• <
siemens_gamesa_2022

Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty

gm

07.09.2022 21:39 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty

Partnerzy portalu

Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty - GospodarkaMorska.pl

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.

Według La Plante'a Ukraińcy używali zmodyfikowanych pocisków Harpoon do uderzania w rosyjskie okręty. Jak podało Defence One, pociski te zostały zdemontowane z okrętu wojennego i zainstalowane na ciężarówkach.

"Zostały zdjęte z okrętu, umieszczone na kilku ciężarówkach z platformą, a następnie inna ciężarówka została podłączona kablem jako źródło zasilania. Okazało się, że w ten sposób rakiety można wystrzelić, a w następnym tygodniu zatopiono tymi pociskami dwa rosyjskie okręty" – powiedział rzecznik Pentagonu.

La Plante dodał, że użyte w ataku rakiety przeciwokrętowe Boeinga - Harpoon, zostały przekazane Ukraińcom przez jednego z sojuszników USA; nie sprecyzował jednak, o jaki kraj chodzi.

Rzecznik wyjaśnił, że pod koniec maja ukraińskie wojsko przeszło szkolenie w posługiwaniu się rakietami Harpoon, a w połowie czerwca Kijów ogłosił odbiór partii tych pocisków z Danii.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.