• <
pge_baltica_390x100_duży

Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream2 tematami rozmowy z doradcą Blinkena

ac

08.04.2021 21:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream2 tematami rozmowy z doradcą Blinkena

Partnerzy portalu

Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream2 tematami rozmowy z doradcą Blinkena - GospodarkaMorska.pl
fot. Wikipedia

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2, Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

- Właśnie zakończyłem konkretną i owocną rozmowę z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem; tematy: bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream 2 oraz Trójmorze; we wszystkich tych tematach działamy razem, Polski i Stany Zjednoczone - napisał w czwartek na Twitterze prezydencki minister.

Szczerski zaznaczył, że w trakcie godzinnej rozmowy z głównym doradcą szefa amerykańskiej dyplomacji zwracał uwagę na sytuację na Białorusi, w tym prześladowań skierowanych wobec polskiej mniejszości. "Ze strony amerykańskiej jest tu pełne przekonanie, że są to działania niedopuszczalne i społeczność międzynarodowa powinna upominać się zarówno o prawa demokratyczne na Białorusi, jak i o prawa polskiej mniejszości" - powiedział Szczerski. Jak dodał, Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone będą upominały się o te prawa.

- Mówiliśmy też o sytuacji wokół Ukrainy i na samej Ukrainie w związku z narastającym tam napięciem wynikającym z ruchu wojsk rosyjskich. Także tutaj jest wspólne stanowisko Polski i USA oraz przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju jest możliwe wyłącznie w oparciu o pełne przestrzeganie prawa międzynarodowego, powrót Ukrainy do jej pełnej terytorialnej integralności, a także przekonanie, że jakiekolwiek działania powodujące wzrost napięcia w regionie są przez nas nieakceptowane - oświadczył prezydencki minister.

Podkreślił też pełną zbieżność stanowisk USA i Polski w kwestii Nord Stream 2. "Warszawa i Waszyngton na równi oceniają ten projekt jako szkodliwy dla bezpieczeństwa europejskiego, także dla niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej, europejskiego rynku gazowego" - podkreślił Szczerski.

Jak mówił, z Cholletem podzielili przekonanie, że Nord Stream2 to przedsięwzięcie szkodliwe także ze względu na jego polityczny aspekt oraz że jest to "projekt, którego dokończenie będzie miało szkodliwy charakter dla polityki europejskiej i relacji euroatlantyckich".

- To są trzy sprawy, które nas wspólnie niepokoją. Mówiliśmy też o kwestiach, które oceniamy pozytywnie; dużo czasu w trakcie rozmowy poświęciliśmy kwestii Trójmorza. Na tle niepokojących zjawisk, które mają miejsce w regionie, mamy dwa bardzo silne filary polsko-amerykańskiej współpracy; NATO oraz Trójmorze - oświadczył prezydencki minister.

Zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza to "przykład, jak można budować pozytywną treść relacji transatlantyckich i partnerstwa amerykańsko-europejskiego". "Trójmorze w planie pogłębionych relacji USA i Europy powinno i może - w przekonaniu administracji amerykańskiej, a także w przekonaniu Polski - odgrywać coraz większą rolę" - powiedział Szczerski. Dodał, że Trójmorze to "bardzo ważny instrument w nowym planie pogłębionych relacji amerykańsko-europejskich".

Tematem rozmowy był także udziel prezydenta Andrzeja Dudy w nadchodzącym szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta Joe Bidena, który - zaznaczył Szczerski - jest postrzegany przez administrację w Białym Domu jako bardzo ważny i przyszłościowy projekt współpracy klimatycznej". "Polska jest częścią tej nowej pozytywnej perspektywy, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną" - zaznaczył Szczerski.

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena. 


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.