• <
Baltexpo2023_duży

Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Partnerzy portalu

Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - GospodarkaMorska.pl

Dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - powiedział w środę przed norweskim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uściślił, że może to być np. prom z Bułgarii lub Rumunii.

Zełenski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też ryzyko dla granicy Norwegii z Rosją.

"Agresja zaczęła się nie tylko na naszych granicach, ale wszędzie. Zapewne odczuwacie to również w Arktyce, gdzie Rosjanie mają teraz więcej sił niż wcześniej. Mam nadzieję, że miny nie będą dryfować w kierunku waszych mórz i fiordów" - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że Ukraina nie ma wspólnej granicy z Norwegią, ale ma tego samego sąsiada - Rosję, "która sprzeciwia się naszym wspólnym wartościom". "Rosjanie zagrażają wolności i prawom człowieka" - wskazał prezydent.

Na Morzu Czarnym tureccy i rumuńscy saperzy unieszkodliwili już dwie dryfujące miny. Turcy szacują, że łącznie może ich być nawet około 400. Pomoc w odnalezieniu i unieszkodliwieniu min zaoferowali Włosi - tamtejsza marynarka oddelegowała na Morze Czarne trzy okręty, które będą wspierać rumuńskie jednostki.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos


Dziękujemy za wysłane grafiki.