• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Partnerzy portalu

Fot. Gov.pl

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.

"Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi" - napisała na Twitterze szefowa MKiŚ. Podkreśliła, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska stale monitoruje Odrę, jej dorzecza i kanały.

"Także w czasie weekendów pobierane są próbki. Codziennie – w miejscach, gdzie występuje glon. Zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry. Dla zbiornika Czernica na Dolnym Śląsku wprowadzono alert I stopnia w trzystopniowej skali".

Minister wskazała, że realizowane są też działania takie jak: montaż biostabilizatorów, kontrole środowiskowe i zarządzanie zrzutami. "Służby na poziomie wojewódzkim i centralnym pozostają w stałym kontakcie" - zaznaczyła.

W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów prymnesium parvum - tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie, oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Zakwity "złotej algi" pojawiły się już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Latem ub.r. zakwit "złotej algi" w Odrze przyczynił się do masowego śnięcia ryb w tej rzece.

Ewa Wesołowska
ewes/ skr/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.