• <
siemens_gamesa_2022

PGNiG wstępnie zainteresowane udziałem w prywatyzacji na Ukrainie

12.10.2020 13:29 Źródło: PGNiG
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGNiG wstępnie zainteresowane udziałem w prywatyzacji na Ukrainie

Partnerzy portalu

PGNiG wstępnie zainteresowane udziałem w prywatyzacji na Ukrainie - GospodarkaMorska.pl
fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę o zachowaniu poufności, która umożliwi spółce ewentualny udział w procesie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego.

W obecności Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, i Pana Wołodymyra Zełenskiego, Prezydenta Ukrainy, PGNiG i ukraiński Fundusz Mienia Państwowego podpisały umowę o zachowaniu poufności. Porozumienie zobowiązuje PGNiG do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

– Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom, moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.

Prezes Kwieciński podkreślił, że PGNiG od kilku lat prowadzi sprzedaż gazu ziemnego dla ukraińskich odbiorców. Od połowy 2016 roku spółka wyeksportowała na Ukrainę  ponad 3 mld m sześciennych paliwa. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. było to 0,9 mld m sześc., co pokazuje dużą dynamikę sprzedaży. PGNiG zamierza również mocniej zaangażować się w projekty związane z eksploatacją węglowodorów na Ukrainie. Poszukiwania gazu ziemnego w tym kraju spółka planuje rozpocząć w pierwszej połowie 2021 roku.

Mamy ambicje być motorem niskoemisyjnej transformacji w Polsce. Wierzę, że Ukraina też pójdzie w tę stronę, bo jest to przyszłość gospodarki na całym świecie. Możemy tę drogę pokonać wspólnie – podkreślił prezes PGNiG.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.