• <

W przyszłym tygodniu w Genewie rozmowy o przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W przyszłym tygodniu w Genewie rozmowy o przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy

Partnerzy portalu

W przyszłym tygodniu w Genewie przedstawiciele ONZ będą rozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi o odnowieniu "inicjatywy zbożowej", tj. przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy - poinformowała w środę szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.

Szefowa UNCTAD ma rozmawiać z Rosjanami o przedłużeniu obowiązywania umowy, która pozwala na eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne pomimo toczącej się wojny.

"To następny krok i zobaczymy, czy potrzebne jest coś więcej niż to" - powiedział dziennikarzom zastępca rzecznika prasowego sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq.

W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. 29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z "inicjatywy zbożowej" z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu, eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni. Oznacza to, że umowa może wygasnąć 18 marca. 

sm/ mal/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.