• <

Kaczyński: gazoport w Świnoujściu to zasługa rządów PiS

gm

01.04.2022 11:23
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kaczyński: gazoport w Świnoujściu to zasługa rządów PiS

Partnerzy portalu

Kaczyński: gazoport w Świnoujściu to zasługa rządów PiS - GospodarkaMorska.pl

W piątkowym wywiadzie dla „Sygnałów dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia Jarosław Kaczyński podkreślał, że za gazoportem w Świnoujściu stoi całkowicie rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Pytany o wypowiedź Donalda Tuska o tym, że gazoport został zbudowany za rządów Platformy Obywatelskiej i tym samym to jego rządom Polska zawdzięcza bezpieczeństwo energetyczne, wicepremier i prezes PiS odpowiedział:

„Wcale nie jestem pewien, czy gazoport byłby gotowy, gdyby trwały tamte rządy”.

Donald Tusk stwierdził, że gazoport LNG w Świnoujściu został zbudowany za jego rządów, a PiS jedynie nadał mu nazwę.

„Gazoport został zaplanowany, wymyślony, można powiedzieć za naszych rządów, później trwała niesłychanie powolna budowa i nie wiem, kiedy by się skończyła, gdyby nie zmiana rządów. Myśmy to skończyli i uruchomili” – skomentował te słowa prezes PiS.

„Także nazwali - i to jest zdaje się jedyna rzecz, którą nam Tusk przyznaje. Chodzi o imię Lecha Kaczyńskiego, który niewątpliwie był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia” - dodał.

„Poza tym ten gazoport jest ważny, ale oczywiście nie zapewnia nam bezpieczeństwa. To zapewnia nam rurociąg norweski. Ten rurociąg nie był jednak przez naszych poprzedników budowany” - mówił w wywiadzie wicepremier Kaczyński.

Powiedział, że pomysł budowy rurociągu był zaproponowany przez premiera Jerzego Buzka, a potem zakwestionował go i odrzucił premier Leszek Miller i nie było to kontynuowane.

„Myśmy to podjęli i zrobili. My mamy, można powiedzieć, w naszym dorobku zarówno jedno, jak i drugie” - zaznaczył.

„A Donald Tusk - co można powiedzieć nie jest rzeczą nadzwyczajną w jego praktykach - mija się z prawdą” - dodał.

Polski terminal przeładunkowy i regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu został otwarty w 2015 roku, Pierwszy gazowiec wpłynął 11 grudnia tego samego roku. Od czerwca 2016 terminal LNG nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wydajność instalacji to obecnie 5 miliardów m sześc. rocznie. Pracują dwa zbiorniki po 160 tys. m sześc. każdy. Trwa rozbudowa terminalu o dodatkowe nabrzeże, trzeci zbiornik oraz dodatkową instalację regazyfikacyjną, zwiększającą nominalną moc terminalu do 7,5 mld m sześc. rocznie.

Źródło: PAP,  polskieradio24

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.