• <
Baltexpo2023_duży

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja nadal utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja nadal utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Partnerzy portalu

załadunek zboża

Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa została przedłużona 17 maja o 60 dni i wskazano, że Rosja prawie na pewno nadal utrudnia eksport zboża, celowo spowalniając inspekcje i aktywnie blokując niektóre statki. Obecnie kontrolowany jest tylko jeden lub dwa statki dziennie, podczas gdy jesienią 2022 r. było to sześć do ośmiu.

Przekazano, że Rosja prawdopodobnie próbuje wymusić ustępstwa w sprawie ponownego otwarcia rurociągu Togliatti-Odessa, którym jest eksportowany amoniak z Rosji przez Ukrainę. W ostatnich dniach rurociąg został uszkodzony i obecnie nie działa. Oceniono, że prawdopodobnie w tygodniach poprzedzających kolejny termin przedłużenia, przypadający na 16 lipca 2023 r., będzie miała miejsce dalsza obstrukcja inicjatywy zbożowej ze strony Rosji.

bjn/ tebe/

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.