• <
Baltexpo2023_duży

Od początku wojny ukraińska armia miała zniszyć 18 rosyjskich okrętów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Od początku wojny ukraińska armia miała zniszyć 18 rosyjskich okrętów

Partnerzy portalu

TASS

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich; dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.

- Ogółem 18 okrętów i kutrów zostało zniszczonych przez siły obronne. Nie są to jedynie okręty i kutry zniszczone przez marynarkę wojenną, ale także te zniszczone przez wojska lądowe i inne jednostki. Jeśli chodzi o desantowe środki logistyczne. Jeden duży okręt desantowy został zniszczony w porcie w Berdiańsku przez wojska lądowe, dwaokręty zostały uszkodzone, wciąż są naprawiane, marynarka zniszczyła 1 kuter desantowy klasy Sierna i kilka kutrów szturmowych Raptor, które brały udział w operacji zajęcia Wyspy Wężowej. Reszta okrętów znajduje się teraz w portach kontrolowanych przez Federację Rosyjską - powiedział Nejiżpapa w ukraińskiej telewizji.

Jak przekazała agencja Ukrinform, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny stwierdził w niedawnym wywiadzie, że Ukraina miała niewielkie szanse na zatopienie rosyjskiego okrętu wojennego Moskwa, ale nie straciła ich całkowicie. Zapowiedział, że siły ukraińskie zniszczą pozostałe okręty rosyjskiej marynarki wojenne, m.in. Essen, Samum i inne.

(PAP)

kjm/ tebe/

Dziękujemy za wysłane grafiki.