• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Partnerzy portalu

Siły Zbrojne Tajwanu

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.

"Kiedy mój rząd podjął decyzję o rychłym przekazaniu przez Australię śmiercionośnego uzbrojenia w celu wsparcia i pomocy Ukrainie po bezprawnej inwazji Rosji, decyzja ta została podjęta z myślą zarówno o Pekinie, jak i Moskwie" – oświadczył Morrison, który sprawował funkcję premiera w latach 2018–2022.

Za jego kadencji nastąpiło załamanie w relacjach Pekin–Canberra, gdy rząd Australii wezwał do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie pochodzenia wirusa wywołującego Covid-19, na co Chiny odpowiedziały nałożeniem wysokich ceł i ograniczeniem importu m.in. australijskiej wieprzowiny, węgla czy jęczmienia.

"Zrobiliśmy to oczywiście, aby wesprzeć Ukrainę w potrzebie i bronić tam demokracji, ale zrobiliśmy to również, aby zademonstrować naszą solidarność z globalną postawą Zachodu, aby stawić opór agresji autorytaryzmu, zwłaszcza biorąc pod uwagę milczące poparcie tej inwazji przez Pekin" - dodał Morrison.

"Jak powiedziałem, byłem tak samo zaniepokojony Moskwą, jak i Pekinem" - zaznaczył.

Jak przypomina agencja Reutera Chiny dotychczas nie potępiły Rosji za inwazję na Ukrainę. W lutym zaproponowały własny 12-punktowym plan pokojowy, który spotkał się z obojętną reakcją zarówno w Moskwie, jak i w Kijowie. W tym czasie chińskie i rosyjskie wojska przeprowadziły szereg wspólnych manewrów, a najwyżsi rangą politycy składali wizyty, zwracając uwagę na silne relacje między rządami obu państw.

Morrison przyznał, że rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ze strony Chin wymierzona w Tajwan ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju. Nawiązując do rozpoczętych w sobotę ataków bojowników z terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael, zaapelował do władz w Tajpej o pilniejsze zajęcie się kwestią odstraszania Chin, a także wzmocnienia swoich zdolności obronnych.

"Izrael jest jeszcze mniejszym krajem niż Tajwan i podobnie żyje w ciągłym zagrożeniu, ale wydaje znacznie więcej na swoją obronę" – stwierdził Morrison. 

krp/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.