• <

Ukraińskie media: okupacyjne władze zapowiedziały włączenie Chersonia do Rosji

gm

20.05.2022 10:05 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ukraińskie media: okupacyjne władze zapowiedziały włączenie Chersonia do Rosji

Partnerzy portalu

Ukraińskie media: okupacyjne władze zapowiedziały włączenie Chersonia do Rosji - GospodarkaMorska.pl

Samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego na południu Ukrainy Wołodymyr Saldo ogłosił podczas pierwszego spotkania z rosyjskimi kolaborantami, że „Chersoń wkrótce stanie się częścią Rosji”,  poinformowała w piątek na Twitterze ukraińska gazeta internetowa Kyiv Independent.

„Postrzegamy Rosję jako nasz ojczysty kraj”, miał powiedzieć Saldo. Podkreślił również, że nowy plan budżetowy obwodu chersońskiego został już przyjęty w rublach

Wcześniej, 10 kwietnia, sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, jakoby w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim Rosjanie drukowali materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia „Chersońskiej Republiki Ludowej”. W kolejnych dniach władze w Kijowie i ukraińskie źródła wojskowe informowały, że „głosowanie” w obwodzie chersońskim mogłoby dojść do skutku pod koniec kwietnia lub na początku maja. 9 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że „referendum” nie odbyło się dotychczas ze względu na skuteczne działania ukraińskiej armii i służb specjalnych.

Wołodymyr Saldo był merem Chersonia w latach 2002-12, a także deputowanym prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy (Rady Najwyższej) w latach 2012-14.

Liczący przed wojną ponad 280 tys. mieszkańców Chersoń to jedyna stolica obwodu, która została dotychczas zajęta przez siły najeźdźcy. W mieście znajduje się port z możliwościami przeładunkowymi rzędu 8 mln ton.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.