• <

ISW: sztormowa pogoda na wybrzeżu Morza Czarnego nie zatrzymała działań na froncie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ISW: sztormowa pogoda na wybrzeżu Morza Czarnego nie zatrzymała działań na froncie

Partnerzy portalu

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że sztormowa pogoda na południu Ukrainy, w tym na Morzu Czarnym, wpływa na tempo działań zbrojnych na linii frontu, ale wojska rosyjskie i siły ukraińskie kontynuują ataki lądowe.

Jak odnotowują analitycy, porywiste wiatry i opady śniegu nawiedziły wybrzeża okupowanego Krymu i obwodu chersońskiego, a także znaczną część obwodu odeskiego. Wielu mieszkańców pozostało bez prądu.

Ukraińska marynarka wojenna przekazała, że z powodu groźnej pogody na Morzu Czarnym Rosja musiała wycofać do baz swoje okręty wojenne, przenoszące pociski rakietowe. Kilka źródeł poinformowało, że na wybrzeżu uszkodzone są linie kolejowe, co - zdaniem ISW - może mieć konsekwencje logistyczne dla wojsk rosyjskich na okupowanym Krymie i południu Ukrainy.

"Mimo trudnych warunków pogodowych siły rosyjskie i ukraińskie kontynuują na Ukrainie ataki lądowe, choć w nieco wolniejszym tempie, z powodu śniegu i słabej widoczności" - relacjonuje ISW.

Ośrodek cytuje rosyjskich prokremlowskich blogerów wojennych, który twierdzą, że wiatry i opady śniegu zmniejszyły widoczność i utrudniły rozpoznanie lotnicze na kierunku chersońskim. Według blogerów Ukraińcy wykorzystali te warunki, by skonsolidować pozycje na wschodnim (lewym) brzegu Dniepru.

Jeden z ukraińskich rzeczników wojskowych Ołeksandr Sztupun powiedział, że Rosjanie zmniejszyli intensywność ognia artyleryjskiego około półtora raza, a użycie dronów - aż sześciokrotnie na odcinku frontu od Awdijiwki przez zachodnią część obwodu zaporoskiego. Niemniej, na kierunku wciąż atakowanej Awdijiwki Rosjanie nadal wykorzystują lotnictwo.

"Trudne warunki zimowe zmuszą obie strony, by polegały w znacznej części na atakach lądowych prowadzonych przez piechotę, wobec braku możliwości, jakie daje zwiad lotniczy i korygowanie artylerii" - prognozuje ISW.

awl/ mal/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.