• <

Duński producent izolacji Rockwool uznany przez Ukrainę za sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła okręty wojenne

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Duński producent izolacji Rockwool uznany przez Ukrainę za sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła okręty wojenne

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Duński koncern Rockwool został uznany w poniedziałek przez władze Ukrainy za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła w Rosji w izolację tamtejsze okręty wojenne.

W uzasadnieniu Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NACP) podkreśliło, że "Rockwool po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę podjął świadomą decyzję o pozostaniu na rynku rosyjskim". "Duński producent poprzez pośredników nadal dostarcza swoje materiały budowlane różnym instytucjom państwowym (rosyjskim), w tym ministerstwu obrony" - zaznaczono.

Jak przypomniano, produkty firmy, służące izolacji, wygłuszaniu i ochronie przeciwpożarowej w budynkach, znalazły zastosowanie również przy budowie i remontach statków marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej, w tym atomowych okrętów podwodnych.

W serii artykułów duński kolektyw śledczy Danwatch oraz gazeta "Ekstra Bladet" ujawniły, że Rockwool systematycznie i celowo dostarczał rosyjskiej marynarce wojennej setki tysięcy metrów kwadratowych izolacji. Według mediów od czasu nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku materiały Rockwool sprzedano Rosji do wyposażenia co najmniej 31 statków.

W związku z nagłośnieniem sprawy duński Urząd ds. Biznesu wszczął dochodzenie dotyczące dostarczenia izolacji dla pięciu rosyjskich statków, ale ostatecznie nie stwierdził, aby Rockwool naruszył sankcje UE nałożone w związku z zajęciem Krymu przez Rosję.

Wcześniej koncern Rockwool swoją obecność w Rosji tłumaczył obawą przed nacjonalizacją i przejęciem przez rosyjskie władze technologii.

Koncern Rockwool jest pierwszą skandynawską firmą na ukraińskiej liście międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny. Obecnie wpisano na nią 46 przedsiębiorstw, z czego 23 z Europy. Znalezienie się na tej liście nie wiąże się z bezpośrednimi konsekwencjami prawnymi, ma jednak na celu uderzenie w reputację firmy.

zys/ mms/

Dziękujemy za wysłane grafiki.