• <

Pożar w rosyjskiej rafinerii nad morzami Czarnym i Azowskim. SBU nieoficjalnie przyznała się do ataków

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pożar w rosyjskiej rafinerii nad morzami Czarnym i Azowskim. SBU nieoficjalnie przyznała się do ataków

Partnerzy portalu

Fot. X/@MichalFellaPL

[AKTUALIZACJA 14:06]

Za atakami dronów na dwie rafinerie w Kraju Krasnodarskim w Rosji ostatniej nocy stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – poinformowało źródło w tej formacji, cytowane w piątek przez agencję Interfax-Ukraina.

"Ataki SBU na rosyjskie rafinerie trwają. Tym razem bezzałogowce SBU uderzyły od razu w dwie rafinerie w Kraju Krasnodarskim: nie tylko w Ilską, ale także w Afipską" – przekazał rozmówca agencji.

Wcześniej niezależne media rosyjskie podały, że w nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zaatakowały dronami szereg obiektów w różnych regionach Rosji; w Kraju Krasnodarskim wybuchł pożar w rafinerii.

Dwie rafinerie dzieli odległość ok. 20 km. Według źródeł w SBU pożary wybuchły w obu zakładach. W Ilskim "doszło do dużego pożaru, ucierpiała jednostka przetwarzająca o wydajności 3,6 mln ton rocznie. Bez niej wróg nie będzie w stanie produkować oleju napędowego na potrzeby wojny" – powiedział rozmówca agencji. "W rafinerii Afipskiej także dobrze zadziałały drony; następstwa są ustalane" – uzupełnił.

Z Kijowa Jarosław Junko 

jjk/ adj/


[7:33]

W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zaatakowały dronami szereg obiektów w różnych regionach Rosji; w Kraju Krasnodarskim wybuchł pożar w rafinerii - przekazała niezależna od władz na Kremlu rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Do pożaru rafinerii w miejscowości Ilskij w Kraju Krasnodarskim, rosyjskim regionie położonym nad morzami Czarnym i Azowskim, doszło około godz. 2 w nocy z czwartku na piątek (o północy czasu polskiego) w wyniku nalotu bezzałogowca - poinformował portal telewizji Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony. Po godzinie pożar został ugaszony, brak doniesień o ofiarach i poszkodowanych.

Był to już kolejny atak na ten obiekt w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Poprzednio o uderzeniach w rafinerię w Ilskim informowano w maju ubiegłego roku.

Ogółem w nocy z czwartku na piątek Rosjanie zestrzelili bądź przechwycili 19 dronów w Kraju Krasnodarskim, a także w obwodach kurskim, briańskim i orłowskim oraz nad wodami Morza Czarnego. W obwodzie orłowskim zestrzelono cztery drony, których celem był zakład paliwowo-energetyczny.

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nalotów bezzałogowców na cele militarne, przemysłowe i technologiczne w Rosji. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki dronów, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w obiekty coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Przykładowo, 21 stycznia zaatakowano terminal gazu skroplonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, nieopodal granicy z Estonią.

Drony regularnie pojawiają się też nad Moskwą i w okolicach tego miasta, co skutkuje zamykaniem przestrzeni powietrznej nad tamtejszymi lotniskami. 

sm/ szm/

arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.