• <

Sukces ukraińskich komandosów. Zneutralizowali rosyjską stację radarową na Morzu Czarnym

07.02.2024 09:50 Źródło: Siły Zbrojne Ukrainy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Sukces ukraińskich komandosów. Zneutralizowali rosyjską stację radarową na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Zespół operatorów z 73. Morskiego Centrum Specjalnego Przeznaczenia dokonali zajęcia platformy wydobywczej na Morzu Czarnym, wykorzystywanej przez Rosjan do pozyskiwania danych o ruchu morskim. Operacja ma zapewnić bezpieczniejszy ruch statków i ograniczyć możliwości operacyjne Floty Czarnomorskiej w północno-zachodniej części akwenu.

Przeprowadzona w nocy akcja zajęcia infrastruktury morskiej była trudna z powodu warunków oraz zagrożenia wykrycia przez przeciwnika. Jej celem była prawdopodobnie jedna z tzw. wież Bojki (zwane też " wieżami Bojkowskimi") na obszarze między Krymem a Odessą, które Rosja zajęła po 2015 roku. Miała być wykorzystywana jako zdalna stacja radarowa, wzmacniając zasięg działania przekazanych przez Iran dronów Mohajer-6 oraz Shaded. Dodatkowo znajdowała się tam stacja radiolokacyjna, przeznaczona do wykrywania ruchów nad woda i pod wodą, nazwana Newa-B. Za pomocą tego wyposażenia Rosjanie monitorowali sytuację w północno-zachodniej części Morza Czarnego, wykorzystując zebrane dane na rzecz własnych sił morskich, w tym planowanych ataków oraz patroli.

"Wieże Bojki", określane też "Wieżami Bojkowskimi" powstały pierwotnie jako platformy wiertnicze ropy i gazu w pobliżu wybrzeża Półwyspu Krymskiego, zakupione przez ówczesnego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki na potrzeby spółki Czernomornieftegaz. Mają one nazwy Petro Godowalec, Ukraina, Tawrida i Sawysz, przy czym ostatnie są samopodnośnymi platformami. Były okupowane przez Rosję od 2015 roku, niedługo po przeprowadzonej aneksji Krymu. Od początku inwazji rozpoczętej 24 lutego 2022 roku wykorzystywano je do celów wojskowych jako lądowisko dla śmigłowców, a także do celów nasłuchowych i radiowych. W związku z tym ostatnim umieszczono na nich stacje zasięgowe. Podczas toczących się walk w 2022 roku były celem ataków rakietowych z użyciem przeciwokrętowych pocisków Harpoon produkcji amerykańskiej.

Jak wynika z przekazanych informacji oraz nagrania z akcji, komandosi przemieścili się w pobliże platformy przy pomocy szybkich łodzi płaskodennych. Następnie sprawdzili instalacje pod kątem zabezpieczeń, po czym weszli na nią i zainstalowali ładunki wybuchowe. Jak podaje dowództwo Sił Operacji Specjalnych Ukrainy, zadanie to zostało wykonane pomyślnie, po czym grupa bojowa oddaliła się na bezpieczną odległość i dokonała zdetonowania materiałów, niszcząc tym samym rosyjski sprzęt.

Dzięki tej akcji ruch statków w regionie ma stać się bezpieczniejszy, co szczególnie dotyczy tych poruszających się nowym, morskim korytarzem do Odessy w związku z transportem zboża z Ukrainy do zagranicznych dostawców. Ponadto akcja ma utrudnić działanie rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej oraz wspierającej ją lotnictwa, przez co te miały stracić swoje cenne "oczy i uszy".

Co ciekawe, to kolejna tego rodzaju akcja, którą przeprowadziły ukraińskie siły specjalne. 13 września ubiegłego roku również zneutralizowali rosyjskie instalacje wywiadowcze na jednej z platform, ale trudno powiedzieć, która tym razem była celem ataku. Po tamtej operacji Rosjanie mieli wzmocnić ochronę wykorzystywanej infrastruktury, więc tym bardziej akcja była niebezpieczna. Poprzednią operację opisaliśmy w tekście pt. Niczym z filmu akcji. Ukraińska armia opublikowała nagranie z operacji odzyskania kontroli nad morskimi "Wieżami Bojki".

Działania operatorów kolejny raz pokazały skuteczność działań sił specjalnych w zakresie zajęcia i neutralizacji krytycznej infrastruktury morskiej. W ten sposób można skutecznie zneutralizować choćby instalacje energetyczne, jak choćby platformy wydobywcze i morskie farmy wiatrowe. Podobne akcje można przeprowadzić względem podwodnych rurociągów i kabli energetycznych. Bez zapewnionej właściwej ochrony morskiej państwo może ponieść poważną szkodę dla gospodarki i bezpieczeństwa, w tym energetycznego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.