• <

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

mj

10.03.2022 12:08
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

Partnerzy portalu

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni - GospodarkaMorska.pl

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.

Z informacji operatora wynika, że uzbrojone oddziały Rosjan i separatystów z tzw. ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) są na terenie tłoczni w Nowopskowie w obwodzie ługańskim, oraz w Kupjańsku w obwodzie Charkowskim. W Nowopskowie krzyżują się gazociągi przesyłowe - biegnący z Rosji na zachód "Sojuz", oraz gazociąg biegnący przez Ukrainę w kierunku Rostowa nad Donem. Przez Kupjańsk przebiega gazociąg z Rosji, krzyżujący się dalej na południe z "Sojuzem".

Jak podkreśliło GTSOU, potencjalna ingerencja w działanie tłoczni stwarza znaczące ryzyko dla nieprzerwanego transportu rosyjskiego gazu na zachód, do Europy.

Operator poinformował, że zażądał od wojskowych opuszczenia terenu tłoczni i zaprzestania prób zakłócania ich działania. GTSOU zaznaczyło, że o całej sytuacji zawiadomiło odpowiednie służby, jak też i Gazprom, którego gaz jest tłoczony przez ukraiński system.

Przez dwa tygodnie rosyjskie agresji na Ukrainę GTSOU nie zgłaszało problemów z tranzytem gazu na zachód, dostawy były realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.