• <
BOTA_2023

MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych

18.07.2020 17:08 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych

Partnerzy portalu

MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Stany Zjednoczone zaakceptowały sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych Mark VI i powiązanego wyposażenia - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Krok ten świadczy o rosnącym zaufaniu między USA i Ukrainą - ocenił.

Jak podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji, sprzedaż powiększy zdolności ukraińskiej Marynarki Wojennej oraz pomoże "przeciwstawiać się istniejącym i potencjalnym niebezpieczeństwom na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim".

Kułeba zaznaczył, że sześć kutrów już jest przygotowywanych dla Ukrainy w ramach amerykańskich programów wsparcia w sferze bezpieczeństwa, a pozostałe Kijów zakupi ze środków budżetu obronnego.

"Ten ważny krok świadczy o rosnącym zaufaniu między USA i Ukrainą. To wsparcie, wraz z reformą sektora bezpieczeństwa i obrony oraz przemysłu zbrojnego, pomoże Ukrainie rozwinąć nowoczesne, kompatybilne z NATO siły zbrojne, będące w stanie efektywnie przeciwstawić się rosyjskiej agresji" - oznajmił na Twitterze Kułeba.

Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) poinformowała w czerwcu, że Departament Stanu USA zaakceptował ewentualną sprzedaż Ukrainie 16 kutrów patrolowych Mark VI i uzbrojenia o wartości 600 mln dolarów.

DSCA wyjaśniła, że ukraiński rząd zwrócił się do strony amerykańskiej o sprzedaż m.in. kutrów, systemów artyleryjskich, radarów i sprzętu łączności.

Dziękujemy za wysłane grafiki.