• <
gryfia_70lat

Minister obrony Ukrainy: rosyjska armia buduje linię obrony w obwodzie chersońskim

gm

05.06.2022 13:11 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Minister obrony Ukrainy: rosyjska armia buduje linię obrony w obwodzie chersońskim

Partnerzy portalu

Minister obrony Ukrainy: rosyjska armia buduje linię obrony w obwodzie chersońskim - GospodarkaMorska.pl
Port w Chersoniu. Fot. Marion Golsteijn - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10861296

Armia rosyjska buduje głęboką linię obrony w obwodzie chersońskim – poinformował w niedzielę na forum GLOBSEC-2022 w Bratysławie minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.

„Naszym celem jest niedopuszczanie do realizacji rosyjskich scenariuszy i jak najszybsze wyzwolenie naszego terytorium” – oznajmił Reznikow.

Siły rosyjskie kontrolują obecnie niemal cały obwód chersoński, na południu Ukrainy, ale wojsko ukraińskie podjęło tam skuteczną kontrofensywę, wypierając okupantów m.in. z miasta Mykołajiwka w północnej części obwodu.

Reznikow dodał, że o ile w pierwszym miesiącu wojny Ukraina potrzebowała systemów przeciwpancernych i przenośnych systemów rakietowych, o tyle teraz najbardziej potrzebuje broni ciężkiej, przede wszystkim wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, artylerii, czołgów, pocisków przeciwokrętowych, bezzałogowych samolotów i systemów obrony przeciwlotniczej.

Chersoń jest jednym z największych portów morskich Ukrainy, o możliwościach przeładunkowych 8 milionów ton rocznie. Umiejscowiony jest w delcie Dniepru.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.