• <

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

gm

18.07.2022 22:17 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

Partnerzy portalu

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu - GospodarkaMorska.pl
Port handlowy Odessa Marine

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w poniedziałek, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.

Akar oznajmił w poniedziałek, że powstał już "ogólny plan" dotyczący korytarza eksportowego. Podczas następnego spotkania omawiane będą szczegóły techniczne porozumienia, kwestia ustanowienia punktów kontrolnych i bezpiecznych szlaków transportowych.

Agencja Reutera podaje, powołując się na służby prasowe Kremla, że we wtorek, podczas spotkania w Teheranie, prezydent Władimir Putin i turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan będą omawiać kwestię odblokowania eksportu zboża z Ukrainy.

W środę, po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

"Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie" - dodał Guterres, ale zastrzegł, że konieczne są jeszcze "prace techniczne, by zmaterializować postępy" osiągnięte podczas środowych negocjacji.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, transportowanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.