliśmy decyzję zasadniczą dla Polskich Elektrowni Jądrowych, która przybliża do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Inwestycja PEJ na Pomorzu jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał taką decyzję.
12.07.2023

Szemrany armator wożący rosyjską ropę traci statki

Firma analityczna Equasis twierdzi, że szybko zbudowana flota tankowców podejrzanej firmy Gatik, która służyła głównie do transportu rosyjskiej ropy do Azji, jeszcze szybciej się rozpadła.
10.07.2023

Ukraina. W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę prezydent Zełenski udał się na Wyspę Węży

W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.
08.07.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Ukraina. Rzecznik Marynarki Wojennej: w obawie przed naszymi atakami Rosjanie ukrywają swoje okręty z dala od Krymu

Rosyjskie wojska okupacyjne w obawie przed ukraińskimi atakami ukrywają swoje okręty z dala od głównej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Starają się bywać tam jak najrzadziej – oświadczył PAP rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kapitan trzeciej rangi Dmytro Płetenczuk.
28.06.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

USA. Media: Rosjanie zaczęli kamuflować wielkość swoich najcenniejszych okrętów na Morzu Czarnym

Siły rosyjskie zaczęły przemalowywać swoje najcenniejsze okręty na Morzu Czarnym w sposób kamuflujący ich wielkość, by ochronić je przed ukraińskimi atakami – poinformował w czwartek amerykański portal morski Naval News.
22.06.2023

Rosjanie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu

Siły rosyjskie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu – poinformował w środę ukraiński portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.
21.06.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski holownik wojskowy, Rosja potwierdza po roku

Po równym roku, rosyjska Flota Czarnomorska potwierdziła, że Ukraińcy zatopili holownik wojskowy Wasilij Biech.
20.06.2023

Ukraina. Portal wojskowy: rosyjskie okręty wojenne zaczęły krążyć po Morzu Czarnym, co utrudnia nam ich atakowanie

Rosyjskie okręty wojenne zaczęły od niedawna krążyć na zasadzie "ruchu wahadłowego" po Morzu Czarnym, poruszając się pomiędzy Sewastopolem na okupowanym Krymie i Noworosyjskiem; utrudnia to naszym siłom atakowanie tych jednostek - zauważył we wtorek ukraiński portal wojskowy Defense Express.
20.06.2023

Arabia Saudyjska stawia na bezpieczeństwo morskie w rozmowach z Iranem

Kwestia zachowania bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz jest istotnym problemem o znaczeniu międzynarodowym. Ataki pirackie, a także agresywne działania Iranu powodują, że zarówno lokalne państwa, jak i ich dalsi sojusznicy muszą angażować znaczny potencjał sił morskich, aby zapewnić tam bezpieczeństwo. Leży to w podstawowej gestii m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, ponadto swoje kontyngenty w ten rejon wysyłają m.in. Wielka Brytania, USA i inne państwa europejskie.
20.06.2023

"New York Times": są dowody, że Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce od wewnątrz

Zdaniem gazety zapora miała "piętę Achillesa", czyli wąski tunel konserwacyjny. Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo.
17.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Rosja podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Moskwa podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na okupowanym Krymie - informuje amerykański portal morski Naval News. Ssaki mogą dzięki temu częściej patrolować większy obszar wokół bazy.
15.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów.
07.06.2023

Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się

Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.06.2023

Rosja stawia na Arktykę. Jeden z tamtejszych portów otwarty dla zagranicznych statków handlowych

Rosja w dalszym ciągu liczy, że rozwinięcie szlaku morskiego biegnącego wzdłuż jej północnych, arktycznych wybrzeży, pomoże jej rozwinąć handel z Azją i zniwelować skutki zachodnich sankcji. W ostatnim czasie dla potrzeb zagranicznych statków handlowych otwarty został port w Tiksi.
07.06.2023

Minister Rolnictwa Ukrainy: mamy plan B dotyczący eksportu zboża

Ukraina jest gotowa kontynuować eksport zboża przez Morze Czarne w ramach "planu B" bez udziału Rosji, jeśli Moskwa zerwie obecną umowę zbożową - powiedział w piątek minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski agencji Reutera.
02.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Od początku wojny ukraińska armia miała zniszyć 18 rosyjskich okrętów

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich; dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.
31.05.2023

Ukraina chce gwarancji dla umowy zbożowej za zgodę na tranzyt rosyjskiego amoniaku

Ukraina chciałaby otrzymać gwarancje od Rosji i ONZ, że tzw. umowa zbożowa będzie funkcjonować bez zakłóceń, jeżeli Kijów zgodzi się na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow.
31.05.2023

Firmy PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę dot. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Szefowie firm PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisali w czwartek umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Prezes ZMPSiŚ S.A. Krzysztof Urbaś wyróżniony odznaką honorową MKiŚ

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Energetyki. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska 23 maja br. Odznakę wręczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

A. Moskwa o projekcie jądrowym: w czwartek wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem

W czwartek będzie podpisana wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem; to znany tandem, który buduje elektrownie; wierzymy, że to dodatkowa gwarancja sukcesu elektrowni atomowej w Polsce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.
25.05.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

W czwartek dołączy amerykański wykonawca pierwszej elektrowni atomowej

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - będzie to wykonawca - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, projektowe - dodała.
23.05.2023

MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
22.05.2023

Teheran i Moskwa zbudują linię kolejową otwierającą Rosji drogę do irańskich portów w Zatoce Perskiej

Teheran i Moskwa zawarły w środę porozumienie o budowie linii kolejowej łączącej miasta Raszt i Astara w Iranie, która otworzy Rosji drogę do irańskich portów w Zatoce Perskiej - poinformowało Radio Swoboda. W uroczystości podpisania umowy zdalnie uczestniczyli prezydenci Iranu i Rosji, Ebrahim Raisi i Władimir Putin.
17.05.2023

Międzynarodowa Agencja Energii: eksport ropy z Rosji był w kwietniu br. najwyższy od początku inwazji na Ukrainę

Pomimo europejskich sankcji eksport rosyjskiej ropy osiągnął w kwietniu br. najwyższy poziom od początku wybuchu wojny na Ukrainie - ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). Zdaniem agencji jest to zasługa rosnącego eksportu m.in. do Chin, Indii oraz Turcji.
16.05.2023

Polska Żegluga Morska kończy eksploatację dwóch statków wycieczkowych

Polska Żegluga Morska rezygnuje ze statków białej floty. Dwa statki wycieczkowe – Odra Queen i Peene Queen, które woziły turystów po Odrze w porcie, a w sezonie letnim także do Świnoujścia kończą swoją działalność. Przyczyną tej decyzji są zbyt niskie wpływy z biletów względem kosztów eksploatacji jednostek. Rzeczne wycieczkowce prawdopodobnie zostaną wystawione na sprzedaż.
15.05.2023

Rozpoczną się prace nad identyfikacją zagrożeń powojennych na Bałtyku

Komisarz UE ds. środowiska przekazał informację, że rozpoczną się prace nad identyfikacją wszystkich zagrożeń powojennych, środowiskowych, szczególnie na Bałtyku – poinformowała w sobotę na antenie telewizji Trwam minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.05.2023

Zdaniem władz konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu", że konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę.
12.05.2023

ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową

Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
12.05.2023

Turecki MSZ: umowa zbożowa może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące

Turcja ocenia, że umowa dotycząca eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne, która wygasa 18 maja br., może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu po rozmowach w Moskwie.
11.05.2023

Minister Moskwa: PE poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Stosunkiem głosów 499 za wobec 73 przeciw PE podniósł limity emisji metanu z kopalń do 5 ton na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Umowa zbożowa – wciąż bez porozumienia

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ nie porozumiały się w piątek w sprawie autoryzacji kolejnych statków w ramach umowy umożliwiającej bezpieczny transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa, w związku z trudnościami w eksporcie własnego zboża oraz nawozów, grozi, że 18 maja nie przedłuży umowy zbożowej.
08.05.2023

Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

Memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura.
04.05.2023

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.04.2023

Rosja ma nowy plan manipulacji Zachodem? Pretekstem ma być zanieczyszczenie Bałtyku

Rosja najwyraźniej chce manipulować zachodnimi ekspertami i rozpowszechniać narrację Kremla za pomocą fikcyjnej organizacji. Niemieckie media – WDR, NDR i „Sueddeutsche Zeitung” – poinformowały, że Moskwa chce wykorzystać w tym celu temat zanieczyszczenia Bałtyku.
28.04.2023

Gaz-System i Energinet podpisały umowę o współpracy

Podczas uroczystej gali Baltic Pipe zorganizowanej przez spółkę Energinet w Danii między polskimi a duńskimi operatorami gazowych systemów przesyłowych zostało podpisane Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
27.04.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
25.04.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Min. Moskwa: wprowadziliśmy stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że wprowadzono stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia związane ze złotą algą. „To ostatnie zdarzenie z ubiegłego tygodnia na zbiorniku Czernica, przewidzieliśmy” - dodała.
24.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa.
20.04.2023

Misja polskich spółek z branży energii wiatrowej na targi Wind Europe w Kopenhadze

Podczas tegorocznej konferencji i targów branży offshore spodziewany jest mocny akcent polski. Oprócz stoiska współorganizowanego przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAIH) oraz PSEW, PAIH zorganizuje trójstronne polsko-norwesko-duńskie seminarium dotyczące potencjału na współpracę w łańcuchu dostaw, a także spotkania B2B.
19.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Rosyjskie "statki-widmo" na Bałtyku i Morzu Północnym

Rosyjskie "statki-widmo" przygotowują plany sabotażu farm wiatrowych i kabli telekomunikacyjnych poprowadzonych przez Bałtyk i Morze Północne - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy mediów publicznych w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Według reporterów plany te szykowane są na wypadek, gdyby doszło do wojny Rosji ze światem zachodnim.
19.04.2023

Władze Japonii przeciwne rosyjskim ćwiczeniom wojskowym w pobliżu Hokkaido

Sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował, że Japonia przekazała Rosji notę protestacyjną przeciwko planowanym przez nią na 18-22 kwietnia ćwiczeniom wojskowym wokół spornych wysp w pobliżu Hokkaido.
17.04.2023

Śnięte ryby w miejskiej fosie we Wrocławiu

W miejskiej fosie we Wrocławiu znaleziono siedem sztuk śniętych ryb. Próbki wody i ryb pobrano do analizy. Z uwagi na niezidentyfikowane źródło śnięcia ryb mieszkańcy powinni unikać kontaktu z wodą z fosy – apeluje magistrat.
14.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Prezydent Zełenski: rok temu nasza rakieta zniszczyła okręt Moskwa

Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa" - przypomniał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.
13.04.2023

PSEW tworzy Polski Pawilon branży wiatrowej w Kopenhadze

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej po raz kolejny tworzy polską strefę podczas międzynarodowych targów, tym razem na konferencji Wind Europe Annual Event w Kopenhadze w dniach 25-27 kwietnia. W strefie PSEW znajdą się najwięksi giganci polskiego rynku transformacji energetycznej. Tematem dominującym tegorocznego stoiska będzie budowanie stabilnego łańcucha dostaw i współpracy z międzynarodowymi kontrahentami dla energetyki wiatrowej.
13.04.2023

Ukraińcy zapowiadają kolejne ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską

Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył we wtorek portal strana.ua.
11.04.2023

Transfer ropy na morzu jako metoda Rosji na unikanie sankcji

Rosja zaczęła przeładowywać olej napędowy metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) w pobliżu afrykańskich portów, szukając nowych dróg sprzedaży, jak podają obserwatorzy i dane Refinitiv Eikon. To kolejna próba ominięcia embarga na rosyjskie produkty naftowe funkcjonującego od 5 lutego br.
05.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Anna Moskwa zapowiada, że w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

Szef GIOŚ: do kryzysu na Odrze nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka

Do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka - powiedział w piątek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Nie wykluczył on, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.
31.03.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.