• <

Port Chersoń i rosyjskie „referendum”

27.04.2022 12:18

Partnerzy portalu

Port Chersoń i rosyjskie „referendum” - GospodarkaMorska.pl
Port w Chersoniu

Dziś, 27 kwietnia Rosjanie przeprowadzą „referendum” w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. Od kilku dni mieszkańcy masowo uciekają z okupowanego obwodu chersońskiego.

Jak podaje CNN, mieszkańcy obwodu chersońskiego masowo uciekają z okupowanego terenu. W środę, 27 kwietnia Rosjanie mają przeprowadzić tam „referendum” w sprawie odłączenia Chersonia od Ukrainy. W to miejsce ma powstać tzw. Chersońska Republika Ludowa. Rosjanie zajęli już radę miasta.

„W nocy z poniedziałku na wtorek uzbrojeni ludzie weszli do budynku rady miejskiej Chersonia, zabrali klucze i zastąpili naszych strażników swoimi” – przekazał na Facebooku mer Chersonia Ihor Kołychajew.

Miejscowa ludność od tygodnia jest terroryzowana. Jeden z uciekinierów z Chersonia, cytowany przez CNN powiedział, że rosyjskie wojsko strzela do wszystkich, których zobaczy. „Uciekliśmy pieszo, przez rzekę” – powiedział mężczyzna.

Chersoń jest w centrum uwagi Rosji podczas drugiej fazy ofensywy w Ukrainie. To pierwsze dużo miasto podbite w wojnie i strategiczny punkt łączący morze z lądem. Leży u ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, 90km od otwartego morza. W delcie Dniepru znajduje się port z terminalem z możliwościami przeładunkowymi rzędu 8 mln ton. Port Chersoń to jeden z trzech dużych, obok Mariupola i Odessy, portów morskich, które Ukraina posiada. Po aneksji Krymu w 2014 państwo rządzone wówczas przez Petro Poroszenkę utraciło porty w Sewastopolu, Eupatorii, Kerczu, Teodozji i Jałcie.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.