• <

[AUDIO] W krótkich żołnierskich słowach – obrońcy Wyspy Węży odmówili złożenia broni

mj

25.02.2022 10:57
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo [AUDIO] W krótkich żołnierskich słowach – obrońcy Wyspy Węży odmówili złożenia broni

Partnerzy portalu

[AUDIO] W krótkich żołnierskich słowach – obrońcy Wyspy Węży odmówili złożenia broni - GospodarkaMorska.pl
Źródło: president.gov.ua / Wikipedia

Anton Heraszczenko z MSW opublikował nagrania rozmów pomiędzy okrętem wojennym rosyjskiej floty a obrońcami Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Rosjanie żądali, by Ukraińcy się poddali. W odpowiedzi usłyszeli kategoryczną odmowę w „krótkich żołnierskich słowach”. Wszyscy obrońcy zginęli.


„Tu rosyjski okręt wojenny, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak” – słychać na nagraniu, udostępnionym przez Heraszczenkę w Telegramie. Odpowiedź pograniczników była zwięzła: „Rosyjski okręcie wojenny: P… się!”.

Ukraińcy nie zdołali obronić Wyspy Węży. Po zaciętych walkach w czwartek z udziałem rosyjskiego lotnictwa szturmowego i pod ostrzałem z okrętów Floty Czarnomorskiej, zginęło 13 pograniczników - wszyscy obrońcy niewielkiej wyspy na Morzu Czarnym.

„Na naszej Wyspie Węży broniący jej +do końca+ chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy” – powiedział w nocy prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zełenski poinformował również, że w walkach obronnych Ukraina straciła w sumie w pierwszym dniu wojny 137 żołnierzy. 316 zostało rannych.

Źródło: PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.