• <

Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że Ukraińcy zatopili Saratowa

jm

01.04.2022 11:14
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że Ukraińcy zatopili Saratowa

Partnerzy portalu

Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że Ukraińcy zatopili Saratowa - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maxar

W zeszłym tygodniu świat obiegły informacje, że w wyniku ataku rakietowego ukraińskich wojsk zatonął rosyjski okręt wojenny Saratowa, a dwa inne zostały uszkodzone. Najnowsze zdjęcia satelitarne potwierdzają zniszczenie jednostki.

Zdjęcia opublikował komercyjny operator satelitarny Maxar. Na zdjęciach widać zatopiony okręt wojenny tuż przy nabrzeżu w Berdiańsku nad Morzem Azowskim. Materiały pokazują, że jednostka osiadła na dnie, a woda sięga powyżej głównego pokładu. Dym unosi się także z ulokowanych na nabrzeżu zbiorników, prawdopodobnie paliwa. Zacumowana nieopodal cywilna jednostka handlowa również emituje biały dym, jednak nie wiadomo, czy jest to kwestia uszkodzenia.

Zatopiona rosyjska jednostka pierwotnie została przez Ukraińców błędnie zidentyfikowana jako Orsk, następnego dnia jednakże ukraińskie źródła wojskowe podały, że jest to jednak okręt desantowy Saratow. O zniszczeniu okrętu podczas ataku rakietowego Ukraińskie Siły Zbrojne poinformowały w zeszły czwartek. Na opublikowanych nagraniach widać, że Saratow przybił do nabrzeża w towarzystwie dwóch innych okrętów, które po ataku odpłynęły – jeden z nich również był uszkodzony.

Międzynarodowi analitycy spodziewają się, że zniszczenie Saratowa nie pozostanie bez wpływu na próby operacji desantowych Rosjan i odepchnie ich od działań blisko brzegu. Już wcześniej Ukraińcy skutecznie ostrzeliwali rosyjskie okręty – początkowo mówili nawet o zniszczeniu jednego z nich, co nie zostało potwierdzone. Wiadomo jednak, że Ukraińskie Siły Zbrojne skutecznie ostrzelały niewielką rosyjską jednostkę desantową Raptor.

Gospodarka Morska
Fot. Maxar

Dziękujemy za wysłane grafiki.