• <
BOTA_2023

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok

gm

29.01.2023 23:56 Źródło: Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o.
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok

Partnerzy portalu

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok - GospodarkaMorska.pl
Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o.

Port Kołobrzeg odnotował istotne wzrosty ramach zakresu swoich usług, powracając już niemal do wyników z 2019 roku, czyli sprzed pandemii COVID-19. Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz kryzysu energetycznego, osiągnięto zamierzone cele.

W ubiegłym roku w Porcie Handlowym przeładowano 170 tys. ton towarów i jest to wynik wpisujący się w tendencję rozwojową Portu Kołobrzeg. Udział nowych ładunków w rocznym wolumenie wyniósł 46 %, z czego ziarno kukurydzy 42 % (przeładowano blisko 71 tys. ton tego zboża). Na strukturę przeładunkową w 2022 roku składały się również takie ładunki jak drewno (30%), pellet (14%), ładunki typu agro (6,2%), kruszywo (5,7%) oraz pozostałe (2,1%). Dzięki staraniom Spółki związanym z aktywizacją wykorzystania infrastruktury kolejowej, możliwa była obsługa ładunków importowanych z Ukrainy pociągami. Z obszaru objętego działaniami wojennymi przez Port Kołobrzeg przeładowano m. in. kukurydzę, wysłodki buraczane, śrutę słonecznikową oraz żelazokrzem. Było to możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu bocznicy kolejowej, która jest niewątpliwe jednym z największych atutów portu.

Jednocześnie w Porcie Rybackim wyładowano ponad 24 tysiące ton ryb, dzięki czemu kołobrzeski port znalazł się na drugim miejscu w Polsce pod względem ilości przeładowanych ryb. W 2022 roku wyładowywano najwięcej takich gatunków jak dorsz, tobiasz, stornia, śledź i szprot. Poza nimi, w mniejszych ilościach zostały przeładowywane węgorz, makrela, łosoś czy troć wędrowna.

Port Kołobrzeg to nie tylko przeładunki. Jako miejscowość turystyczna, miasto Kołobrzeg prężnie wykorzystuje działalność tzw. białej floty. Tutaj odnotowano wzrost liczby pasażerów na statkach żeglugi redowej w porównaniu do 2022 roku i osiągnięto wynik blisko 290 tysięcy pasażerów. Do dyspozycji pasażerów są jednostki wykonujący rejsy redowe, tj. Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, Torpedowiec CZSZ-172, jednostki wędkarski oraz Portowy Tramwaj Wodny. Port Jachtowy odwiedziły w 2022 roku 942 jachty, z czego 147 cumowało co najmniej przez 6 miesięcy.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.