• <

Ukraina. Zatrzymano zdrajcę, który miał szpiegować ukraińskie statki

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina. Zatrzymano zdrajcę, który miał szpiegować ukraińskie statki

Partnerzy portalu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała kolejnego agenta rosyjskich służb specjalnych; zbierał on informacje wywiadowcze na temat Sił Obronnych w pobliżu Morza Czarnego w Mykołajowie. SBU uniemożliwiła przekazanie okupantom informacji, które planowali wykorzystać do ukierunkowanych nalotów w regionie.

„W celu monitorowania lokalizacji ukraińskich łodzi oskarżony zainstalował kilka kamer monitoringu na obiektach technologicznych w pobliżu lokalnego portu. Po zainstalowaniu urządzenia wideo miały zapewniać ciągłą transmisję online ruchu morskiego i rzecznego ze zdalnym dostępem dla rosyjskich służb specjalnych” – podaje w komunikacie SBU na swoim kanale w Telegramie.

Kiedy sprawca próbował zainstalować kolejną kamerę z widokiem na rzekę, został zatrzymany przez funkcjonariuszy SBU.

Według śledczych kolejnym zadaniem rosyjskiego agenta miało być zidentyfikowanie obiektów naziemnych Sił Obronnych, w tym szpitali wojskowych, ośrodków szkoleniowych i punktów kontrolnych.

Zdrajca był pracownikiem lokalnej firmy, został zdalnie zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne pod koniec 2023 roku. Nawiązał kontakt z okupantami na prokremlowskich kanałach Telegramu, gdzie popierał zbrojną agresję na Ukrainę.

Podczas przeszukania SBU zarekwirowała telefon komórkowy z dowodami jego komunikacji z agresorem. Śledczy skierowali zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 111 części 2 kodeksu karnego Ukrainy (zdrada stanu popełniona w stanie wojennym). Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

ira/ mms/
fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.