• <
gryfia_70lat

Wielka Brytania wie, kiedy Rosja przeprowadzi nielegalne referendum w obwodzie chersońskim

gm

03.07.2022 10:27 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wielka Brytania wie, kiedy Rosja przeprowadzi nielegalne referendum w obwodzie chersońskim

Partnerzy portalu

Wielka Brytania wie, kiedy Rosja przeprowadzi nielegalne referendum w obwodzie chersońskim - GospodarkaMorska.pl
Park Chwały w Chersoniu. Zdjęcie sprzed inwazji rosyjskiej.

Rosja planuje do jesieni tego roku przeprowadzić nielegalne referendum w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które ma legitymizować trwającą okupację i najprawdopodobniej będzie gotowa sfałszować wyniki głosowania, by osiągnąć pożądany wynik – przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

„Wspierani przez Rosję urzędnicy zapowiedzieli, że do jesieni 2022 roku przeprowadzą referendum w sprawie przyłączenia obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej. Kreml prawdopodobnie priorytetowo traktuje pseudokonstytucyjne głosowanie, próbując w ten sposób legitymizować swoją kontrolę nad regionem” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak podkreśliło brytyjskie ministerstwo obrony, 28 czerwca mer Chersonia Ihor Kołychajew został aresztowany, najprawdopodobniej w celu stłumienia oporu wobec okupacji. Szeroko zakrojony zbrojny i pokojowy opór na tych terenach jest jednak kontynuowany.

„Obwód chersoński jest regionem, który od lutego został w największym zakresie objęty rosyjską okupacją. Znalezienie konstytucyjnego rozwiązania dla okupacji to najpewniej priorytetowy cel Rosji. Z dużym prawdopodobieństwem Kreml gotów sfałszować wyniki głosowania, aby osiągnąć zadowalający wynik” – dodano.

Doniesienia o przygotowaniach do pseudoreferendum w obwodzie chersońskim, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji lub utworzenie zależnej od Moskwy Chersońskiej Republiki Ludowej, pojawiają się już od kwietnia. 25 maja prezydent Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim.

Chersoń posiada port usytuowany w delcie Dniepru z możliwościami przeładunkowymi 8 mln ton. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.