• <

Czy Ukraińcy trafili kolejny rosyjski okręt?

jm

06.05.2022 12:36

Partnerzy portalu

Czy Ukraińcy trafili kolejny rosyjski okręt? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ad Meskens / Wikipedia

W sieci pojawiają się informacje o tym, że ukraińskie siły zbrojne trafiły kolejny rosyjski okręt - fregatę Admiral Makarov. Informacje na razie nie są potwierdzone.

Informację o tym, że "w pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel" podał najpierw portal dumskaya, za nim również m.in. Polska Agencja Prasowa. Poinformować o tym miał również ukraiński deputowany Ołeksij Gonczarenko. Według tych danych, chodzi o fregatę Admiral Makarov. Gonczarenko miał stwierdzić, że Admiral Makarov został trafiony, ale nie zatopiony.

PAP podał, że na okręcie w czwartek wieczorem nastąpiła eksplozja, wskutek której rozprzestrzenił się pożar. Portal dumskaya informuje, że fregata została prawdopodobnie trafiona ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun. Wg. doniesień obecnie nad częścią Morza Czarnego, gdzie płonie okręt, krążą rosyjskie helikoptery, a z okupowanego Krymu na pomoc wyruszyły statki ratunkowe. Zagraniczne media wskazują jako jeden z nich jednostkę SPK 46150, która jednakże nie jest statkiem SAR ani holownikiem, który mógłby asystować lub przeholować uszkodzony okręt, a pływającym żurawiem (w chwili obecnej jednostka jest w okolicy Sewastopola).

Choć część mediów donosi już nawet, że Admiral Makarov zatonął, nie ma żadnych potwierdzonych informacji nawet o jego trafieniu. Informacje prawdopodobnie próbuje zweryfikować NATO i Amerykanie - nad Morzem Czarnym krąży amerykański bezzałogowiec RQ-4 Global Hawk.

W sieci zaczęły się pojawiać także zdjęcia rzekomo pokazujące dym unoszący się z fregaty. Ich prawdziwość nie jest jeszcze zweryfikowana.


Admiral Makarov to fregata klasy Admiral Grigorovich, która weszła do służby w 2017 roku. Analitycy dodają, że po zatopieniu Moskwy to Admiral Makarov jest najbardziej wartościową jednostką Floty Czarnomorskiej.

Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to kolejny po zatopieniu krążownika Moskwa sukces Ukraińców w wojnie na morzu. Jednakże już wcześniej kilkakrotnie informowano o zatopieniach i skutecznych ostrzałach jednostek rosyjskich, jak w przypadku okrętu patrolowego Wasilij Bykow, który miał rzekomo zostać zatopiony, co okazało się nieprawdą, czy innej fregaty klasy Admiral Grigorovich - okrętu Admiral Essen, która miała być mocno uszkodzona po trafieniu pociskami Sził-2 z Bayraktarów. Potwierdzone zostało natomiast zatopienie Moskwy oraz okrętu desantowego Saratow, który zatonął w porcie w Berdiansku.


Dziękujemy za wysłane grafiki.