• <
gryfia_70lat

Kanada chce wysłać do Europy statki by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy

gm

15.05.2022 09:11 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kanada chce wysłać do Europy statki by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy

Partnerzy portalu

Kanada chce wysłać do Europy statki by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy - GospodarkaMorska.pl

Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów – poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7.

Joly powiedziała, że Kanada jest gotowa wysłać statki do europejskich portów, by przewieźć ukraińskie zboże tam, gdzie jest potrzebne. „Musimy zapewnić, by zboże zostało dowiezione. W przeciwnym razie milionom ludzi będzie grozić głód” - powiedziała Joly po zakończeniu spotkania w Weissenhaus w Niemczech, cytowana w kanadyjskich mediach.

„Rosyjska agresywna wojna stworzyła jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych w najnowszej historii, zagrażający obecnie tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji” - napisano w komunikacie G7. Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

W sobotę rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę.Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.