• <
gryfia_70lat

Rosyjska propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża "cieszy się dużym poparciem"

bk

16.07.2022 16:27
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosyjska propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża "cieszy się dużym poparciem"

Partnerzy portalu

Rosyjska propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża "cieszy się dużym poparciem" - GospodarkaMorska.pl

Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" przez negocjatorów podczas tego tygodniowych rozmów w Stambule. Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte"  a porozumienie jest coraz bliżej, oznajmiło w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.

Resort dodał, że prace nad tym, co nazywa "inicjatywą czarnomorską", zostaną wkrótce sfinalizowane.

"Rosja zaproponowała środki mające na celu zapewnienie transportu żywności do krajów zagranicznych, w tym partnerów rosyjskich, wykluczenie wykorzystania łańcuchów dostaw do zaopatrywania reżimu kijowskiego w broń i sprzęt wojskowy, a także zapobieganie prowokacjom" – podano w oświadczeniu.

Rosja, Ukraina, Turcja i ONZ mają w przyszłym tygodniu podpisać porozumienie mające na celu wznowienie eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, który został poważnie utrudniony przez toczącą się tam wojnę.

Inwazja Rosji 24 lutego wstrzymała eksport z ukraińskich portów, pozostawiając dziesiątki statków na mieliźnie, a około 20 milionów ton zboża utknęło w silosach w Odessie.

Moskwa odżegnuje się od odpowiedzialności za pogorszenie kryzysu żywnościowego, obwiniając w zamian efekt chłodzący zachodnich sankcji za spowolnienie własnego eksportu żywności i nawozów, a Ukrainę za wydobycie jej portów na Morzu Czarnym.

Ukraina i Rosja są głównymi światowymi dostawcami pszenicy, a Ukraina jest znaczącym producentem kukurydzy i oleju słonecznikowego.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.