• <
konferencj_platforma_lng_2023

Rosyjski port zawiesza operacje LPG w obawie przed ukraińskimi dronami

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rosyjski port zawiesza operacje LPG w obawie przed ukraińskimi dronami

Partnerzy portalu

rosja

Rosyjski port Taman ma zawiesić eksport LPG. Gaz jest wybuchowy, a Rosjanie obawiają się ataków ukraińskich dronów.

Jak podał Reuters, administracja portu w Tamanie zamierza wstrzymać operacje przeładunkowe skroplonego gazu petrochemicznego, czyli LPG. Jest to paliwo wysoce wybuchowe, a Rosjanie obawiają się, że mogą znaleźć się w zasięgu działań ukraińskich dronów, które coraz częściej atakują obiekty również w głębi Rosji.

Port Taman leży na Przylądku Żelaznego Rogu w Kraju Krasnodarskim w Rosji, zaledwie kilka kilometrów od trasy prowadzącej przez Most Krymski do Kerczu we wschodniej części Krymu. W porcie prowadzone są przeładunki popularnego paliwa LPG. Po tym, jak w ostatnim czasie ukraińskie drony potrafiły zaatakować obiekty daleko wewnątrz kraju, posuwając się nawet do Moskwy, ale namierzając również m.in. magazyn paliwa w pobliżu Mostu Krymskiego, administracja portu zamierza zaprzestać przeładunków gazu. Dotychczas przez Taman przechodziło około 7,5% całkowitego rosyjskiego eksportu LPG.

Jako pierwsi na zagrożenie ze strony ukraińskich sił zbrojnych zareagowali przewoźnicy kolejowi z Rosji i Kazachstanu, którzy szybko ogłosili ograniczenie przewozów LPG w kierunku Tamanu. Następnie odpowiednie decyzje zapadły w samym porcie. Reuters poinformował, że otrzymał potwierdzenie o zawieszeniu obsługi LPG od trzech niezależnych źródeł, oficjalna informacja na ten temat nie została opublikowana. Doniesień nie skomentował także operator terminala Tamanneftegaz.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy zawieszenie miałoby wejść w życie. Źródła, na które powołuje się Reuters podają, że póki co port chce wyeksportować zgromadzone zapasy.

Kompleks przeładunkowy Taman wedle oficjalnych statystyk jest w stanie obsłużyć około 20 mln ton ładunków rocznie. Między styczniem i majem tego roku z Tamanu wyeksportowano 192 tys. ton LPG, dostarczonego do portu z Rosji i Kazachstanu za pośrednictwem kolei.

fot. Depositphotos
Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.