• <
Baltexpo2023_duży

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Partnerzy portalu

Port Izmaił, fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.

W komunikacie wydanym przez Downing Street po rozmowie telefonicznej obu przywódców przekazano, że Zełenski przedstawił aktualne informacje na temat ukraińskiej kontrofensywy i bieżących potrzeb wojskowych.

"Omówili również wpływ trwającej blokady zboża na Morzu Czarnym przez Putina, zarówno na Ukrainę, jak i na dostawy żywności na całym świecie. Premier zobowiązał się do zintensyfikowania współpracy z krajami G20 w celu obejścia rosyjskiej blokady i zapewnienia narażonym krajom dostępu do niezbędnych dostaw zboża" - napisano.

Jak dodano, Sunak z zadowoleniem przyjął postępy w zakresie dwustronnych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, gdyż deklaracje w tej sprawie podpisało już 30 krajów. Zapewnił też Zełenskiego, że Wielka Brytania będzie nadal realizować plany długoterminowego wsparcia suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy.

Szczyt G20 odbędzie się w Delhi w najbliższy weekend. Nie pojawi się na nim Władimir Putin, a Rosję będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

bjn/ ap/

Dziękujemy za wysłane grafiki.