• <
gryfia_70lat

ONZ: dzieci w Somalii umierają z głodu na naszych oczach; sytuację pogarsza blokada ukraińskich portów

gm

22.06.2022 20:51 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie ONZ: dzieci w Somalii umierają z głodu na naszych oczach; sytuację pogarsza blokada ukraińskich portów

Partnerzy portalu

ONZ: dzieci w Somalii umierają z głodu na naszych oczach; sytuację pogarsza blokada ukraińskich portów - GospodarkaMorska.pl
Port w Odessie. Fot. Pixabay.com

Tylko szybka i znacząca pomoc uchroni Somalię przed klęską głodu, już dziś dzieci umierają tam na naszych oczach - ostrzegł Michael Dunford ze Światowego Programu Żywnościowego (WFP), cytowany w środę przez dziennik "Guardian". Sytuację w dotkniętym suszą kraju pogarsza rosyjska agresja na Ukrainę i wynikająca z niej blokada żywności w czarnomorskich portach - zauważyła gazeta.

Dunford, dyrektor regionalny WFP odpowiedzialny za Róg Afryki, wezwał liderów grupy G7 do udzielenia szybkiego i znacznego wsparcia, które pomoże uchronić region przed katastrofą humanitarną. "Potrzebujemy pieniędzy teraz, tylko masowe inwestycje w infrastrukturę humanitarną mogą złagodzić panującą w Somalii sytuację" - powiedział.

Róg Afryki doświadcza najbardziej dotkliwej od czterech dekad suszy. Sytuację w regionie pogarsza wzrost cen żywności spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę i blokadą ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Na obszarze całej wschodniej Afryki blisko 90 mln osób mierzy się z "poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego", co oznacza wzrost o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podał "Guardian".

"W mojej ponad dwudziestoletniej pracy (...) nigdy nie widziałam klęski humanitarnej poważniejszej niż ta, której dziś doświadczają Somalijczycy" - oceniła Claire Sanford z organizacji Save the Children. "Jej najpoważniejszych konsekwencji doświadczą zamieszkujące Somalię dzieci" - dodała. 

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.