• <
gryfia_70lat

Rosjanie twierdzą, że na pokładzie Moskwy mogła znajdować się cenna relikwia

25.04.2022 07:42
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosjanie twierdzą, że na pokładzie Moskwy mogła znajdować się cenna relikwia

Partnerzy portalu

Rosjanie twierdzą, że na pokładzie Moskwy mogła znajdować się cenna relikwia - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

W pokładowej kaplicy zatopionego rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa miała znajdować się cenna prawosławna relikwia – rzekomy fragment tzw. Prawdziwego Krzyża.

Rosyjskie media państwowe podają, że na wraz z krążownikiem Moskwa na dno Morza Czarnego poszła cenna relikwia – fragment tzw. Prawdziwego Krzyża.

XIX-wieczny relikwiarz został podarowany Flocie Czarnomorskiej przed dwoma laty. Miał znaleźć się w kaplicy na pokładzie flagowego okrętu floty, czyli Moskwy. Wcześniej relikwiarz znajdował się w rękach anonimowego kolekcjonera. W jego posiadaniu, według rosyjskiej państwowej agencji TASS, miał znaleźć się gdy „europejskie kościoły zaczęły się zamykać i wyprzedawać mienie”.

Relikwia Prawdziwego Krzyża jest czczona przez wiele wyznań chrześcijańskich. Fragmenty drewna, z którego rzekomo zrobiony był krzyż, na którym wisiał Jezus, funkcjonują w świecie religii od tysiącleci, dlatego też nie sposób jest ustalić ich prawdziwości. Mimo tego relikwiarze i kapliczki zawierające drzazgi z krzyża mają wartość dla wspólnot religijnych oraz dla kolekcjonerów, którzy nimi handlują.

Informacje o tym, jakoby relikwia miała znajdować się na pokładzie Moskwy podczas jej zatonięcia nie została potwierdzona. Po zatonięciu krążownika rosyjskie wojsko rozpoczęło akcję poszukiwawczą w okolicy zdarzenia. Jednocześnie Ukraińcy ogłosili, że zgodnie z prawem, wrak należy teraz do nich i uznali go za obiekt dziedzictwa kulturowego.

Wciąż nieznana jest także dokładna liczba ofiar zatonięcia Moskwy.


Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.