• <

Okupacyjne władze Berdiańska nad Morzem Azowskim twierdzą, że do obiegu weszły tam ruble

gm

24.05.2022 22:32 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Okupacyjne władze Berdiańska nad Morzem Azowskim twierdzą, że do obiegu weszły tam ruble

Partnerzy portalu

Okupacyjne władze Berdiańska nad Morzem Azowskim twierdzą, że do obiegu weszły tam ruble - GospodarkaMorska.pl
Insaitman, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

W Berdiańsku, okupowanym przez rosyjskie wojska ukraińskim porcie nad Morzem Azowskim, wyznaczone przez nie władze poinformowały o wprowadzeniu do obiegu rubla rosyjskiego - podał we wtorek ukraiński portal Hromadske. Jednocześnie w obiegu ma pozostać ukraińska hrywna.

Hromadske powołuje się na wystąpienie Ołeksandra Saułenki, wyznaczonego w marcu przez Rosjan na p.o. mera Berdiańska. Saułenko powiedział, że "oficjalny kurs hrywny do rubla będzie wynosić 1:2", tj. jedna hrywna będzie równowartością dwóch rubli. Na razie władze okupacyjne nie wyznaczają terminu "ograniczenia obiegu hrywny" - dodał Saułenko.

Wojska rosyjskie zajęły tę część obwodu zaporoskiego, która przylega do Morza Azowskiego, w tym Berdiańsk i Melitopol. Również w Melitopolu, według władz ukraińskich, Rosjanie zamierzali wprowadzić ruble i uruchomić działalność rosyjskiego banku Sbierbank.

W kwietniu Rosja - jak informowała agencja AFP - zapowiadała przejście na ruble w okupowanym obwodzie chersońskim - regionie Ukrainy przylegającym do anektowanego Krymu. 

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.