• <

Portowe miasto Mariupol pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Portowe miasto Mariupol pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem

Partnerzy portalu

Portowe miasto Mariupol pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem - GospodarkaMorska.pl
Fot. depositphotos.com

Obrzeża ukraińskiego miasta Mariupol nad Morzem Azowskim znalazły się pod ciężkim ostrzałem sił rosyjskich - podała w czwartek wieczorem agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Co najmniej trzy osoby zginęły a 26 zostało rannych w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obrzeży ukraińskiego miasta portowego Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowały władze miejskie.

Mariupol został ostrzelany, a próba przebicia się do miasta przez wojska rosyjskie została udaremniona - podały miejscowe źródła. Siły rosyjskie ostrzelały też bazę lotniczą, a pas lotniska został uszkodzony.

Wybuchy słychać było na południowo-wschodnich obrzeżach miasta, w pobliżu linii frontu.

Wojsko ukraińskie kontroluje miasto - podał ukraiński sztab.

Mariupol oddziela tereny kontrolowane przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy od okupowanego Półwyspu Krymskiego. W przypadku jego zajęcia Moskwa uzyskałaby lądowy korytarz łączący Rosję z zaanektowanym w 2014 roku Krymem.

Według ukraińskich ekspertów strategiczna wartość Mariupola wynika z jego położenia i wpływu na komunikację w południowo-wschodniej części Ukrainy. Jego zajęcie pozbawiłoby kraj ważnego portu i znacznie osłabiło gospodarkę Ukrainy, a Rosji umożliwiło zaopatrywanie Krymu. W porcie w Mariupolu, jednym z największych ukraińskich miast nad Morzem Azowskim, cumują niewielkie jednostki handlowe.

Fot. DepositphotosDziękujemy za wysłane grafiki.