• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W ciągu siedmiu miesięcy Ukraina wyeksportowała ponad 22 mln ton żywności

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W ciągu siedmiu miesięcy Ukraina wyeksportowała ponad 22 mln ton żywności

Partnerzy portalu

W ciągu siedmiu miesięcy Ukraina wyeksportowała ponad 22 mln ton żywności - GospodarkaMorska.pl

Już od siedmiu miesięcy działa tzw. inicjatywa zbożowa; w tym czasie Ukraina wyeksportowała drogą morską do 43 krajów ponad 22 mln ton żywności - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski.

"To istotny ukraiński wkład w światowe bezpieczeństwo żywnościowe i w stabilizację światowego rynku żywnościowego" - podkreślił szef państwa na opublikowanym wieczorem nagraniu.

"Gdyby nie ta nasza inicjatywa, to obecnie, niestety, w niektórych krajach Afryki i Azji trwałyby procesy politycznego i socjalnego chaosu, byłby w ogóle dużo poważniejszy kryzys kosztów utrzymania, który odczuwały różne narody w minionym roku" - kontynuował.

Jak dodał Zełenski, gdyby inicjatywa działała w pełnym zakresie i gdyby Rosja nie próbowała jej zahamować, to eksport żywności mógłby być jeszcze większy.

W warunkach blokady ukraińskich portów przez rosyjską armię w lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to gwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.

Mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok - informował pod koniec ubiegłego roku premier Denys Szmyhal.

Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju.

ndz/ ap/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.