• <

Wynik wyszukiwania - "usa" - Wiadomości

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego pływającego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Wypadek masowca w pobliżu ujścia rzeki Detroit. Statek osiadł na mieliźnie

Nieopodal kotwicowiska przy amerykańskiej wyspie Belle doszło do wypadku z udziałem frachtowca do przewozu zboża Barbro G. Jednostka osiadła w poniedziałek rano na mieliźnie. Służby wciąż ustalają przyczyny zdarzenia.
28.11.2023

Korea Północna przekazała Rosji drogą morską i lądową ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korea Północna przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym - powiedziała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ostrzegła, że współpraca obu reżimów się pogłębia wbrew ONZ-owskim sankcjom.
27.11.2023

Po ataku na statek Galaxy Leader USA planują wpisać Huti na listę organizacji terrorystycznych

Przeprowadzony 19 listopada atak jemeńskich rebeliantów na rorowiec obsługiwany przez brytyjskie i japońskie przedsiębiorstwa wywołał szok z powodu swojej zuchwałości. Z racji na antyizraelską działalność oraz groźbę kolejnych akcji, amerykańskie władze decydują, czy uznać ponownie wspierany przez Iran ruch Huti do listy organizacji terrorystycznych.
23.11.2023

Nad amerykańskie wybrzeże nadciąga wiatr zmian. Federalne zatwierdzenie dla Empire Wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA zatwierdził morski projekt wiatrowy Empire Wind, będący wspólnym przedsięwzięciem Equinor i bp. To szósta farma o skali komercyjnej usankcjonowana przez administrację Biden-Harris.
22.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Dramat na Morzu Czerwonym trwa. Jemeńscy rebelianci trzymają w niewoli załogę Galaxy Leader

Członkowie szyickiej partyzantki Huti przetrzymują członków załogi rorowca pływającego pod banderą Bahamów. Statek należy do japońskiego przewoźnika, znanego jako NYK, niemniej wykonuje zlecenia transportowe na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Powodem ataku miał być fakt, że udziałowcem w niej jest pochodzący z Izraela przedsiębiorca Rami Unger. Wpisuje się to w działania jemeńskich rebeliantów, którzy jawnie wspierają Hamas. Zagrozili, że będą atakować statki, które ich zdaniem są powiązane z państwem Izrael.
20.11.2023

Bloomberg: Przyszły polski rząd chce objęcia udziałów w elektrowni jądrowej przez amerykańskie firmy

Amerykańskie koncerny Westinghouse i Bechtel zaangażowane w budowę elektrowni jądrowej w Polsce powinny objąć co najmniej 30 proc. udziałów w inwestycji - powiedział doradca Platformy Obywatelskiej ds. energetyki Grzegorz Onimichowski, cytowany przez Bloomberga. Stwierdził też, ze idealnym planem byłoby zbudowanie dwóch elektrowni, w tym drugiej być może z innym partnerem.
17.11.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Amerykański samolot wojskowy rozbił się we wschodniej części Morza Śródziemnego

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. Nie podało, co się stało z załogą.
12.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

USA skierowały do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego okręt podwodny z głowicami nuklearnymi

Centralne Dowództwo sił USA (US Central Command) poinformowało w niedzielę, że okręt podwodny klasy Ohio przybył do "rejonu odpowiedzialności", który obejmuje wschodni rejon Morza Śródziemnego, Morze Czerwone, Zatokę Perską i Zatokę Omańską.
06.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
05.11.2023

Bloomberg: Polska wśród krajów korzystających na zmianach powodowanych rywalizacją USA i Chin

Polska obok Meksyku, Wietnamu, Indonezji i Maroka jest jednym z kluczowych krajów w zmieniającej się gospodarce światowej, które najbardziej korzystają na zmianach w globalnych łańcuchach dostaw wynikających z rywalizacji USA i Chin - wynika z analizy opublikowanej przez Bloomberga. Raport wskazuje na znaczenie Polski w kontekście produkcji baterii.
04.11.2023

USA. Pierwsza kobieta - admirał Lisa Franchetti dowódcą amerykańskiej marynarki wojennej

Senat USA zatwierdził nominację adm. Lisy Franchetti na Szefa Operacji Morskich, najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, skupiającym dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych.
03.11.2023

Ekspert: chińskie okręty na Bliskim Wschodzie miały potwierdzić mocarstwowy status ChRL

W czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie Bliskiego Wschodu przebywało sześć okrętów marynarki wojennej Chin. Miały zaznaczyć obecność ChRL i potwierdzić jej supermocarstwowy status, zwłaszcza w oczach samych Chińczyków – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
31.10.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

USA nakładają sankcje na irański frachtowiec za dostarczanie łodzi szturmowych do Wenezueli

Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście irański statek za rzekomy transport broni do Wenezueli, co stanowi naruszenie amerykańskich sankcji. Są one wymierzone w irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (MODAFL) za wysyłanie bezzałogowych statków powietrznych i szybkich łodzi szturmowych do rządu Wenezueli.
20.10.2023

Wrzesień w Port Long Beach najbardziej pracowitym w historii

We wrześniu pracownicy doków i operatorzy terminali w Porcie Long Beach obsłużyli łącznie 829 429 jednostek (TEU), co oznacza wzrost o 11,8% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przekroczyło to również poprzedni wrześniowy rekord ustanowiony w 2020 roku o 78 849 TEU.
20.10.2023

Saxdor Yachts debiutuje w USA z flotą trzech jachtów podczas Fort Lauderdale International Boat Show 2023

Saxdor Yachts, niedawno uznana za "najszybciej rozwijającą się markę w Europie", ma swoją premierę na scenie publicznej w Stanach Zjednoczonych podczas Fort Lauderdale International Boat Show, który odbędzie się w dniach 25-29 października. To ważne wydarzenie oznacza inauguracyjny występ Saxdor na jednym z najważniejszych rynków w branży jachtowej, prezentując flotę, która doskonale nadaje się dla zagranicznych właścicieli, z zaawansowanym, nowoczesnym designem.
17.10.2023

USA wysyłają drugi lotniskowiec na wschodnie Morze Śródziemne

Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne.
15.10.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi

Były prezydent Donald Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi Anthony'emu Prattowi, zdradzając mu szczegóły dotyczące zdolności okrętów - podały w czwartek ABC News i "New York Times". Pratt miał później powtórzyć te informacje dziesiątkom osób.
08.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Austal rozpoczyna budowę nowego okrętu dla US Navy i realizuje zlecenie na rzecz atomowego okrętu podwodnego

Kolejno 3 i 4 października br. w amerykańskiej stoczni należącej do australijskiego koncernu Austal miały miejsce dwie kluczowe inwestycje związane z branżą okrętową. Dotyczyły one budowy ostatniego z zaplanowanych szybkich transportowców typu Spearhead, a także wyposażenia dla atomowego okrętu podwodnego.
05.10.2023

Znowu groźnie na Pacyfiku. Chińskie okręty blokują trasę filipińskiego konwoju

To już kolejna sytuacja, gdy okręty chińskiej straży wybrzeża oraz jednostki tzw. milicji morskiej blokowały i nękały konwój morski z zaopatrzeniem, zmierzające do placówki Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas), stanowiącej kość niezgody w związku z roszczeniami morskimi Chin o obszary morskie na Morzu Południowochińskim. Incydent odbył się w trakcie realizowanych na szeroką skalę amerykańsko-filipińskich ćwiczeń morskich.
05.10.2023

Amerykański eksport ma kłopoty przez ogromny spadek głębokości rzeki Missisipi

Według analityków, najważniejszy odcinek dolnej rzeki Missisipi spadł w zeszłym tygodniu o kilka cali i wynosi obecnie nieco powyżej najniższego w historii poziomu, który został zanotowany w październiku ubiegłego roku. Szacuje się, że pozostanie na tym niżu w chwili rozpoczęcia najbardziej pracowitego sezonu eksportu zboża w USA.
02.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji

Dowództwo 5. Floty USA poinformowało, że w trakcie nocnej akcji eskorty statku trzy okręty US Navy oraz śmigłowiec US Marine Corp były przedmiotem ataku ze strony irańskiej jednostki nawodnej. Do zdarzenia doszło nocą we wtorek, 26 września br.
29.09.2023

Sasin: inwestycje dot. budowy elektrowni jądrowej z partnerami z USA i Korei uzupełniają się

Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - mówił w czwartek w Polsat News szef MAP Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
28.09.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

12 milionów dolarów dotacji dla amerykańskich autostrad morskich

Administracja Morska Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych (MARAD) przekazał znaczną sumę środków w wysokości blisko 12 milionów dolarów na rozwinięcie ośmiu projektów autostrad morskich, które obejmują różne regiony kraju.
22.09.2023

Sankcje na rosyjski project Arctic LNG 2 wyzwaniem dla Japonii w zakresie dostaw gazu do kraju

Powstający w Rosji nowy terminal do transportu skroplonego gazu ziemnego jest ciążącym problemem dla firm, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Teraz wyjścia z niego poszukują japońskie władze, które zobowiązują się do przestrzegania sankcji, jednocześnie poszukując innych źródeł surowca energetycznego dla państwa.
19.09.2023

Chiński resort obrony: USA muszą zerwać relacje wojskowe z Tajwanem, przestać ingerować na Morzu Południowochińskim

Ministerstwo obrony Chin zażądało w czwartek od władz Stanów Zjednoczonych, aby zerwały wszelkie relacje wojskowe z Tajwanem. Oskarżyło również USA o ingerencje w sprawy Morza Południowochińskiego. Chińskie wojsko ćwiczy tymczasem na zachodnim Pacyfiku.
14.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

Przywódca Chin chce zwiększenia gotowości bojowej sił zbrojnych w związku z sporem na Morzu Południowochińskim

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej, poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując niedawną inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie Chin.
10.09.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Sąd: Teksas może jednak utrzymać pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Federalny sąd apelacyjny orzekł w czwartek, że władze Teksasu mogą utrzymać pływającą barierę na rzece Rio Grande zapobiegającą przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem a USA. Tym samym uchylił środowe orzeczenie sędziego federalnego nakazujące na wniosek Waszyngtonu usunięcia tej przeszkody.
08.09.2023

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.
07.09.2023

Sędzia nakazał Teksasowi usunąć pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Sędzia federalny David Ezra nakazał w środę władzom stanu Teksas przenieść do 15 września na brzeg dużą pływającą barierę na rzece Rio Grande. Miała ona zapobiec przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.
07.09.2023

Były CEO Google vs. córka rosyjskiego oligarchy – niecodzienny spór o superjacht

Na Antigui trwa prawny spór, w jaki zwykli mieszkańcy planety Ziemia nigdy nie będą zaangażowani. Ścierają się w nim tytani: były CEO Google oraz córka rosyjskiego oligarchy. A wszystko to o ultraluksusowy superjacht, którego dość już ma rząd kraju.
05.09.2023

Wspólne działania flot Filipin i USA odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin

W ramach zacieśniana sojuszniczych relacji, okręty US Navy oraz Marynarki Wojennej Filipin prowadzą działania na filipińskich wodach terytorialnych w regionie Morza Południowochińskiego. Działanie to prowadzone jest w ramach Rady ds. Wzajemnej Obrony, której celem jest rozwój interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi obu państw.
05.09.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

Korea Północna wystrzeliła kilka pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano czasu lokalnego kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego - poinformowała południowokoreańska armia.
02.09.2023

Pierwsze w historii japońsko-amerykańskie ćwiczenia morskie w pobliżu spornych Wysp Kurylskich

Japońskie Morskie Siły Samoobrony poinformowały o rozpoczęciu w poniedziałek manewrów morskich z marynarkami wojennymi USA i Kanady u wybrzeży Wysp Kurylskich – podała agencja Kyodo. Są to pierwsze w historii ćwiczenia w pobliżu wysp znajdujących się pod kontrolą Rosji, do których roszczenia wysuwa Japonia.
23.08.2023

W Baltimore zacumował największy w historii portu kontenerowiec

Nowy kontenerowiec Evergreen o nazwie Ever Max zakończył właśnie swój dziewiczy rejs po Stanach Zjednoczonych. Kontenerowiec zapisze się w historii kilkoma rekordami. Jest bowiem największym kontenerowcem, który zawinął do terminala morskiego Seagrit w Baltimore. Jest to efekt długotrwałych działań na rzecz zwiększenia przepustowości tego portu w ostatnich latach.
22.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

Amerykańskie okręty walczą z pożarami na Hawajach

Prezydent Joe Biden polecił w środę siłom federalnym stacjonującym na Hawajach wzmocnienie działań ratowniczych na ogarniętych pożarami terenach. Zmobilizował do tego m.in. wojsko, a także administrację.
10.08.2023

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych, która jest obecnie poddawana testom - poinformowała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
09.08.2023

Marynarz US Navy miał przesyłać informacje Chinom. Zdaniem prokuratury... zachęcała go matka

Amerykańscy śledczy odkryli nietypowy powód szpiegostwa, w jakie został zamieszany młody marynarz chińskiego pochodzenia. Jak podała prokuratura, miała za tym stać... jego matka, która zachęcała oskarżonego o dostarczanie poufnych informacji wojskowych dla chińskiego wywiadu. Sugerowała mu, że pomoże mu to otrzymać potem intratną i dobrze płatną pracę dla Chin.
09.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Atak chińskiej straży wybrzeża na filipiński statek kolejnym źródeł napięć między Pekinem a Manilą

Filipiny potępiły w niedzielę "nadmierne i obraźliwe" użycie armatki wodnej przez chińską straż przybrzeżnej w celu zablokowania dostawy zaopatrzenia na zajmowaną przez Filipiny mieliznę na spornym Morzu Południowochińskim, podała we wtorek agencja Reutera. To kolejna odsłona konfliktu terytorialnego między Pekinem a Manilą.
08.08.2023

Rozpoczyna się budowa pierwszego statku do transportu załogi dla morskiej energetyki wiatrowej w USA

Amerykański operator statków offshore Edison Chouest Offshore (ECO) rozpoczął budowę pierwszego w historii amerykańskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w postaci małego statku przeznaczonego do transportu załogi (CTV), zaprojektowanego przez Chartwell Marine (Chartwell). Działalność ma rozpocząć latem 2024 roku dla lidera morskiej energetyki wiatrowej Ørsted i ich partnera joint venture z siedzibą w USA, Eversource Energy.
08.08.2023

MV Cape Ducato w Porcie Gdynia. Wizyta nietypowego statku znajdującego się w wyposażeniu władz USA

Do Gdyni wszedł 7 sierpnia statek transportowy (samochodowiec) wchodzący w skład Floty Rezerwowej Obrony Narodowej (National Defense Reserve Fleet, NDRF) USA. Obecność takiej jednostki wiąże się z specyfiką działania amerykańskich służb morskich.
08.08.2023

Chińsko-rosyjska grupa okrętowa zbliżyła się do Alaski. US Navy w gotowości

Senatorowie z Alaski podali informację, że w ubiegłym tygodniu dowództwo sił morskich USA wysłało grupę zadaniową na Ocean Spokojny nieopodal półwyspu. Wynikało to z zauważyła prawie tuzin okrętów z marynarek wojennych Chin i Rosji, które miały pojawić się w pobliżu Wysp Aleuckich.
07.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

W USA ropa tanieje pomimo ataku na tankowce na Morzu Czarnym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają pomimo niepokojących informacji o ataku na tankowce na Morzu Czarnym - wskazują maklerzy.
07.08.2023

USA. Zatrzymano marynarzy podejrzanych o przekazywanie wrażliwych informacji Chinom

Amerykańskie władze zatrzymały dwóch marynarzy podejrzanych o dostarczanie wrażliwych informacji przedstawicielom ChRL - podała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.
04.08.2023

Atak wydry rzecznej na pływające kobiety w USA. Trzy zostały ranne

W stanie Montana wydra zaatakowała trzy kobiety pływające na dętkach na rzece Jefferson, dopływie Missouri. Jedna z nich doznała tak bardzo poważnych obrażeń, że musiała zostać przetransportowana helikopterem do szpitala.
04.08.2023

Marines jako ochrona na statkach handlowych? Irańskie ataki w Zatoce Perskiej wymuszają nowe rozwiązania

Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej mogą wkrótce pływać na statkach handlowych, by bronić ich przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej, podał w czwartek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA.
04.08.2023

Sekretarz stanu USA: każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji "dość", by przestała używać Morza Czarnego do szantażu

Każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji, by przestała używać Morza Czarnego do szantażu i traktowania najsłabszych ludzi jako karty przetargowej w swojej nieusprawiedliwionej wojnie przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sekretarz stanu USA Antony Blinken.
03.08.2023

Chrzest nowego niszczyciela US Navy, przyszłego USS Harvey C. Barnum Jr. (DDG 124)

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych nadaje imię Harvey C. Barnum Jr. (DDG 124) niszczycielowi Future Flight IIA
02.08.2023

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała nowe okręty uzbrojone w pociski o zasięgu 600 km

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała swoje nowe okręty wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu 600 kilometrów, poinformowała w środę agencja Reutera za irańską półoficjalną agencją Tasnim.
02.08.2023

USS Roosevelt ponownie z krótką wizytą w Porcie Gdynia

Do gdyńskiego portu wszedł, 1 sierpnia, niszczyciel rakietowy US Navy USS Roosevelt. To kolejny okręt typu Arleigh Burke, który pojawił się w ostatnim czasie na polskich wodach. Postój, w trakcie którego cumował przy Nabrzeżu Francuskim posłużył przede wszystkim uzupełnieniu zapasów.
01.08.2023

Samolot wpadł do wody na plaży w Hampton

Plażowicze w amerykańskim Hampton przeżyli chwile grozy, gdy w pobliżu ich kąpieliska do wody nagle spadł samolot. Na zarejestrowanych nagraniach widać, jak Piper PA-18 powoli opada i ląduje w wodzie zaledwie 30 metrów od plażowiczów. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak mało brakowało, a doszłoby do dużej tragedii.
31.07.2023

Setki milardów dolarów na nowe okręty dla US Navy. Senat przyjął dokument ustawy

W ramach programu zawartego w ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) flota USA otrzyma 10 nowych okrętów. W dokumencie zawarto wersję ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok fiskalny 2024, zwiększając wydatki Departamentu Obrony do 886 miliardów dolarów.
31.07.2023

Amerykanie zainteresowani przekazywaniem większej części pomocy dla Ukrainy przez Polskę

Strona amerykańska wyraziła zainteresowanie, by jeszcze większa część pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy trafiała tam przez Polskę - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
29.07.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

To prawdopodobnie światowy rekord. Temperatura wody na Florydzie przekroczyła 37,8 st. Celsjusza

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.
28.07.2023

US Navy organizuje ogromne ćwiczenia z udziałem sześciu lotniskowców. Skala ma być globalna

Największa i najsilniejsza marynarka wojenna świata przygotowuje się do manewrów na wyjątkową skalę. W różnych punktach globu ma jednocześnie ćwiczyć sześć grup okrętowych z lotniskowcami na czele oraz 25 000 morskiego personelu. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie się do konfliktu o skali globalnej.
27.07.2023

Pierwsza kobieta mianowana na stanowisko dowódcy US Navy

Ogłaszając nominacje na najwyższe stanowiska dowódcze prezydent USA Joe Biden wskazał, że funkcję Szefa Operacji Morskich (Chief of Naval Operations, CNO) po raz pierwszy obejmie kobieta. Wskazana adm. Lisa Franchetti jest obecnie zastępcą na tym stanowisku.
22.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła serię pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego, czyli na zachód od Półwyspu Koreańskiego - poinformowała w sobotę agencja Yonhap powołując się na armię Korei Południowej.
22.07.2023

John Kirby: sojusznicy pomogą Ukrainie wywieźć zboże mimo rosyjskiej blokady

Stany Zjednoczone będą współpracować z Ukrainą oraz sojusznikami i partnerami, aby pomóc jej w wywiezieniu zboża mimo rosyjskiej blokady, powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Głosu Ameryki.
21.07.2023

Ogłoszono sankcje wobec niemal 120 rosyjskich firm i osób z kluczowych sektorów gospodarki

Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
21.07.2023

Korea Płn. MON: USA przekroczyły czerwoną linię, warunki użycia broni jądrowej mogą być spełnione

Rozmieszczenie amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej w Korei Południowej może "spełniać warunki do użycia broni jądrowej" – podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Północnokoreański resort obrony oświadczył, że Waszyngton i Seul "przekroczyły czerwoną linię".
20.07.2023

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Japońskim. "Przeciwdziałanie USA i ich sojusznikom w regionie"

Siły zbrojne Chin i Rosji podjęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii, podała w czwartek agencja Reutera. W trakcie manewrów samoloty chińskich sił zbrojnych będą po raz pierwszy startować z rosyjskich lotnisk. Jak twierdzą analitycy, to efekt pogłębionego zaufania.
20.07.2023

Ciemne chmury gromadzą się nad morskimi farmami wiatrowymi w USA

Trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej w USA stoją w obliczu przeszkód w postaci anulowania umów zakupu energii lub pozwów sądowych.
20.07.2023

Biały Dom: Rosja może atakować cywilne statki na Morzu Czarnym

Jesteśmy w posiadaniu informacji wskazujących na to, że Rosja zaminowała podejścia do ukraińskich portów na Morzu Czarnym - poinformował w środę Biały Dom.
20.07.2023

Waszyngton rozmieszcza okręt i samoloty wojskowe na Bliskim Wschodzie, aby zapobiec zajmowaniu statków przez Iran

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, że rozmieszczają okręt wojenny typu niszczyciel oraz myśliwce F-35 i F-16 na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać Iran przed przejmowaniem statków w Zatoce Perskiej.
18.07.2023

Zaskakujący zwrot podczas wojskowych ćwiczeń. Okręt przeznaczony do zatopienia... wymagał ratunku

Takiego punktu w scenariuszu wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych Filipin i USA planiści raczej nie przewidywali. Zapowiadane efektowne zatopienie byłego okrętu zaopatrzeniowego musiało zostać przesunięte w związku z tym, że jednostka-cel została w wyniku warunków pogodowych zepchnięta i samoczynnie trafiła na mieliznę w pobliżu wyspy Batan.
17.07.2023

Amerykańskie myśliwce F-16 będą bronić statków przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej

Stany Zjednoczone wyślą w ten weekend w rejon Zatoki Perskiej myśliwce F-16, aby zapewnić większą osłonę pływającym tam statkom - podała agencja AP, cytując wysokiej rangi urzędnika departamentu obrony USA. Decyzja została podjęta po tym, jak w zeszłym tygodniu Iran próbował przechwycić dwa tankowce w pobliżu cieśniny Ormuz.
15.07.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w środę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) typu Hwasong-18. Test odbył się pod osobistym nadzorem przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap powołując się na północnokoreańskie media.
13.07.2023

Rok po kontrowersyjnej kolizji okrętu Straży Wybrzeża USA z łodzią ukazał się raport w tej sprawie

W 2022 roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, w trakcie którego USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) uderzył w łódź rybacką o nazwie Desakata, w wyniku czego jedna osoba zmarła a druga została ranna. Chociaż wstępie śledztwa wykazano, że zdarzenie wynikło z racji nieuwagi po obu stronach, to znaleziono również szereg czynników wskazujących na inne przyczyny całego incydentu.
12.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Korea Północna oburzona z powodu obecności w okolicach półwyspu atomowego okrętu podwodnego z USA

Władze w Pjongjangu potępiły wprowadzenie amerykańskiego okrętu podwodnego z pociskami nuklearnymi na wody w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Zarzuciły, że stwarza to sytuację, która przybliża region do nuklearnego konfliktu.
10.07.2023

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.
07.07.2023

Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

Oddziały US Marine Corp i jego filipińskiego odpowiednika będą współpracować w celu zatopienia wycofanego z eksploatacji zbiornikowca Filipińskiej Marynarki Wojennej (PN) u wybrzeży Zambales, co będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych działań wspierających lotnictwo morskie (MASA), które odbędą się w dniach od 6 do 21 lipca.
06.07.2023

Amerykanie sygnalizują, że Polska nie radzi sobie z ochroną infrastruktury krytycznej, m.in. portów

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce wysłała niepokojący sygnał do polskich władz. Do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego trafił list sugerujący, że Polska nie do końca radzi sobie z ochroną infrastruktury krytycznej, w tym przede wszystkim - portów.
06.07.2023

Drony patrolują plaże na Long Island po atakach rekinów

Drony patrolują nowojorską Long Island po serii ataków rekinów na plażowiczów. W ciągu dwóch dni pięć osób zostało pogryzionych w trakcie kąpieli - poinformowała w czwartek stacja CNN, powołując się na lokalną policję.
06.07.2023

Do Portu Gdynia wszedł USS Roosevelt

Kolejny okręt US Navy zawitał do Gdyni. Tym razem jest to niszczyciel typu Arleigh Burke USS Roosevelt (DDG-80). Wizyta ma charakter roboczy i potrwa do jutra. W tym czasie załoga będzie mogła odpocząć i uzupełnić zapasy.
04.07.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Powraca ćwiczenie "Sea Breeze" organizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i z udziałem jej okrętów

Po raz pierwszy od 2021 roku zostało przeprowadzone ćwiczenie morskie pk. Sea Breeze, które było cyklicznym przedsięwzięciem przeciwminowym ukraińskich sił morskich. Choć udział jej floty był symboliczny, dowodził przede wszystkim międzynarodowego wsparcia dla rządu w Kijowie, a także solidarności podczas toczącej się wojny.
28.06.2023

Ambasador USA: gratuluję Polsce dostawy pierwszych Abramsów zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy

W imieniu prezydenta Joego Bidena chcę pogratulować Polsce dostawy pierwszych czołgów Abrams zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy. Jesteśmy dumni, że część kosztów czołgów została pokryta przez naród amerykański - napisał w mediach społecznościowych ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
28.06.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Okręt Straży Wybrzeża USA pokonał Cieśninę Tajwańską. Chiny skarżą się na prowokacje

Zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Pekinie na szczycie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednostka US Coast Guard, USCGC Stratton (752), przeszła Cieśninę Tajwańską, co było symbolicznym ruchem demonstrującym solidarność USA z władzami w Tajpej.
23.06.2023

WIDEO: tornado uderza w barkę i holownik na rzece

W sieci opublikowano nagranie pokazujące, jak w zespół holownika i barki uderza tornado.
22.06.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Arabia Saudyjska stawia na bezpieczeństwo morskie w rozmowach z Iranem

Kwestia zachowania bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz jest istotnym problemem o znaczeniu międzynarodowym. Ataki pirackie, a także agresywne działania Iranu powodują, że zarówno lokalne państwa, jak i ich dalsi sojusznicy muszą angażować znaczny potencjał sił morskich, aby zapewnić tam bezpieczeństwo. Leży to w podstawowej gestii m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, ponadto swoje kontyngenty w ten rejon wysyłają m.in. Wielka Brytania, USA i inne państwa europejskie.
20.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

Do Portu Gdynia wszedł USNS Joshua Humphreys

W sobotę rano do gdyńskiego portu wszedł amerykański zbiornikowiec USNS Joshua Humphreys. Wizyta ma charakter roboczy, a kilka dni pobytu ma zostać wykorzystane na odpoczynek załogi oraz uzupełnienie zapasów.
17.06.2023

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zawinął do południowokoreańskiego portu w Busan

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym przybył do portu w południowokoreańskim mieście Busan, poinformowała w piątek agencja informacyjna Yonhap.
16.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

Demonstracja morskich potęg na Pacyfiku. Chiny i USA prowadzą swoje ćwiczenia na morzu

Chińska marynarka wojenna rozpoczęła we wtorek manewry z użyciem ostrej amunicji na Morzu Wschodniochińskim na północ od Tajwanu. Wcześniej wysłała nowy typ samolotu rozpoznawczego, który mógł gromadzić dane wywiadowcze w związku z trwającymi na zachodnim Pacyfiku ćwiczeniami wojsk USA i ich sojuszników.
13.06.2023

Wenezuela i Iran chcą zwiększyć obroty handlowe do 20 miliardów dolarów

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział 12 czerwca br., podczas wizyty w Caracas, że rządy ich państw chcą zwiększyć wzajemne obroty handlowe z 3 mld do 20 miliardów dolarów. Z tym może się wiązać ich rozwój w zakresie towarowego transportu morskiego.
13.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

"Washington Post": służby USA miały informacje o planach ukraińskiego ataku na Nord Stream

Służby USA miały informacje o planach ukraińskiego ataku na gazociąg Nord Stream trzy miesiące przed tym, jak do niego doszło we wrześniu 2022 roku - poinformował we wtorek "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty zamieszczone w internecie. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.
06.06.2023

Statek nękany przez irańskie łodzie. Z pomocą ruszyły okręty US Navy i Royal Navy

Okręty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiedziały na wezwanie pomocy ze statku handlowego przepływającego przez cieśninę Ormuz, 4 czerwca. Okazało się, że był nękany przez szybkie łodzie sił morskich Iranu.
06.06.2023

Biały Dom: jeśli Chiny liczą, że zmniejszymy naszą obecność na Pacyfiku, to nie ma na to szans

Jeśli Chiny poprzez agresywne manewry na morzu i w powietrzu chcą nam przekazać, że obecność USA na Pacyfiku jest niemile widziana i że powinna zostać zmniejszona, to mogę powiedzieć, że tak się nie stanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
06.06.2023

[WIDEO] Blisko zderzenia okrętów amerykańskiego i chińskiego. Zamierzone działanie Chińczyków

Dziennikarze znajdujący się na pokładzie kanadyjskiego niszczyciela HMCS Montreal podali, że podczas przejścia tranzytu przez Cieśninę Tajwańską było blisko do zderzenia amerykańskiego niszczyciela USS Chung-Hoon z okrętem chińskim.
03.06.2023

"New York Times": topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką

Topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką. Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na północnych rubieżach NATO dowodzi, że z militarnego punktu widzenia jest to strategicznie ważny region - napisał "New York Times".
02.06.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
31.05.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

USA. Chińscy hakerzy szpiegują amerykańską infrastrukturę krytyczną i wyspę Guam

Finansowani przez Chiny hakerzy szpiegują wiele amerykańskich instytucji zajmujących się infrastrukturą krytyczną, od telekomunikacji po transport, a także terytorium strategicznie położonej na Pacyfiku wyspy Guam - ostrzegły w środę zachodnie służby wywiadowcze oraz Microsoft.
25.05.2023

Media: USA zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów

Stany Zjednoczone zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów, który będzie patrolował najgłębsze obszary oceanów i wysyłał drony oraz miniłodzie; to element rywalizacji o dno morskie, w którą zaangażowały się Chiny i Rosja - pisze we wtorek "USA Today", cytując ekspertów.
23.05.2023

Nadwyżka LNG i spadek cen. Co się dzieje na rynku gazowym?

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
13.05.2023

Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe, oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera.
12.05.2023

US Coast Guard przechwyciła ładunek narkotyków wart 30 mln dolarów

W Zatoce Omańskiej, gdzie operuje międzynarodowy zespół okrętów zwalczający przemyt, amerykańskim okręt straży wybrzeża znalazł na statku zapas heroiny i metyloaminy wart w przeliczeniu nawet 30 mln dolarów. To już kolejna, spektakularna akcja tego typu w tym roku.
10.05.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przeznaczyć blisko 4 miliardów dolarów w celu polepszenia elektryfikacji amerykańskich portów i redukcji emisji CO2 z samochodów ciężarowych.
08.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Litwa. Resort obrony: USA zwiększą aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim

Stany Zjednoczone zwiększą aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Litwy. Potwierdził to Carlos Del Toro, sekretarz marynarki wojennej w departamencie obrony USA podczas spotkania z litewskim ministrem Arvydasem Anuszauskasem w Waszyngtonie.
04.05.2023

Joe Biden zapewnił, że USA przyjdą z pomocą Filipinom w razie ataku na Pacyfiku

Prezydent Joe Biden zapewnił prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa jr., że USA przyjdą Filipinom z pomocą w razie ataku na filipińskie siły na Pacyfiku - wynika z oświadczenia obu przywódców po spotkaniu w Białym Domu. Biden i Marcos rozmawiali też o współpracy wojskowej w obliczu zagrożenia ze strony Chin.
02.05.2023

USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Jednocześnie Waszyngton zapewnił o swym poparciu dla Manili w okresie rosnących napięć geopolitycznych, a szczególnie zaostrzonych stosunków z Pekinem.
30.04.2023

USA skonfiskowały ładunek irańskiej ropy zanim Iran przejął tankowiec Advantage Sweet

Stany Zjednoczone, na mocy sankcji nałożonych na Teheran, skonfiskowały ładunek irańskiej ropy na kilka dni przed zajęciem w czwartek przez irańską marynarkę wojenną tankowca Advantage Sweet pływającego pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała w piątek agencja Reutera.
29.04.2023

Incydent z udziałem okrętów wojennych Chin i Filipin na spornym morzu

Filipińska straż przybrzeżna ogłosiła w piątek, że na spornym Morzu Południowochińskim doszło do konfrontacji pomiędzy jej okrętami a jednostkami chińskimi, które wykonywały „niebezpieczne manewry”. To najnowszy z serii incydentów między tymi krajami.
28.04.2023

Iran przejął tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla

Siły morskie irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej przejęły w czwartek w Zatoce Omańskiej, na wodach międzynarodowych, tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla – poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
27.04.2023

Floty USA i Filipin w czasie ćwiczeń zatopiły okręt. Sygnał dla Chin?

Marynarki wojenne USA i Filipin w czasie wspólnych manewrów na spornym Morzu Południowochińskim zatopiły wycofany ze służby okręt – podał w środę dziennik „Financial Times”, oceniając to jako sygnał dla Chin, które spierają się z Filipinami o obszary tego morza.
26.04.2023

Zmierzch pewnej epoki? Amerykanie zezłomują atomowy lotniskowiec

To będzie drogie, wyjątkowo wielkie i zarazem smutne przedsięwzięcie. Amerykańskie służby przygotowuje się do wycofania USS Nimitz (CVN-68), jednego z pierwszych superlotniskowców o napędzie atomowym. Przez dekady należał do trzonu sił uderzeniowych US Navy.
21.04.2023

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.
20.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

USS Porter ponownie w Porcie Gdynia

Dziś do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. To już kolejna wizyta tego okrętu w Polsce, wpisująca się w sojuszniczą działalność sił morskich NATO.
19.04.2023

Przeciwokrętowe harpuny wzmocnią tajwańską obronę

Tajwan kupi 400 wystrzeliwanych z lądu amerykańskich manewrujących pocisków Harpoon, przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych. Jest to wynikiem rosnącego zagrożenia ze strony Chin.
18.04.2023

Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Siły morskie Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły w poniedziałek wspólne morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, by usprawnić współpracę w obliczu zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.
17.04.2023

Wywiad amerykański obawia się, że Waszyngton nie zdoła przewidzieć nadchodzącej inwazji Chin na Tajwan

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych wyrażają obawy, że USA nie będą w stanie zidentyfikować wczesnych sygnałów ostrzegawczych przed inwazją Chin na Tajwan. W oparciu o wyciekłe do mediów, tajne dokumenty Pentagonu, zwracają też uwagę na nasilającą się agresję Pekinu.
16.04.2023

Estonia. Przybyła amerykańska piechota morska będzie ćwiczyć z estońską marynarką wojenną

Do Estonii przybył ponad 70-osobowy kontyngent amerykańskiej piechoty morskiej, którego żołnierze będą ćwiczyć z estońską marynarką wojenną m.in. monitorowanie wód i świadomość sytuacyjną na morzu - poinformowała w piątek agencja BNS.
14.04.2023

Siły powietrzne Japonii i USA ćwiczyły wspólnie nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły w czwartek wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim – poinformował resort obrony w Tokio. Wcześniej tego dnia Korea Północna wystrzeliła do tego morza pocisk balistyczny, być może o zasięgu międzykontynentalnym.
13.04.2023

Rozpoczęły się największe od dziesięcioleci wspólne manewry wojsk Filipin i USA

Ponad 17 tys. filipińskich i amerykańskich żołnierzy rozpoczęło we wtorek na Filipinach największe od dziesięcioleci wspólne z USA ćwiczenia wojskowe Balikatan-Tagalog - poinformowała agencja Associated Press.
11.04.2023

Wokół Tajwanu ćwiczenia wojskowe prowadzi dziewięć chińskich okrętów i 58 samolotów

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach trzydniowych ćwiczeń wojskowych w niedzielę wokół Tajwanu manewry prowadzi 9 chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce. USA zapewniły, że mają wystarczające środki i siły, by zapewnić pokój i stabilność w regionie.
09.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Filipiny: USA uzyska dostęp do baz wojskowych niedaleko Tajwanu i spornego morza

Władze Filipin ogłosiły w poniedziałek lokalizację czterech dodatkowych baz wojskowych, do których będą miały dostęp siły USA. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna – w prowincji Palawan blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego.
04.04.2023

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.
03.04.2023

USA przekazuje okręty patrolowe Marynarce Wojennej Filipin

Wycofanie ze służby pod gwiaździstą banderą okrętów typu Cyclone, USS Monsoon i USS Chinook nie kończy ich działalności. Podczas ceremonii ostatniego opuszczenia bandery ogłoszono, że obie jednostki zostaną przekazane Marynarce Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Odbywa się to w ramach wzmocnienia jej zdolności operacyjnych na morzu, szczególnie w obliczu wyzwań stojących przed tym wyspiarskim krajem.
30.03.2023

Gdzie popłynęło najwięcej amerykańskiego LNG w 2022 r.? Mamy najnowsze dane

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (ang. Energy Information Administration, EIA) opublikowała najnowsze dane dotyczące eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2022 r. Najwięcej dostaw zostało zrealizowanych do Europy, co nie wydaje się dużym zaskoczeniem.
29.03.2023

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin

Japońska stacja NHK podała, że Siły Zbrojne Republiki Chińskiej (Tajwan) przeprowadziły w czwartek ćwiczenia odparcia symulowanego wrogiego desantu na północne wybrzeże wyspy. Wpisuje się to w narastającą presję militarną ze strony komunistycznych Chin.
23.03.2023

Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Wojska południowokoreańskie wraz z amerykańskimi przeprowadziły duże, wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu.
23.03.2023

Chińska armia miała odpędzić amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych. Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają.
23.03.2023

USA dostarczą Ukrainie łodzie patrolowe

Jak podano w zestawieniu opublikowanym przez Pentagon, nowy pakiet - już 34. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę - zawiera amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską 155 mm oraz 25-mm amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, rakiety przeciwradarowe HARM, moździerze 81 i 60 mm, granatniki przeciwpancerne AT-4, celowniki laserowe i termiczne, łodzie patrolowe i sprzęt potrzebny do utrzymania pojazdów podarowanych przez USA.
20.03.2023

Chiny i Kambodża prowadzą wspólne manewry morskie

Na wodach Kambodży po raz pierwszy odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe tego państwa z Chinami. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.
20.03.2023

Korea Północna ćwiczyła atak jądrowy

Północnokoreańska agencja prasowa KNCA ogłosiła, że niedzielna próba rakietowa Korei Północnej była "symulacją taktycznego ataku jądrowego na wrogów" krytykując przy tym trwające, wspólne manewry wojskowe USA i Korei Południowej.
20.03.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

Nowa Oś? Wspólne ćwiczenia morskie Rosji, Chin i Iranu

Rosja i Chiny dołączają do irańskich ćwiczeń w Zatoce Omańskiej, demonstrując chęć współpracy w zakresie wspólnych operacji na morzu. Jest to trzecie ćwiczenie flot z udziałem tych trzech państw od 2019 roku i drugie rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie w ciągu dwóch miesięcy
17.03.2023

USA rozważają zakończenie operacji zwiadowczych przy użyciu dronów, realizowanych nad Morzem Czarnym

Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.
17.03.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Amerykańscy wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym

Operatorzy rozbitego w Morzu Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 zdołali wcześniej wymazać z niego wrażliwe dane, w tym oprogramowanie używane do zbierania danych wywiadowczych.
15.03.2023

Biały Dom martwi się, że nie odzyska drona, który wpadł do Morza Czarnego po strąceniu przez Rosjan

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN powiadomił, że władze USA nie odzyskały strąconego przez Rosjan drona i nie wiem, czy będziemy w stanie go odzyskać. Tam, gdzie wpadł, Morze Czarne jest bardzo głębokie. Wciąż zastanawiamy się, czy podejmować próby odzyskania drona; może nie być takiej próby.
15.03.2023

Polska stocznia jachtowa Lamdo Yachts z kontraktem w USA

Rodzimy producent jachtów podpisał kontrakt z amerykańskim kontrahentem na realizację pierwszej jednostki. Współpraca jest efektem obecności spółki na stoisku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas tegorocznych targów Miami International Boat Show.
14.03.2023

Pentagon ogłasza, że baza w Redzikowie zacznie funkcjonować w tym roku

W poniedziałek Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wiceadm. John Hill oznajmił, że konstrukcja w bazie obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie została zakończona i zacznie funkcjonować w tym roku. Powtórzył przy tym, że system nie jest zaprojektowany na ochronę przed rakietami z Rosji.
14.03.2023

Groźny Incydent nad Morzem Czarnym. Departament Stanu wezwał do siebie rosyjskiego ambasadora

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oznajmił we wtorek, że resort wezwał rosyjskiego ambasadora w USA, by przekazać mu "silne obiekcje" dotyczące niebezpiecznych manewrów rosyjskich samolotów, które spowodowały strącenie do Morza Czarnego amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper. Równocześnie swój protest rosyjskiemu MSZ złożyła ambasador USA w Moskwie Lynne Tracy.
14.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej zagrożone. Co z transportem żywności z Ukrainy?

Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Świadczą o tym spory z udziałem tak ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony w zakresie jej długości.
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Rozpoczęły się amerykańsko-filipińskie ćwiczenia wojskowe

W poniedziałek rozpoczęły się trzytygodniowe amerykańsko-filipińskie ćwiczenia wojskowe Salaknib, których celem jest zwiększenie zdolności obronnych Filipin. Wezmą w nich udział 3 tys. żołnierzy obu państw.
13.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

Osiem osób zginęło po wywróceniu się dwóch łodzi w pobliżu San Diego

Co najmniej osiem osób zginęło, a siedem jest poszukiwanych po tym, gdy w sobotę wieczorem dwie łodzie wywróciły się u wybrzeży San Diego w Kalifornii - poinformowała w niedzielę ABC News, powołując się na służby ratownicze.
12.03.2023

Niebezpieczny pożar platformy wiertniczej. Interweniowała straż pożarna

Na złomowisku w Mobile, w stanie Alabama, doszło 8 marca do zaprószenia ognia na półzanurzalnej platformie wiertniczej, która była w trakcie rozbiórki. Przez ponad trzy godziny kilka ekip strażackich walczyło z z trudno dostępnym pożarem.
09.03.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

2 mln dolarów kary za zanieczyszczenie Mississippi przez statki

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w styczniu, że Empire Bulkers Limited i Joanna Maritime Limited, dwie powiązane firmy z siedzibą w Grecji, zostały ukarane grzywną w wysokości po milionie dolarów. W uzasadnieniu kary stwierdzono: „popełnienie świadomych i umyślnych naruszeń ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu przez statki (APPS - Act to Prevent Pollution from Ships) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych” przez statek M/V Joanna (do 2020 roku M/V Eleni).
07.03.2023

Kolejna amerykańska wizyta. USNS Leroy A. Mendonca stoi w Porcie Gdynia

Od niedzieli, 5 marca, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym stoi okręt US Navy, przeznaczony do transportu techniki wojskowej oraz żołnierzy. Na pokład USNS Leroy A. Mendonca (T-AKR-303) zostanie załadowany sprzęt US Army, który w tym celu rozlokowano w Centrum Logistycznym Portu Gdynia.
06.03.2023

"Wall Street Journal": chińskie dźwigi kontenerowe w portach mogą mieć zastosowania szpiegowskie

Chińskie dźwigi kontenerowe, które działają w amerykańskich portach, są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą rejestrować i śledzić pochodzenie i miejsce przeznaczenia załadunków, co budzi obawy, że ChRL może przechwytywać informacje o wysyłkach dla wojsk USA - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".
06.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

Brazylia udostępnia swoje porty irańskim okrętom. Izrael protestuje

Izraelskie władze skrytykowały rząd Brazylii za przyznaniu miejsca do cumowania dwóm irańskim okrętom wojennym, pomimo sankcji nakładanych na ten kraj. Wezwały rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy do ich odesłania.
03.03.2023

Korea Południowa i USA rozpoczną wielkie manewry mimo gróźb Pjongjangu

Wojskowi USA i Korei Południowej zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej, że w dniach 13-23 marca przeprowadzą doroczne manewry, tym razem na wyjątkowo dużą skalę, mimo gróźb północnego sąsiada. Pjongjang zapowiedział podjęcie "bezprecedensowych" posunięć jeśli manewry się odbędą.
03.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

Federalna ława przysięgłych w San Diego skazała kpt. Jesusa Vasqueza Cantu na 30 miesięcy więzienia za rolę w długotrwałym skandalu korupcyjnym Glenn Defense Marine Asia, lepiej znanym jako "afera Grubego Leonarda".
28.02.2023

Służby przygotowują się do usunięcia jachtu w pobliżu Hawajów. Wezwano śmigłowiec

Zespół specjalistów z powodzeniem opróżnił paliwo z luksusowego jachtu, który osiadł na mieliźnie w zatoce Honolua koło Maui (jednej z wysp Hawajów). Operacja usunięcia zalegającej jednostki jest w toku.
28.02.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Spięcie USA-Chiny. Amerykański samolot przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Pekin oburzony

Samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Chiny twierdzą, że to zagraża pokojowi
27.02.2023

Austal dostarcza największy okręt nawodny US Navy z możliwością pracy autonomicznej

Australijska firma specjalizująca się w budowie jednostek nawodnych przekazała, że dostarczyła podmiotowi zamawiającemu szybki transportowiec typu Spearhead USNS Apalachicola (EPF 13). To 13 z 16 zaplanowanych jednostek z serii budowanej od 2010 roku.
27.02.2023

Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim

Uzbrojony w cztery pociski powietrze-powietrze chiński myśliwiec J-11 ustawił się w piątek za amerykańskim samolotem patrolowym, przeleciał nad nim i opadł kilkaset metrów od skrzydła samolotu US Navy - podał "Wall Street Journal"("WSJ"). Według amerykańskich wojskowych długoterminowy trend, to coraz większa agresja ze strony chińskich pilotów myśliwskich.
24.02.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

RPA upada i dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach 2000 - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
23.02.2023

USA przyznają, że Chiny mają więcej okrętów

Chiny mają więcej okrętów od nas, budują je szybciej; mają ich 340, podczas gdy my mniej niż 300, starają się demonstrować swoją potęgę na morzach i oceanach - oświadczył minister marynarki wojennej USA Carlos Del Toro, cytowany przez portal stacji CNN.
23.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Filipiny i USA rozmawiają o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim

Trwają rozmowy między władzami Filipin i USA w zakresie prowadzenia wspólnych patroli straży wybrzeża, w tym na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny.
21.02.2023

Dowódca okrętu patrolowego traci funkcję po tragicznym wypadku

Z funkcją dowódcy jednostki patrolowej US Coast Guard USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) musiał się pożegnać kmdr por. Benjamin Williamsz. Jest to echo wypadku sprzed kilku miesięcy, gdy doszło do kolizji z łodzią rybacką.
20.02.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

Gazowiec Lech Kaczyński cumuje w USA

Wyczarterowany przez PGNiG statek przeznaczony do transportu LNG Lech Kaczyński udał się po opuszczeniu Korei Południowej do USA. Obecnie stoi w Port Artur, skąd mają być wysyłane transporty skroplonego gazu ziemnego do Polski.
17.02.2023

Czy chiński balon mógł znaleźć się nad Ameryką przez przypadek?

Analitycy amerykańskich służb nie są pewni, czy zestrzelony na początku lutego chiński balon szpiegowski umyślnie przeleciał nad Ameryką Północną, czy zboczył z kursu z uwagi na silne wiatry - podaje w środę "Washington Post". Pierwotny kurs statku powietrznego wskazywał, że jego celem była amerykańska wyspa Guam.
15.02.2023

ABS sklasyfikuje statek badawczy UC San Diego napędzany wodorem

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS sklasyfikuje zasilany wodorem statek badawczy zamówiony przez Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
15.02.2023

Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym

W ramach utrzymywania wieloletniej współpracy marynarki wojenne obu krajów poprzez wspólne manewry prezentowały także gotowość do wzajemnego wsparcia oraz znaczenie politycznych relacji.
13.02.2023

Media: nad Morzem Żółtym wykryto niezidentyfikowany obiekt latający

Chiny wykryły niezidentyfikowany obiekt latający w pobliżu miasta Rizhao nad Morzem Żółtym – podały chińskie media. MSZ w Pekinie zarzuciło tymczasem USA, że ich balony wielokrotnie wlatywały w chińską przestrzeń powietrzną bez pozwolenia.
13.02.2023

Zdaniem australijskich władz Chiny chcą zawłaszczyć Morze Południowochińskie

Pekin domaga się, by Indonezja, Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan zrzekły się swoich praw terytorialnych do Morza Południowochińskiego. Jednak wszyscy odrzucili jego twierdzenie o „historycznej” własności wód o powierzchni 3,5 miliona kilometrów kwadratowych.
12.02.2023

USA nałożyły sankcje na firmy zaangażowane w handel irańskimi produktami petrochemicznymi

Resort finansów USA ogłosił w czwartek nałożenie sankcji na dziewięć podmiotów z Iranu, Singapuru i Malezji, zaangażowanych w eksport irańskich produktów ropopochodnych do Chin i innych państw wschodniej Azji.
09.02.2023

Import kontenerów w USA w styczniu spadł poniżej poziomu sprzed pandemii

Amerykański rynek kontenerowy zaliczył na początku tego roku spore tąpnięcie, pomimo wydawałoby się dużej aktywności gospodarczej. Obecnie jest na poziomie niższej niż sprzed wybuchu pandemii COVID-19.
09.02.2023

Amerykański lotniskowiec w gotowości do akcji ratunkowej w Turcji

W środę 8 lutego rząd USA ogłosił, że okręt USS George H.W. Bush (CVN-77) będzie przebywał na Morzu Śródziemnym, w pobliżu Turcji, aby zapewnić wszelką pomoc państwu dotkniętemu niszczycielskim trzęsieniem ziemi.
09.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Chińczycy przeprosili za wejście balonu w przestrzeń powietrzną... ale nie Amerykanów

Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną, ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej. Wcześniej inny chiński balon, uznany przez Waszyngton za szpiegowski, wywołał spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny.
07.02.2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
07.02.2023

Amerykański okręt wojenny był najbliżej Rosji od początku inwazji na Ukrainę

Niszczyciel należący do US Navy, USS Nitze, był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - informuje we wtorek dziennik "Jerusalem Post", komentując wizytę tej jednostki w tureckim porcie Golcuk 3 lutego.
07.02.2023

Bloomberg: USA planują 200-procentowe cło na rosyjskie aluminium

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.
06.02.2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.
06.02.2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.
06.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
03.02.2023

Filipiny przyznały USA większy dostęp do baz wojskowych

Władze Filipin przyznały Stanom Zjednoczonym poszerzony dostęp do baz wojskowych – ogłosiły oba kraje w czwartek podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Manili. Według BBC pozwoli to USA na „domknięcie łuku” sojuszników wokół Chin.
02.02.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
30.01.2023

Filipiny zwiększają swoją obecność na Morzu Południowochińskim i zacieśniają współpracę z USA

W związku z rosnącą aktywnością chińskiej Marynarki Wojennej wokół wód terytorialnych Filipin, a także napięć wokół Tajwanu, to wyspiarskie państwo planuje wrócić do wzmocnienia tradycyjnych relacji z Stanami Zjednoczonymi, także na niwie wojskowej. W grę wchodzą m.in. wspólne patrole okrętów.
27.01.2023

BAE Systems zwiększa swój udział w powstawaniu nowych okrętów podwodnych US Navy

Spółka wygrała przetarg o wartości 71 milionów dolarów na produkcję i dostawę komponentów do okrętów podwodnych typu Columbia. Jest to drugi kontrakt otrzymany przez BAE Systems na prace związane z tym kluczowym morskim środkiem odstraszania nuklearnego Marynarki Wojennej USA.
27.01.2023

USA. Rosjanie, którzy przed mobilizacją uciekli łódką na Alaskę, poprosili o azyl

Dwaj Rosjanie, którzy uciekając przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą, łódką rybacką przepłynęli prawie 500 km i dotarli na Alaskę, zostali wypuszczeni z aresztu za kaucją – pisze "Economist". W USA poprosili o azyl.
27.01.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
26.01.2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Największe marynarki wojenne NATO dyskutują o większej współpracy

Reprezentanci głównych marynarek wojennych NATO: szef operacji morskich admirał Mike Gilday (USA), pierwszy lord admiralicji admirał Ben Key (Wielka Brytania) oraz szef sztabu francuskiej marynarki wojennej adm. Pierre Vandier (Francja) spotkali się na pierwszej w historii "Paryskiej Konferencji Marynarki Wojennej".
24.01.2023

Wspólne manewry USA i Izraela onieśmielą Iran?

Manewry Juniper Oak 23, które zaczęły się w poniedziałek, są największymi jak dotąd wspólnymi ćwiczeniami sił Izraela i USA. Obejmują działania morskie, lądowe, powietrzne, kosmiczne oraz związane z wojną elektroniczną.
23.01.2023

Ørsted przejmuje udziały kapitałowe PSEG w Ocean Wind 1

Ørsted podpisał umowę nabycia 25% udziałów Public Service Enterprise Group (PSEG) w projekcie morskiej energii wiatrowej Ocean Wind 1 o mocy 1100 MW, zlokalizowanym ok. 24 km od wybrzeży południowej części stanu New Jersey w USA. Przejęcie zapewnia Ørsted 100% udziałów w Ocean Wind 1.
19.01.2023

Pilot, który wprowadził Ever Forward na mieliznę, bo zagapił się w telefon, oddaje licencję

Kapitan, przez którego kontenerowiec Ever Forward utknął w zatoce Chesapeake w 2022 roku, zrezygnował z licencji pilota morskiego w stanie Maryland i zgodnie z zawartym porozumieniem ma się o nią nigdy więcej nie ubiegać.
18.01.2023

Kosztowne gigawaty MFW. Amerykanie renegocjują kontrakty. Czas na przegląd ryzyk i solidną analizę ekonomiczną

Europejskie ambicje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej skoryguje rynek w 2023 i 2024 r. Przy szacowanym w połowie 2022 r. koszcie około 3 mld dolarów za 1 GW mocy zainstalowanej w morską energetykę wiatrową, ambitne cele inwestycyjne w morskie elektrownie wiatrowe oraz biznesplany będą musiały zostać skorygowane. W 2023 r. i 2024 r. inwestycje te będą realizowane pod wpływem inflacji, drożejących komponentów i kosztownej siły roboczej.
16.01.2023

7 osób uratowanych z dryfującego holownika

W sobotę służby ratownicze uratowały 7-osobową załogę holownika. Jednostka dryfowała 48 km od Ocean City, niedaleko Baltimore.
16.01.2023

USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską

Sektor morski w USA odpowiedzialny jest za ok. 3% krajowych emisji zanieczyszczeń do powietrza, z czego za 1% odpowiedzialna jest żegluga. Amerykanie chcą dekarbonizować branżę, ale najpierw chcą postawić na badania i rozwój m.in. paliw alternatywnych.
12.01.2023

Chiny prowokują, ale nie zaatakują? Pentagon o sytuacji wokoło Tajwanu

Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii. Austin zapowiedział też m.in. wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu na japońskiej wyspie Okinawa.
12.01.2023

USA i sojusznicy przygotowują kolejne limity cenowe na rosyjskie produkty naftowe

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego, których celem jest nałożenie limitów cenowych na sprzedaż rafinowanych produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji. Ma być to rozszerzenie kar, jakie Zachód już wcześniej nałożył na eksport rosyjskiej ropy.
12.01.2023

US Navy przechwyciła statek rybacki przemycający broń dla jemeńskich rebeliantów

W ubiegły piątek Marynarka Wojenna USA przechwyciła w Zatoce Omańskiej, łączącej Morze Arabskie z Zatoką Perską statek przemycający karabiny szturmowe z Iranu do Jemenu, przeznaczone dla rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek agencja AP powołując się na oświadczenie rzecznika V Floty USA.
10.01.2023

Powstanie jednostka szybkiego reagowania na wyspie Okinawa

Stany Zjednoczone utworzą jednostkę szybkiego reagowania Korpusu Piechoty Morskiej na Okinawie w celu obrony odległych wysp w południowo-zachodniej Japonii - poinformowały japońskie i amerykańskie źródła dyplomatyczne, cytowane przez agencję Kyodo.
10.01.2023

Woda porwała 5-letniego chłopca. Kalifornijska parada cyklonów zbiera śmiertelne żniwo

Przez Kalifornię przetacza się w poniedziałek kolejna potężna burza. Pochłonęła dwie kolejne śmiertelne ofiary, porwała z samochodu pięciolatka i wymusiła ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi.
10.01.2023

Nie tylko gaz. Europa czołowym importerem węgla energetycznego z USA

Europa poszukuje nie tylko możliwości importowych gazu ziemnego, ale też węgla energetycznego. Jest to wynik blokowania sprzedaży rosyjskiego węgla w Europie. Po raz pierwszy od listopada 2018 roku Europa wyprzedziła Azję jako główny kierunek eksportu amerykańskiego węgla energetycznego.
09.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

Chiński lotniskowiec zbliżył się do terytorium USA

Chiński lotniskowiec Liaoning po raz pierwszy zbliżył się do należącego do USA terytorium Guam na Pacyfiku, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe; to ostrzeżenie dla Waszyngtonu w sprawie Tajwanu – podał propagandowy chiński dziennik „Global Times”.
30.12.2022

Niebezpieczne manewry nad Morzem Południowochińskim

Siły zbrojne USA poinformowały w czwartek, że 21 grudnia nad Morzem Południowochińskim myśliwiec ChRL wykonał "niebezpieczny manewr" w sąsiedztwie samolotu amerykańskich sił powietrznych.
29.12.2022

Port w Nowym Jorku i New Jersey w top największych w USA pod względem przeładunków

Wśród portów o największej ilości przeładunków kontenerowych w Stanach Zjednoczonych króluje teraz znajdujący się na Wschodnim Wybrzeżu. Już czwarty miesiąc z rzędu dzierży tytuł najbardziej ruchliwego.
29.12.2022

Amerykańskie i australijskie instytucje naukowe podejmują współpracę, aby sporządzić mapę Pacyfiku

Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz dwie wiodące australijskie agencje naukowe ogłosiły we wtorek zawarcie formalnego porozumienia w sprawie współpracy w celu przyspieszenia eksploracji i mapowania Oceanu Spokojnego, co jest głównym priorytetem NOAA, jak również Dekady Nauk o Oceanie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
27.12.2022

USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin w rejonie Tajwanu

Biały Dom oświadczył że Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnością wojskową Chin w rejonie Tajwanu, którą uważają za "prowokacyjną" i "destabilizującą", komentując w ten sposób skierowanie w rejon Tajwanu 71 chińskich samolotów i siedmiu okrętów.
26.12.2022

General Dynamics otrzymał dodatkowe miliardy na budowę podwodnych kolosów

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przyznała blisko 5,1 miliarda dolarów w ramach kontraktu na budowę okrętów podwodnych typu Columbia, które mają być podstawą podwodnych sił nowej generacji.
26.12.2022

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
26.12.2022

USA nałożyły sankcje na 10 podmiotów morskich z Rosji

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na 10 firm i instytucji morskich z Rosji w związku z jej operacjami przeciwko ukraińskim portom - poinformował Departament Stanu USA.
23.12.2022

Chiny a sprawa morska. Jak jest i jak będzie z transportem morskim z Państwa Środka?

Z jednej strony doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka, z drugiej – o możliwym odejściu od polityki „zera tolerancji” wobec Covid-19. Jak więc jest i jakie są perspektywy dla transportu morskiego?
15.12.2022

USA uruchamia jednostkę Sił Kosmicznych w Korei Południowej

W południowokoreańskim mieście Pjeongtaek uroczyście zainaugurowano działalność jednostki Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF); to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony reżimu w Korei Północnej - poinformowała w środę agencja Reutera.
14.12.2022

LNG płynie z dalekiej Australii. Jak kryzys energetyczny w Europie zmienia globalny rynek gazu?

Globalne rynki gazu doświadczyły znacznych zmian w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Skutki konfliktu są szczególnie dotkliwe dla europejskiej gospodarki, zależnej przez lata na rosyjskich dostawach. Europa w poszukiwaniu alternatyw dla rosyjskiego gazu importuje LNG nawet z odległej Australii.
13.12.2022

Spodnie z wraku statku, który zatonął 165 lat temu, sprzedane za 114 tys. dolarów

Robocze spodnie, wydobyte z wraku statku S.S. Central America, który zatonął w 1857 roku, sprzedano na aukcji za 114 tysięcy dolarów - poinformował w niedzielę "New York Times".
12.12.2022

Rozpoczęcie budowy nowego atomowego okrętu US Navy

W 81. rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia, w stoczni General Dynamics Electric Boat w Quonset Point odbyła się uroczystość symbolicznego położenia stępki pod nowy okręt podwodny US Navy USS Arizona (SSN 803).
09.12.2022

USA planują nowe sankcje przeciwko Chinom za ofensywę floty rybackiej

USA planują w piątek nałożyć nowe sankcje na Chiny i Rosję. Władze USA chcą uderzyć w chińskie firmy, które ich zdaniem dokonują nadmiernych połowów i wykorzystują flotę rybacką do zwiększania strefy wpływów Państwa Środka. Waszyngton chce ukarać także Moskwę za wykorzystanie irańskich dronów w wojnie z Ukrainą - poinformowali w czwartek dwaj amerykańscy urzędnicy cytowani przez Reutersa.
09.12.2022

Pierwsza amerykańska aukcja pływających elektrowni wiatrowych zakończona

Wybrano pięciu deweloperów, którzy zbudują pierwsze, pływając farmy wiatrowe na wodach federalnych USA
08.12.2022

USA zapewniają Turcję, że wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców

Wiceminister finansów USA Wally Adeyemo zapewnił w środę w rozmowie telefonicznej wiceministra spraw zagranicznych Turcji Sedata Onala, że wprowadzenie limitu cen rosyjskiej ropy nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców, które muszą przepłynąć przez tureckie cieśniny.
07.12.2022

Siły Korei Północnej wystrzeliły 130 pocisków artyleryjskich w kierunku strefy buforowej

Wojskowe władze w Seulu przekazały, że Pjongjang dokonał masowego odstrzału w strefie buforowej przy faktycznej granicy z Koreą Południową, po raz kolejny łamiąc dwustronne porozumienie z 2018 roku.
05.12.2022

Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii

Załadowany ropą statek Lana, pływający pod banderą Iranu, dostarczył w piątek do Syrii ładunek, który Stany Zjednoczone skonfiskowały wcześniej w okolicach Grecji, kończąc tym samym trwającą miesiącami epopeję niepewności co do załadowanych zapasów surowca.
05.12.2022

USA. Minister Yellen: limit ceny na rosyjską ropę natychmiast uderzy w dochody Putina

Wprowadzony przez G7, Unię Europejską i Australią limit ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji - przekazała minister skarbu USA Janet Yellen. Pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę został uzgodniony w piątek.
03.12.2022

Ropa w USA zalicza najmocniejszy tygodniowy wzrost cen od 2 miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, a w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od prawie 2 miesięcy - informują maklerzy.
02.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Marynarka Wojenna Sri Lanki otrzymała okręt od USA

Sri Lanka zwiększa zdolności swoich sił nawodnych. Podniesiono banderę na SLNS Vijayabahu (P627), która jest trzecią jednostką morską przeznaczoną do zadań patrolowych, przekazaną przez rząd USA.
25.11.2022

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynardowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.
23.11.2022

Limity cen rosyjskiej ropy? Zachód rozważa rozwiązanie

USA i zachodni sojusznicy rozważają ustanowienie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dol. za baryłkę, a decyzja w tej sprawie może zapaść już w środę - podał we wtorek "Wall Street Journal". Według dziennika, Polska opowiadała się za znacznie niższą kwotą ok. 20 dolarów.
22.11.2022

Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ

Siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała we wtorek USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ za posiedzenie w sprawie prób rakietowych Pjongjangu. Zagroziła Waszyngtonowi „najtwardszą odpowiedzią” i „fatalnym kryzysem bezpieczeństwa”.
22.11.2022

Amerykański offshore boi się cyberataków

Rządowy raport wskazał, że amerykańska administracja musi podjąć konkretne kroki, by zabezpieczyć tamtejszy offshore przed atakami informatycznymi.
20.11.2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.
19.11.2022

Koszt nowych okrętów dla US Navy ma być o 1/3 wyższy niż pierwotnie zakładano

Według Kongresowego Biura Budżetowego (Congressional Budget Office, CBO) wydatki zdecydowanie wzrosną w porównaniu pierwotnymi założeniami.
15.11.2022

Gryfia chce remontować amerykańskie okręty

Prezes Stoczni Remontowej Gryfia Krzysztof Zaremba ujawnił w rozmowie z Radio Szczecin, że spółkę odwiedził amerykańska delegacja.
15.11.2022

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
14.11.2022

Chiny pomagają Kambodży zmodernizować bazę marynarki wojennej nad Zatoką Tajlandzką

Amerykańskie władze są zaniepokojone rozbudową kambodżańskiej bazy marynarki wojennej Ream, w co zaangażował się rząd w Pekinie. Jego zdaniem to normalna współpraca, świadcząca o pogłębianiu relacji między tymi dwoma krajami.
14.11.2022

Przywódcy USA i Chin rozmawiali o rosnącej aktywności wojskowej Pekinu na morzach

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek na spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem potrzebę „zarządzania różnicami” i unikania konfliktu między obu krajami. Xi ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji.
14.11.2022

Prezydent USA podkreślił, że konkurowanie z Chinami nie oznacza chęci popadnięcia z nimi w konflikt

USA będą energicznie konkurować z Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu kanałów komunikacji tak, by zapewnić, że ta konkurencja nie przemieni się w konflikt - powiedział prezydent USA Joe Biden w niedzielę w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej. Dodał, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania w Chinach praw człowieka.
13.11.2022

USA zwiększą obecność militarną w regionie w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej

Podczas rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden zamierza oświadczyć, że jeśli zagrożenie ze strony Korei Płn. będzie coraz większe to Stany Zjednoczone będą zmuszone rozszerzyć swoje zaangażowanie militarne nie tylko na Półwyspie Koreańskm, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku - powiedział w piątek doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
12.11.2022

USA zezwalają na transakcje z udziałem tankowca zatrzymanego w Indonezji

Amerykańskie władze pozwoliły na przeprowadzenie niektórych transakcji z sankcjonowanym supertankowcem VLCC Young Yong, zarejestrowanym w Dziżbuti. Jednostka osiadła na mieliźnie na wodach indonezyjskich, a na jej pokładzie znajduje się ropa naftowa, która pierwotnie miała być dostarczona z Malezji do Chin.
09.11.2022

Władze stanu Massachusetts odrzucają wniosek o opóźnienie kontraktów

Organy regulacyjne odrzuciły wniosek firmy Commonwealth Wind o zawieszenie umowy zakupu energii ze stanowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Wzbudziło to wątpliwości co do przyszłości proponowanego wcześniej projektu morskiej energii wiatrowej.
08.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Ameryka eksportuje rekordową ilość ropy do Azji

W listopadzie dostawy ropy z USA do Azji mają osiągnąć wartość 1,8 miliona baryłek dziennie – to rekordowe ilości.
06.11.2022

G7 zgadza się na stały limit cen rosyjskiej ropy drogą morską

G7, USA i Australia zgodziły się na ustalenie stałej ceny, i planują finalizację limitu cenowego na rosyjską ropę jeszcze w tym miesiącu, zamiast przyjmować zmienną stawkę.
06.11.2022

Szef Pentagonu: Ukraina jest w stanie odbić Chersoń

Ukraińcy mają zdolności, by w całości odbić Chersoń i terytoria na zachodnim brzegu Dniepru - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak dodał, spodziewa się, że siły zbrojne Ukrainy będą kontynuować swoją ofensywę w regionie.
03.11.2022

USA i Korea Płd. przedłużyły ćwiczenia sił powietrznych w reakcji na prowokacje Korei Płn

USA i Korea Południowa zdecydowały w czwartek o przedłużeniu trwających wspólnych manewrów wojsk lotniczych – poinformowały południowokoreańskie siły powietrzne. Korea Północna od środy prowadzi próby rakiet balistycznych na bezprecedensową skalę.
03.11.2022

OMSA: Holownik pod obcą banderą zauważony na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej

Stowarzyszenie Offshore Marine Services Association (OMSA) dokonało niezwykłego odkrycia: holownik pod holenderską banderą i z holenderskim kapitałem przepłynął przez Atlantyk i wykonał przynajmniej jedno zadanie na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej. Obecność tego statku wydaje się przeczyć oczekiwaniom, że sektor statków roboczych objętych Jones Act będzie miał wyłączny dostęp do kontraktów na holowanie i obsługę projektów związanych z morską energią wiatrową na amerykańskim szelfie kontynentalnym - jeśli niekoniecznie na
01.11.2022

Amerykański odrzutowiec przeleciał nad Bałtykiem kilka godzin po wybuchu Nord Streamu

Kilka godzin po uszkodzeniu gazociągu Nord Stream 2 nad miejscem ataków pojawił się amerykański samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA – informuje agencja Reuters.
14.10.2022

Japonia. Ministerstwo obrony: prowadzimy z USA wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Japonia i USA prowadzą wspólne manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wodach w pobliżu japońskich wysp w reakcji na ciągłe próby rakietowe Korei Północnej – ogłosiło w sobotę japońskie ministerstwo obrony.
08.10.2022

USA. Mieszkańcy Fort Myers Beach opuszczają wyspę zdewastowaną przez huragan

Mieszkańcy jednego z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu Ian, Fort Myers Beach, opuszczają swoją wyspę. Według poniedziałkowych doniesień liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła na Florydzie do co najmniej 88 osób.
03.10.2022

"WSJ": Chiny z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony kupowany w USA

Chiny, które z powodu spowolnienia gospodarczego mają mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony (LNG) kupowany w USA - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".
03.10.2022

Biały Dom: spotkanie na szczycie. Tematem sabotaż Nord Stream i ochrona infrastruktry krytycznej

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiali w piątek na temat rosyjskiej próby aneksji ukraińskiego terytorium oraz sabotażu gazociągów Nord Stream i ochronie krytycznej infrastruktury - przekazał Biały Dom.
30.09.2022

Biden: uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu. Nie wierzcie w to, co mówi Putin

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu - oznajmił w piątek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, choć nieznane są jeszcze wszystkie okoliczności ataku, to Rosja rozsiewa na ten temat dezinformacje. "Nie wierzcie w to, co mówi Putin" - powiedział.
30.09.2022

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.
30.09.2022

Przyznano środki na wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ile dostanie Polska?

USA zatwierdziło pierwsze transze w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Polska znalazła się wśród czołowych beneficjentów.
29.09.2022

Japonia, USA i Korea Południowa przeprowadzą manewry na Morzu Japońskim

Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Ćwiczenia odbędą się na Morzu Japońskim.
29.09.2022

USA. Blinken: wyciek z Nord Stream raczej bez znaczącego wpływu na sytuację energetyczną Europy

Jeśli okaże się, że wyciek z gazociągów Nord Stream to efekt sabotażu, nie będzie to w niczyim interesie. Ale z tego co rozumiem, wyciek nie będzie miał znaczącego wpływu na odporność energetyczną Europy - powiedział we wtorek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Jak dodał, USA pomagają Europie uniezależnić się od Rosji.
27.09.2022

USA. Biały Dom: będzie wsparcie dla Europy w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

Nasi europejscy partnerzy prowadzą w tej sprawie śledztwo, a my jesteśmy gotowi wesprzeć ich wysiłki - powiedział we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, komentując poniedziałkowy wyciek z gazociągów Nord Stream.
27.09.2022

Próba rakietowa Korei Północnej. Korea Południowa i USA odpowiedziały morskimi manewrami

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja Yonhap, podkreślając, że dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.
26.09.2022

ONZ. Sekretarz stanu USA: utrzymanie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe

Utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken ministrowi spraw zagranicznych Chin Wangowi Yi. Kuluarowe spotkanie szefów dyplomacji podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku miało na celu podtrzymanie komunikacji między ich krajami.
23.09.2022

USS Kearsarge zawinął do Portu Gdynia [WIDEO]

Około godziny 7:00 w środę 14 września amerykański desantowiec USS Kearsarge przepłynął przy główkach Portu Gdynia by zacumować przy Nabrzeżu Francuskim. Okręt będzie w Gdyni do poniedziałku 19 września.
14.09.2022

Kuba: od października straż wybrzeża USA zatrzymała rekordową liczbę nielegalnych imigrantów

Od października 2021 r. do sierpnia 2022 r. amerykańska straż wybrzeża zatrzymała ponad 5,1 tys. obywateli Kuby, którzy nielegalnie próbowali przedostać się do USA. Liczba ta, jak napisał w piątek niezależny kubański portal Cibercuba, jest rekordowa.
03.09.2022

Tajwan. Ministerstwo obrony: Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty USA

Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty marynarki wojennej USA i dążą do tego, by uniemożliwić siłom zagranicznym przyjście Tajwanowi z pomocą w przypadku wojny – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej w omawianym przez Reutersa raporcie na temat chińskich planów wojennych.
01.09.2022

Marynarka USA udaremniła przechwycenie bezzałogowego okrętu przez Iran

Amerykańska marynarka wojenna uniemożliwiła okrętowi irańskiej marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) przechwycenie bezzałogowego statku nawodnego operowanego w Zatoce Arabskiej przez V Flotę USA - podała agencja Reutera.
30.08.2022

"Washington Post": Pentagon coraz częściej dostarcza Ukrainie broń drogą morską

Pentagon zaczął coraz częściej dostarczać Ukrainie broń drogą morską – poinformował w sobotę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony.
28.08.2022

Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej - podał Reuters.
28.08.2022

Kuba zwróciła się do USA o pomoc w usuwaniu skutków pożaru w Matanzas

MSZ Kuby poinformował w piątek, że rząd tego kraju zwrócił się do amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) o wsparcie naukowe i techniczne niezbędne przy usuwaniu skutków wielkiego pożaru cystern z ropą naftową w mieście portowym Matanzas, który wybuchł w nocy 5 sierpnia i został opanowany dopiero po tygodniu.
27.08.2022

Dania. Port w Esbjergu zostanie rozbudowany, aby móc przyjmować wojska amerykańskie

Położony strategicznie nad Morzem Północnym port w duńskim Esbjergu w południowo-zachodniej Jutlandii zostanie rozbudowany, aby stać się centrum redystrybucji wojsk amerykańskich na region Morza Bałtyckiego. W poniedziałek umowę na realizację inwestycji podpisał minister obrony Danii Morten Bodskov.
22.08.2022

USA kupią 150 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla Światowego Programu Żywnościowego

Amerykańska agencja USAID poinformowała w piątek, że przeznaczy 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy dla oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Administracja chwaliła też wysiłki Polski, by umożliwić eksport zboża drogą lądową.
19.08.2022

"NYT": powiązane z Rosją firmy starają się o zakup kluczowego dla NATO portu w Grecji

Firmy powiązane z Rosją i spółki ze Stanów Zjednoczonych rywalizują ze sobą o kontrolę nad portem w Aleksandropolis we wschodniej Grecji, który stał się kluczowym punktem przerzutu sprzętu USA na wschodnią flankę NATO - podaje w czwartek "New York Times". Aktywność w porcie ma też budzić sprzeciw Turcji.
18.08.2022

Manewry USA, Japonii i Korei Południowej w obronie przed rakietami na Hawajach

Siły morskie USA, Japonii i Korei Południowej uczestniczyły w ćwiczeniach ostrzegania przed rakietami oraz poszukiwania i monitorowania rakiet balistycznych. Pentagon poinformował w poniedziałek, że przeprowadzono je w ramach manewrów Pacific Dragon na Hawajach.
16.08.2022

13 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

Trzynaście chińskich myśliwców naruszyło w sobotę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem.
13.08.2022

USA. Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.
12.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Pentagon: nie spodziewamy się, by Chiny spróbowały siłowego przejęcia kontroli nad Tajwanem w najbliższych 2 latach

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił w poniedziałek, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby siłowego przejęcia kontroli na Tajwanem i nie zdecyduje się na taki krok w ciągu najbliższych dwóch lat.
08.08.2022

Blinken: Chiny skłaniają się w stronę siłowego rozwiązywania kwestii Tajwanu

Ostatnie działania Chin związane z Tajwanem pokazują, że Pekin oddala się od rozwiązywania sporów drogą pokojową i przesuwa się w stronę stosowania przymusu i używania siły – oświadczył w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa na Filipinach.
06.08.2022

Armia ChRL: ćwiczenia wokół Tajwanu to „sprawdzian połączonych zdolności bojowych”

Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu są „sprawdzianem połączonych zdolności bojowych” lotnictwa i marynarki wojennej Chin – oświadczyło w piątek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
05.08.2022

Blinken: chińskie manewry wokół Tajwanu to poważna eskalacja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek na konferencji prasowej w stolicy Kambodży, że chińskie ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, w tym wystrzelenie pocisków, które uderzyły w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, stanowią poważną eskalację.
05.08.2022

Chińskie pociski nad Tajpej, okręty i samoloty naruszyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Chińska armia wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, a do czterech z nich przeleciało nad Tajpej. Ponadto chińskie samoloty naruszyły w piątek rano linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a Tajwan uruchomił swoje siły, by monitorować sytuację – podał Reuters.
05.08.2022

Nancy Pelosi przybyła do Tokio

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyleciała w czwartek z Seulu do Tokio, gdzie spotka się między innymi z premierem Fumio Kishidą. Japonia jest ostatnim etapem jej podróży po Dalekim Wschodzie, która objęła m.in. Tajwan - informuje agencja AFP.
04.08.2022

Minister obrony Japonii: pięć pocisków ChRL uderzyło w naszą wyłączną strefę ekonomiczną na morzu

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.
04.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

Tajwan. Resort obrony: Chiny chcą zagrozić naszym miastom i portom

Ministerstwo obrony Tajwanu wydało we wtorek komunikat, w którym oznajmiło, że Chiny chcą zagrozić tajwańskim miastom i portom, a także zastraszyć Tajwańczyków. Pekin zapowiedział manewry wojskowe, gdy do Tajpej przybyła szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
02.08.2022

Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG

Według najnowszych danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie 2022 roku.
01.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w związku ze spodziewaną wizytą na Tajwanie Nancy Pelosi

Chiny ogłosiły w piątek zamiar przeprowadzenia w sobotę ćwiczeń wojskowych z użyciem ostrej amunicji w Cieśnienie Tajwańskiej w związku ze spodziewaną wizytą przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.
29.07.2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.
28.07.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
26.07.2022

Ambasador USA: Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za atak na Odessę

Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wstrząsający atak na Odessę - napisała w sobotę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink po ostrzelaniu portu handlowego przez Rosjan. "Kreml nadal wykorzystuje żywność jako broń" - dodała dyplomatka.
23.07.2022

Łańcuchy dostaw. USA: nie możemy pozwolić Chinom na dominację w dziedzinie surowców i technologii

Ministra finansów USA Janet Yellen przebywa z wizytą w Korei Południowej, gdzie będzie we wtorek zabiegać o pogłębienie relacji handlowych, aby nie pozwolić Chinom na osiągnięcie dominacji w dziedzinie kluczowych surowców i technologii – wynika z zapowiedzi jej resortu.
18.07.2022

Rekiny atakują w USA

Co najmniej pięć osób doznało obrażeń na skutek ataków rekinów, do których doszło od początku lipca na plażach Long Island w amerykańskim stanie Nowy Jork - podaje stacja CNN w piątek. Lokalne władze apelują o ostrożność.
15.07.2022

Amerykańskie okręty na Morzu Południowochińskim; Chiny protestują

Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, wywołując gniewną reakcję Chin, które twierdzą, że wpłynął na ich wody terytorialne. Na spornym akwenie znajduje się również grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca.
13.07.2022

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął kolejną dostawę gazu z USA

Pływający pod banderą Singapuru metanowiec BW Magnolia dostarczył 176. dostawę skroplonego gazu na terminal LNG w Świnoujściu.
12.07.2022

Media: USA przedstawią dużą inicjatywę dla Pacyfiku, by przeciwstawić się wpływom Chin

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosi w środę największą inicjatywę Stanów Zjednoczonych wobec państw Oceanu Spokojnego od czasu II wojny światowej, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin w tym regionie – podał we wtorek australijski portal The Age.
12.07.2022

Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

Samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia USA. Chińskie wojsko potępiło w sobotę ten przelot, oceniając, że zagroził pokojowi i stabilności.
25.06.2022

USA. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym łodzie patrolowe

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.
24.06.2022

Rosyjski superjacht wart 300 mln USD pływając pod amerykańską banderą, zatrzymany cumuje na Hawajach

Należący do Rosjan superjacht zatrzymany na Fidżi przez amerykańskie organy ścigania, które rozprawiają się z oligarchami objętymi sankcjami, zacumował w czwartek w Honolulu.
18.06.2022

CNN: sankcje UE mogą znacznie utrudnić eksport ropy z Rosji do innych krajów, w tym Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do UE to jak dotąd największa kara dla Kremla za inwazję na Ukrainę, ale równie bolesne mogą być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin – ocenia w piątek stacja CNN.
17.06.2022

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwonych gigantycznych dochodów.
16.06.2022

Rajskie wyspy Pacyfiku nowym polem rywalizacji mocarstw. Czy Chiny wybudują tam bazy wojskowe?

Wyspiarskie kraje południowego Pacyfiku, kojarzone przeważnie z turystyką i rajskimi krajobrazami, stały się nowym polem zmagań geopolitycznych między Chinami a USA. Wśród sojuszników Waszyngtonu narastają obawy, że Pekin chce tam stworzyć bazy wojskowe i rozmieścić żołnierzy.
16.06.2022

USA planują nową transzę broni dla Ukrainy, w tym rakiety przeciwokrętowe Harpoon

Administracja prezydenta Joe Bidena szykuje kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która po raz pierwszy będzie zawierać rakiety przeciwokrętowe Harpoon - podali w środę reporterzy agencji Bloomberg. Wartość pakietu ma wynieść ponad 650 mln dol.
15.06.2022

Biden zapowiedział budowę tymczasowych silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
14.06.2022

Biden krytykuje linie kontenerowe za ceny

Prezydent USA Joe Biden opublikował nagranie, w którym wskazuje, że jedną z przyczyn gwałtownych wzrostów cen jest polityka firm kontenerowych.
14.06.2022

C. Hartwig Gdynia rusza ze stałym serwisem LCL z Gdyni do Nowego Jorku

C. Hartwig Gdynia, jedna z wiodących firm spedycyjnych w Polsce, działająca w ramach globalnej Grupy Rhenus, wprowadza do oferty stały, kompleksowy serwis eksportowy LCL z Gdyni do Nowego Jorku. Gdyński spedytor jest jednym z nielicznych w Polsce, wykonujacym usługi przewoźnika NVOCC (Non Vessel Operating Common Carrier) w obrotach miedzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i zgodnie z licencją FMC (Federal Maritime Commission) oferuje bezpośrednie przewozy door-door w relacji Polska-USA i USA-Polska na bazie własnego konosamentu.
02.06.2022

[WIDEO] Carnival odwołuje dwa kolejne rejsy po pożarze statku wycieczkowego Freedom

Carnival Cruise Line odwołał dwa kolejne rejsy statku Carnival Freedom z Port Canaveral z powodu konieczności naprawy uszkodzeń spowodowanych pożarem statku, który miał miejsce w czwartek w Grand Turk.
30.05.2022

USA nakłada sankcje na irańską siatkę przemycającą ropę razem z Rosją

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC) umieszcza na liście podmiotów sankcjonowanych międzynarodową sieć przemytu ropy naftowej i prania pieniędzy, kierowaną przez funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF), która ułatwiła sprzedaż za setki milionów dolarów irańskiej ropy zarówno dla IRGC-QF, jak i Hezbollahu – poinformował dziś amerykański departament skarbu państwa.
26.05.2022

Ceny ropy w USA w górę po mocnym spadku amerykańskich zapasów benzyny

Ropa naftowa drożeje w USA o ponad 1 proc., po dwóch poprzednich dniach zniżek cen. W Stanach Zjednoczonych za kilka dni rozpoczyna się sezon letnich wyjazdów Amerykanów, a tymczasem zapasy benzyny spadły tam w ub. tygodniu o ponad 4 mln baryłek - informują maklerzy.
25.05.2022

Chińskie wojsko potwierdza: przeprowadziliśmy manewry nad wodami w pobliżu Tajwanu, by ostrzec USA

Chińskie wojsko ogłosiło w środę, że przeprowadziło niedawno w pobliżu Tajwanu manewry, które mają być „poważnym ostrzeżeniem” dla Waszyngtonu w związku z jego relacjami z Tajpej – podała agencja Reutera, cytując państwowe chińskie media.
25.05.2022

Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny

Odcięcie przez Rosję dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii po wstrzymaniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii jest "nieuzasadnione i niedopuszczalne" - stwierdziła we wtorek KE i USA we wspólnym oświadczeniu potępiającym takie działania, jako "szantaż energetyczny".
24.05.2022

Od jutra Gazprom zakręca kurek Finlandii. Gasgrid odpowiada 10-letnią umową na czarter gazowca LNG

Fińska spółka przesyłowa Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu tankowca LNG Examplar. Rosyjski Gazprom ma wstrzymać dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę rano, w związku z odmową przez stronę fińską płatności w rublach.
20.05.2022

CNN: Stany Zjednoczone z sojusznikami szukają tras eksportu zboża z Ukrainy

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało we wtorek CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.
18.05.2022

Wiceprezes PGNiG: „Jesteśmy zdeterminowani, by poszerzać współpracę z amerykańskimi dostawcami LNG”

Kiedy cała Europa zwraca się w kierunku LNG, chce budować terminale, szuka wolnych statków, slotów w portach, my mamy już ugruntowaną pozycję na tym rynku – powiedział w poniedziałek podczas konferencji Gazterm w Międzyzdrojach wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski.
16.05.2022

USA. Jedenaście ofiar śmiertelnych katastrofy statku z haitańskimi migrantami

Co najmniej 11 osób utonęło, gdy statek przewożący haitańskich migrantów wywrócił się w pobliżu Portoryko - poinformowała w czwartek Straż Przybrzeżna USA.
13.05.2022

Bułgaria kupuje LNG od USA

Bułgarski premier Kirił Petkow, który składa wizytę USA, poinformował w środę, że jego kraj od czerwca br. będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.
11.05.2022

Siedem kolejnych rosyjskich firm żeglugowych sankcjonowanych przez USA

Siedem kolejnych rosyjskich firm żeglugowych i kilkadziesiąt statków zostało objętych sankcjami przez USA.
10.05.2022

Korei Płn. robi testy rakietowe m.in. w kierunku Morza Japońskiego? USA interweniuje w ONZ

Stany Zjednoczone wezwały do zorganizowania w środę nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, które miałoby być poświęcone testom rakietowym Korei Północnej - poinformowała AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.
09.05.2022

Amerykańskie media: USA pomogły Ukraińcom namierzyć Moskwę, Pentagon zaprzecza

Amerykańskie stacje telewizyjne NBC i CNN oraz dziennik „New York Times” podały, że dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić rosyjski krążownik Moskwa. Pentagon jednak zaprzecza.
06.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Supertankowiec dostarczył amerykańską ropę naftową do Hiszpanii

Branżowe media donoszą, że po raz pierwszy od sześciu lat do Hiszpanii przypłynął supertankowiec z amerykańską ropą.
01.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

CNN: Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Igor Morgułow zagroził Japonii „krokami odwetowymi”, jeśli Tokio będzie rozwijać współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi w pobliżu rosyjskich granic – poinformował w środę CNN. Marynarki wojenne Japonii i USA zakończyły w ubiegłym tygodniu wspólne ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim i Filipińskim.
28.04.2022

Okręt USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Chińska armia wyraziła stanowczy sprzeciw

Chińska armia potępiła w środę Stany Zjednoczone w związku z przepłynięciem okrętu amerykańskiej marynarki wojennej przez Cieśninę Tajwańską; według Pekinu było to celowe podkopywanie pokoju i stabilności – przekazała agencja Reutera.
27.04.2022

Hiszpania stawia na LNG ze Stanów

Z powodu kryzysu energetycznego udziały Stanów Zjednoczonych w dostawach gazu ziemnego do Hiszpanii zwiększyły się sześciokrotnie, wynika z szacunków doradczego organu rządu Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN).
13.04.2022

Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy

Senat USA przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).
07.04.2022

USA. Pierwsza w historii nominacja dla kobiety na dowódcę amerykańskiej straży przybrzeżnej

Prezydent USA Joe Biden nominował adm. Lindę Fagan na dowódcę Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeśli Senat potwierdzi jej kandydaturę, Fagan będzie pierwszą kobietą w historii, która stanie na czele jednego z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
06.04.2022

[WIDEO] USA zatrzymały rosyjski jacht w Hiszpanii

Hiszpańska policja zajęła w poniedziałek superjacht Tango należący do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga.
05.04.2022

Amerykanie rozpoczną wydobycie gazu z odwiertu na Morzu Czarnym

Amerykańska firma Sea Oil & Gas (BSOG) rozpocznie wydobycie gazu ziemnego z odwiertu na wodach terytorialnych Rumunii na Morzu Czarnym - podał w poniedziałek bukareszteński dziennik online “News”, cytujący władze spółki.
04.04.2022

Japonia podejmie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej

Minister przemysłu Japonii oświadczył w piątek, że jego kraj podejmie odpowiednie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej.
01.04.2022

Rosja. 120 firm, w tym z branży morskiej, objętych nowymi sankcjami

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.
01.04.2022

Na giełdach paliw trwa mocna wyprzedaż ropy; na rynek wkroczą Amerykanie

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw mocno spadają w czwartek po sygnałach, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa ponowne sięgnięcie po ropę ze strategicznej rezerwy Stanów Zjednoczonych (SPR) w celu obniżenia cen surowca. Teraz uwolnienie ropy z rezerw może być ogromne - nawet 180 mln baryłek w ciągu najbliższych kilku miesięcy - informują maklerzy.
31.03.2022

Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

Przedstawiciele Empire Offshore Wind, spółki joint venture Equinor i bp, podpisali umowę z Maersk Supply Service na czarter swojego nowego statku do instalacji wiatrowych (WTIV). Statek ten, wraz z amerykańskimi barkami i holownikami zbudowanymi i obsługiwanymi przez Kirby Offshore Wind, będzie wykorzystywany do instalacji turbin Vestas V236-15MW w ramach projektu budowy jednej z pierwszy morskich farm wiatrowych w USA.
30.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Spotkanie Duda - Biden. "Polska jest pierwszym odbiorcą amerykańskiego LNG"

Liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest dla Stanów Zjednoczonych świętością. Prezydenci rozmawiali także o kwestiach energetycznych w kontekście sankcji na Rosję.
26.03.2022

[WIDEO] Odnaleziono 200-letni wrak statku wielorybniczego

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration; NOAA) ogłosiła, że w Zatoce Meksykańskiej zidentyfikowano wrak 207-letniego statku wielorybniczego Industry. Jest to jednostka, która zapisała się w historii jako statek, na którym wszystkie grupy etniczne były traktowane na równi.
25.03.2022

"FT": USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych LNG dla Europy

USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych gazu LNG dla Europy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mogą poinformować o porozumieniu w tej sprawie już w piątek rano - podał w czwartek wieczorem "Financial Times".
24.03.2022

Goldman Sachs: W najbliższym czasie USA nie są w stanie zwiększyć eksportu LNG do Europy

Amerykańskie terminale LNG pracują obecnie na pełnych obrotach i w najbliższym czasie USA nie są w stanie zwiększyć eksportu gazu do Europy - to wymaga czasu. Możliwe rozwiązania krótkoterminowe będą się koncentrować na relokacji dostaw do Europy - twierdzi Goldman Sachs.
24.03.2022

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiada rozmowę z prezydentem USA o dodatkowych dostawach LNG

Będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG - zapowiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Potwierdziła również, że UE planuje dokonywać wspólnych zakupów gazu.
23.03.2022

AP: Branża naftowa w USA ma problemy ze zwiększeniem liczby odwiertów

Polityczna retoryka o szybkim zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w USA kłóci się z realiami branży. Brakuje pracowników i pieniędzy na inwestycje wiertnicze. Panuje obawa, że obecnie wysokie ceny nie utrzymają się przez dłuższy czas - poinformował w poniedziałek Associated Press.
21.03.2022

Amerykanie zwiększą eksport LNG – administracja Bidena wydała kluczowe pozwolenia

Departament Energetyki Stanów Zjednoczonych (DOE) wydał pozwolenia na eksport LNG z terminali Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie w celu zwiększenia międzynarodowego eksportu LNG w obliczu niedoborów energii spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę.
19.03.2022

Cotygodniowe połączenie Port Gdynia - Nowy Jork

Linie żeglugowe MSC poinformowały o uruchomieniu cotygodniowego serwisu z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Statki będą zawijać do Gdyni.
17.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
11.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Wojska rosyjskie zatopiły ukraiński okręt patrolowy

Ukraiński okręt patrolowy Słowiańsk został zatopiony przez siły rosyjskie – poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy w wiadomości zamieszczonej na Facebooku.
08.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
08.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA ogłosił wyniki największej w historii krajowej sprzedaży praw do dzierżawy obszarów morskich New York Bight, przeznaczonych pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wyniki te stanowią kamień milowy na drodze do osiągnięcia celu administracji duetu Biden-Harris, jakim jest instalacja 30 GW w offshore wind do 2030 roku.
06.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca

Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
24.02.2022

USA. Biden ogłosił sankcje wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej zarządu

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nałożenie sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu, a także członków zarządu zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Jak stwierdził, jest to kolejna część pierwszej transzy sankcji w reakcji na ponowne rozpoczęcie rosyjskiej napaści na Ukrainę.
23.02.2022

Amerykańskie sankcje obejmują rosyjskie statki

Pośród aktywów objętych amerykańskimi sankcjami w reakcji na rosyjską agresję wobec Ukrainy jest pięć statków oraz firmy zaangażowane w gospodarkę morską.
23.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
22.02.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
20.02.2022

CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji nad Morzem Śródziemnym

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
16.02.2022

American Offshore Services i Orion Infrastructure Capital zbudują nowoczesne jednostki CTV

American Offshore Services, operator statków transferowych CTV, ogłosił strategiczne partnerstwo z Orion Infrastructure Capital w celu zbudowania najnowocześniejszych statków do transportu załóg i materiałów w celu obsługi morskiej infrastruktury energetycznej u wybrzeży USA.
14.02.2022

Ekspert: Morze Śródziemne najbardziej niebezpiecznym rejonem w obecnej eskalacji

Podczas obecnej eskalacji między Rosją a Zachodem, gdy siły rosyjskie prowadzą ćwiczenia na Białorusi i Morzu Czarnym, najbardziej niebezpiecznym rejonem stało się Morze Śródziemne, miejsce manewrów Rosji i USA - uważa rosyjski ekspert Paweł Felgenhauer.
13.02.2022

USA: nie prowadziliśmy operacji na wodach terytorialnych Rosji

USA zaprzeczyły w sobotę, że prowadziły operacje wojskowe na rosyjskich wodach terytorialnych. Wcześniej Moskwa poinformowała, że amerykański okręt podwodny naruszył granicę w wodach terytorialnych Rosji w rejonie Wysp Kurylskich na Dalekim Wschodzie.
13.02.2022

Raport ONZ: mimo sankcji Korea Płn. stale rozbudowuje swój morski i lądowy arsenał nuklearny i rakietowy

Korea Płn. od roku kontynuuje rozbudowę swojego arsenału nuklearnego i rakietowego mimo nałożonych na nią sankcji międzynarodowych - głosi poufny raport ONZ, na który powołuje się agencja AFP. Autorzy dokumentu twierdzą, że reżim w Pjongjangu finansuje tę rozbudowę częściowo z nielegalnych źródeł.
06.02.2022

Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia

Ponad 200 elementów uzbrojenia m.in. wozów opancerzonych i wojskowych ciężarówek dla amerykańskiego 1. Batalionu 185. Pułku Piechoty przeładowano w gdyńskim porcie. Do USA przetransportowano zaś ekwipunek 3.Batalionu 161. Pułku Piechoty. Port w Gdyni będzie służył do rozładunku amerykańskiej armii do 14 lutego.
04.02.2022

Gaz dla Ukrainy płynie do Świnoujścia

PGNiG zakupiło w Stanach Zjednoczonych LNG przeznaczone na rynek ukraiński. Ładunek przypłynie do Świnoujścia, skąd gazociągiem zostanie dostarczony na granicę polsko-ukraińską.
01.02.2022

USA. Kongresmen Demokratów dla PAP: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
25.01.2022

Chińczycy twierdzą, że okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na ich wody terytorialne

Chińskie wojsko śledziło i odstraszyło okręt amerykańskiej marynarki wojennej, który „nielegalnie wpłynął” na „chińskie wody terytorialne” na Morzu Południowochińskim bez pozwolenia – ogłosiły w czwartek siły zbrojne ChRL. Chiny uznają ten sporny obszar za swoje terytorium.
20.01.2022

Korea Płn. wystrzeliła rakietę do morza, jest to przypuszczalnie pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego drugi w tym tygodniu test rakietowy. Według armii Korei Południowej Pjongjang dokonał prawdopodobnie próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza. Nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach.
11.01.2022

USA rozważają zaproponowanie Rosji wzajemnej redukcji sił w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i na Bałtyku

Administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim - informuje w piątek stacja NBC News, opierając się na źródłach w rządzie USA.
07.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Wujek Sam kontra Chiński Smok. Rywalizacja amerykańsko-chińska na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie raz po raz pojawia się w czołówkach światowych mediów, ilekroć dochodzi do incydentów z udziałem Chin lub Stanów Zjednoczonych. Spór dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw.
03.01.2022

Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy

Z opóźnieniem sześciu lat i dokładnie cztery i pół roku po dostawie, nowy amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest w końcu gotowy do służby.
03.01.2022

USA. W branży dostawczej w 2022 r. będzie brakować ponad 200 tys. kierowców

Branży dostawczej w Stanach Zjednoczonych, która pełni kluczową rolę w amerykańskiej gospodarce, grozi w 2022 r. ogromny niedostatek kierowców - zwracają uwagę portale Sharerig i Voanews.
01.01.2022

USA: CDC rekomenduje rezygnację z rejsów wycieczkowych z powodu pandemii

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleciły w czwartek obywatelom USA unikanie podróży statkami wycieczkowymi, niezależnie od poziomu zaszczepienia na Covid-19. CDC podniosły także poziom ostrzeżeń o zagrożeniach na takich jednostkach do czwartego, najwyższego stopnia.
30.12.2021

206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się na Covid-19

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na Covid-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios.
30.12.2021

W USA wahania cen na rynku paliw, zapasy ropy maleją

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku waha się podczas czwartkowej sesji, inwestorzy oceniają mocniejszy od oczekiwań spadek amerykańskich zapasów ropy, co jest dowodem, że zapotrzebowanie na paliwa jest mocne pomimo fali koronawirusa - Omikronu - informują maklerzy.
30.12.2021

Drugie dno w kontenerach. Globalni przewoźnicy manipulują łańcuchami dostaw w USA

Rząd Stanów Zjednoczonych reaguje zdecydowanie Dwóch członków gabinetu administracji Bidena, sekretarz transportu Pete Buttigieg i sekretarz rolnictwa Tom Vilsack, napisali list mobilizujący poprawę logistyki amerykańskich produktów rolniczych. Pismo skierowano do wiodących oceanicznych przewoźników kontenerów.
25.12.2021

Udaremniono przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA poinformowało w czwartek o udaremnieniu przerzutu broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Łodzie patrolowe Floty zatrzymały bezpaństwowy statek rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tys. sztuk amunicji.
23.12.2021

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
19.12.2021

Francja potwierdza sprzedaż trzech fregat Grecji

USA przedstawiły propozycję na sprzedaż Grecji czterech fregat, podczas gdy podobną umowę z tym krajem finalizuje Francja. W sobotę Paryż, informując o propozycji Waszyngtonu, ujawnił, że definitywną umowę z Atenami już podpisał.
12.12.2021

USA. Axios: Niemcy starają się odwieść Kongres od nowych sankcji na Nord Stream 2

Niemcy starają się przekonać kongresmenów USA, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2 - podaje w niedzielę portal Axios, publikując nieoficjalny dokument ambasady Niemiec w USA. Placówka argumentuje w nim m.in., że sankcje będą "zwycięstwem dla Putina", i prezentuje ewentualny zakres działań przeciwko Rosji.
28.11.2021

Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej

Chińska armia poinformowała w sobotę, że przeprowadziła "sprawdzian gotowości bojowej" w Cieśninie Tajwańskiej "w odpowiedzi" na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.
27.11.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
24.11.2021

Amerykańskie patrolowce płyną do Odessy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził w sobotę "realne obawy", dotyczące działań Rosji na granicy z Ukrainą. Tymczasem amerykańskie wsparcie dla ukraińskiej marynarki wojennej w postaci dwóch kutrów patrolowych zbliża się do Morza Czarnego - podała agencja Reutera.
20.11.2021

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
13.11.2021

Państwowe media oskarżają USA o kradzież ropy w Zatoce Omańskiej

Państwowa telewizja Iranu poinformowała w środę o udaremnieniu próby "kradzieży" przez okręty USA transportu ropy naftowej na wodach Zatoki Omańskiej - podała agencja Reutera.
03.11.2021

Mostostal Chojnice wyprodukuje elementy farmy wiatrowej dla USA

Mostostal Chojnice podpisał kontrakt z jednym z największych producentów konstrukcji stalowych do budowy farm wiatrowych. Umowa mówi, że polska spółka wyprodukuje i dostarczy na nabrzeże elementy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży USA. Jak na razie nie podano, gdzie znajdzie się farma i kto jest jej odbiorcą. Wartość kontaktu to 1,65 mln euro.
02.11.2021

Putin: na okręt USA na Morzu Czarnym możemy spojrzeć przez celownik

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że na okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę "albo przez celownik odpowiednich systemów obrony".
01.11.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Filipiny wysyłają własne statki do USA po raz pierwszy od 45 lat

W zeszłym tygodniu z Filipin w bezpośrednią podróż do Stanów Zjednoczonych wyruszył pierwszy od 45 lat statek. To odpowiedź wyspiarzy na wysokie koszty żeglugowe i problemy z brakiem miejsc na statkach płynących do USA i zawijających do filipińskich portów po drodze.
04.10.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
03.10.2021

USA: ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu – powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.
24.09.2021

USA chcą uzależnić poziom ulg podatkowych dla inwestorów offshore wind od local content

Propozycje amerykańskiego Kongresu, aby uzależnić ulgi podatkowe od poziomu local content, mogą zahamować rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych zanim zdąży rozkręcić się na dobre.
18.09.2021

Blinken zapewnia Francję o dalszej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku. Francuzi niezadowoleni?

Francja jest naszym "istotnym partnerem" w regionie Indo-Pacyfiku i będziemy kontynuowali współpracę z Paryżem w tym zakresie - zapewnił w czwartek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, nawiązując do ogłoszonego przez USA trójstronnego paktu z Wielką Brytanią i Australią.
16.09.2021

Premier Australii ogłosił plany zakupu od USA okrętów podwodnych o napędzie jądrowym

Australia zamierza pozyskać amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym – poinformował premier tego kraju Scott Morrison po wirtualnym spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem USA. Jest to część ogłoszonego w czwartek trójstronnego paktu bezpieczeństwa pomiędzy trzema krajami – AUKUS.
16.09.2021

Ukraińskie MSZ: niech USA i Niemcy przejdą w sprawie Nord Stream 2 do czynów

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba wezwał USA i Niemcy, żeby „przeszły od słów do czynów w sprawie gwarancji dotyczących gazociągu Nord Stream 2”.
16.09.2021

Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego. Czy Kim Dzong Un zmusi USA do rozmów?

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne - poinformowały w środę rano siły zbrojne Korei Południowej. Według japońskiej straży przybrzeżnej rakiety zostały wystrzelone w odstępie pięciu minut w kierunku Morza Japońskiego.
15.09.2021

Coraz większe zatłoczenie w największych amerykańskich portach

Liczba kontenerowców oczekujących na wejście do trzech największych portów Ameryki od początku lipca stale rośnie.
14.09.2021

USA. Katastrofa śmigłowca, pięciu marynarzy uznanych za zmarłych

Marynarka wojenna USA uznała w sobotę pięciu marynarzy zaginionych po wtorkowej katastrofie śmigłowca za zmarłych. Wypadek miał miejsce na Pacyfiku w pobliżu San Diego.
04.09.2021

USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW

Amerykański Departament Energetyki (DOE) opublikował kolejną edycję trzech raportów na temat rozwoju energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że energetyka wiatrowa w tym kraju rozwijała się w rekordowym tempie w 2020 roku. Znaczenie przyśpieszyła branża offshore wind.
02.09.2021

Wujek Sam nie przyniesie prezentów. Zatory w amerykańskich portach opóźniają łańcuch dostaw

Porty Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych doświadczają zatorów, które wpływają na łańcuchy dostaw. Zalew kontenerów, zastoje w azjatyckich portach, trudna sytuacja na lądzie sprawiają, że być może w te święta zobaczymy Kevina samego w domu – ale tym razem bez prezentów.
01.09.2021

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa.
30.08.2021

USA. Po raz pierwszy kobieta dowódcą lotniskowca

Kapitan Amy Bauernschmidt została wybrana dowódcą amerykańskiego lotniskowca o napędzie atomowym jako pierwsza kobieta w historii. Nie wiadomo jeszcze, który z 11 lotniskowców obejmie.
25.08.2021

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.
24.08.2021

Kamala Harris: Pekin straszy, żeby wymusić swoje roszczenia na Morzu Południowo-Chińskim

Wiceprezydent USA Kamala Harris podczas wizyty w Singapurze zarzuciła Chinom, że używają przymusu i zastraszania, by wymusić swoje roszczenia do znakomitej większości Morza Południowo-Chińskiego.
24.08.2021

USA. Sankcje w związku z Nord Stream 2

USA nałożyły sankcje na rosyjski statek i dwóch obywateli Rosji w związku z ich zaangażowaniem w budowę gazociągu Nord Stream 2 – obwieścił w piątek szef dyplomacji USA Antony Blinken.
20.08.2021

Nord Stream 2. Pompeo żałuje, że nie było konsultacji z Polską

Były szef dyplomacji USA Mike Pompeo wypowiedział się na temat Nord Stream 2. Powiedział, że żałuje, „że tak wyszło, że nie skonsultowano tego z polskim rządem”. Uważa, że gazociąg powstał po to, aby Rosjanie „mieli na Ukraińców haka”.
06.08.2021

USA. Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 9 krajów potępili Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.
02.08.2021

USA mają ambitne plany rozwoju wiatraków na wodach Zatoki Meksykańskiej

Projekt rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Zatoce Meksykańskiej jest o krok bliżej urzeczywistnienia – co to oznacza dla sektora energetycznego? Wyjaśnia Lisa Rushton na łamach „National Law Review”.
02.08.2021

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął amerykański okręt - siódmy raz w czasie prezydentury Bidena

W środę przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał w czwartek resort obrony Tajwanu. Jest to siódme przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.
29.07.2021

USA. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 u wybrzeży Alaski; wydano ostrzeżenie o tsunami

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 doszło w środę wieczorem (czasu miejscowego) na Oceanie Spokojnym ok. 90 km na południe od wybrzeża stanu Alaska - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami na obszarach przybrzeżnych, eksperci oceniają, że ewentualna fala mogłaby również dotrzeć na Hawaje.
29.07.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Cena ropy w USA idzie w górę; rynki liczą na wzrost popytu

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na surowiec, nawet mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
28.07.2021

USA. W Kalifornii giną setki tysięcy łososi – rybacy biją na alarm

Z powodu suszy, niskiego poziomu wody i jej ocieplenia w Kalifornii giną młode łososie. Tylko w rzece Klamath giną ich tysiące. Zagraża to całej branży rybołówstwa - pisze w poniedziałek Associated Press.
27.07.2021

Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem

Kalifornia przekazała Scripps Institute of Oceanography 35 milionów dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie nowego przybrzeżnego statku badawczego z hybrydowym wodorowym układem napędowym, który ma zastąpić starzejący się R/V Robert Gordon Sproul.
26.07.2021

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.
26.07.2021

Cena ropy w USA lekko spada, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje niewielki spadek, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji. Analitycy wskazują, że rosnący popyt i zacieśnienie po stronie podaży jest równoważone przez obawy o perspektywy dla wzrostu PKB na świecie wobec nawrotu pandemii Covid-19.
23.07.2021

USA. Kongresmenka Marcy Kaptur: jesteśmy bardzo zawiedzeni umową ws. Nord Stream 2

Kongresmenka Marcy Kaptur przyznała w rozmowie z PAP, że zarówno ona, jak i reszta kongresmenów jest zawiedziona postawą administracji Joe Bidena ws. Nord Stream 2. Dodała, że USA powinny w większym stopniu zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza.
23.07.2021

Błaszczak o porozumieniu ws. NS2: bardzo złe, obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Steram 2 z pewnością jest "bardzo złe", bo obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy, a szczególnie jest to wymierzone w Ukrainę - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
23.07.2021

Ukraina. Wicepremier: porozumienie ws. NS2 nie daje nam żadnych gwarancji

Porozumienie USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2 nie daje Ukrainie żadnych gwarancji - oświadczyła ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.
23.07.2021

Departament Stanu: Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, że amerykańscy dyplomaci konsultowali się z Ukrainą i Polską w sprawie treści porozumienia z Niemcami, dotyczącego zakończenia sporu związanego z gazociągiem Nord Stream 2. Jak dodał, konsultacje te wpłynęły na część zapisów.
23.07.2021

Biden: powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe

Prezydent USA Joe Biden ocenił w nocy ze środy na czwartek, że powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe ze względu na to, że budowa gazociągu jest niemal ukończona. Zaznaczył, że w ramach porozumienia z USA Niemcy zobowiązały się do reakcji na ewentualne wrogie działania Rosji wobec Ukrainy.
22.07.2021

Niemcy: Media o porozumieniu RFN z USA w sprawie Nord Stream 2: triumf Merkel

Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to wielkie zwycięstwo Angeli Merkel - oceniają niemieckie media. Zauważają, że kwestia gazociągu jest postrzegana jako przykład na to, że "Niemcy działają w pojedynkę, przedkładając swoje interesy gospodarcze nad potrzeby Ukrainy i Polski w zakresie bezpieczeństwa".
22.07.2021

Ukraina: Parlamentarzyści apelują o powstrzymanie Nord Stream 2

Ukraińscy parlamentarzyści we wspólnej odezwie apelują do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Niemiec, o powstrzymanie gazociągu Nord Stream 2. "Demokratyczny świat musi pokazać rosyjskiemu agresorowi jedność i siłę" - wezwano.
22.07.2021

Departament Stanu: jest porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2

Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA doszły do porozumienia z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Porozumienie ma zobowiązać Niemcy do nałożenia sankcji na Rosję w razie szantażowania przez nią Ukrainy.
21.07.2021

Wall Street Journal: porozumienie w sprawie NS2 obejmie inwestycję 50 mln USD i wsparcie dla Trójmorza

W ramach porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2 USA i Niemcy zobowiążą się do zainwestowania 50 mln dolarów w tzw. zieloną transformację energetyczną na Ukrainie i udzielą wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza - podał amerykański dziennik "Wall Street Journal".
21.07.2021

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.
21.07.2021

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło w Kongresie.
20.07.2021

Ceny ropy w USA rosną po największej wyprzedaży od września

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę, natomiast w poniedziałek jej cena zanotowała największy spadek od września 2020 r. Analitycy oczekują jednak, że niska podaż surowca może doprowadzić do wzrostu cen. Niewielki wzrost zaliczyła też cena miedzi.
20.07.2021

Port w Los Angeles kończy rok fiskalny z wynikiem 10,9 mln TEU. To nowy rekord na zachodniej półkuli

Port w Los Angeles zamknął rok podatkowy przeładunkami w wielkości 10 879 383 TEU, ustanawiając nowy rekord na zachodniej półkuli, gdy gospodarka odbiła się od zamknięcia COVID-19.
19.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Biden: Różnimy się z Merkel ws. Nord Stream 2, ale będziemy współpracować

Prezydent USA Joe Biden stwierdził po czwartkowej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że ma inny niż ona pogląd na Nord Stream 2, lecz razem będą współpracować, by na skutek projektu nie ucierpiały Ukraina oraz inne państwa regionu.
16.07.2021

Umarł król, niech żyje król! Chińska marynarka wojenna kontra Ameryka

Chińska marynarka wojenna jest największą marynarką wojenną na świecie. Rosnąca potęga Chin na morzu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla amerykańskiej marynarki wojennej od zakończenia zimnej wojny i stanowi kluczowy element dla utrzymania dotychczasowego statusu Stanów Zjednoczonych jako wiodącej potęgi militarnej.
13.07.2021

USA inwestuje miliony w projekty związane z technologią energii z falowania

Jest to najnowsza próba wspierania innowacji w sektorze, który ma bardzo mały wpływ w porównaniu z innymi rodzajami energii odnawialnej. Rozwój technologii związanych z energią fal nie jest zarezerwowany wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych. Również Europa, jest również domem dla tego dynamicznie rozwijającego się sektora.
13.07.2021

Chiny. Wojsko: przepędzono okręt USA z wód w pobliżu Wysp Paracelskich

Odpędziliśmy okręt marynarki wojennej USA, który nielegalnie wpłynął na chińskie wody w pobliżu Wysp Paracelskich - poinformowały w poniedziałek siły zbrojne ChRL. Tego samego dnia mija piąta rocznica orzeczenia międzynarodowego sądu o tym, że Chiny nie mają praw do tych wód.
12.07.2021

US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przeładunek pojazdów i ciężkiego sprzętu amerykańskiego wojska rozpoczął się w poniedziałkowy (5 lipca) poranek. Na placu Portu Gdańsk są już pierwsze jednostki bojowe US Army. Kolejne pojawią się tam 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics.
07.07.2021

Zakłócenia w łańcuchach dostaw zagrażają bezpieczeństwu USA

Administracja prezydenta USA Joe Bidena powołała specjalną grupę zadaniową ds. zakłóceń łańcuchów dostaw w sektorach strategicznych dla amerykańskiej gospodarki. W ciągu 100dni zrealizowano przegląd i przedstawiono raport z rekomendacjami dla rządu.
05.07.2021

Rosja: USA i W. Brytania swoimi działaniami na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt

USA i Wielka Brytania poprzez swoje działania na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt - uważa wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, cytowany w piątek przez agencję RIA Nowosti.
25.06.2021

Prezydent-elekt Iranu Raisi wyklucza spotkanie z Bidenem - rynki naftowe patrzą na przyszłość umowy nuklearnej

Rynki naftowe przyglądają się rozmowom w sprawie umowy nuklearnej, a także przesłankach irańskiego prezydenta-elekta Ebrahima Raisi ,aby dowiedzieć się, co mogą one oznaczać dla światowych dostaw tego surowca.
24.06.2021

Blinken: NS2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, przebywający w środę z wizytą w Berlinie, powiedział, że Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, w tym Ukrainy. Celem USA jest zapewnienie, by Rosja nie użyła energii jako narzędzia przymusu wobec jakiegokolwiek kraju Europy - dodał.
23.06.2021

Portugalia: Nastolatek znalazł butelkę z listem wrzuconą do Atlantyku w USA w 2018 r.

Prawie trzy lata trwała podróż listu w butelce, którą 13-letni Amerykanin wrzucił przy jednej z plaży Rhode Island do Atlantyku w listopadzie 2018 r. W czerwcu 2021 r. nietypową wiadomość odebrał inny nastolatek na portugalskim archipelagu Azorów.
22.06.2021

Biały Dom: będą kolejne sankcje na Rosję za Nawalnego i Nord Stream 2

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w niedzielę w CNN, że administracja Joe Bidena nałoży kolejne sankcje na rosyjskich obywateli i podmioty w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego, a także budową gazociągu Nord Stream 2.
21.06.2021

USA: Medal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z Covid-19.
17.06.2021

Politolog: Kontynuacja budowy NS2 może spowodować kolejną agresję Rosji na Ukrainę

W kwestii przyzwolenia USA na budowę Nord Stream 2, Rosji chodzi o to, aby – podczas ewentualnej, kolejnej agresji na Ukrainę - Moskwa mogła nadal tłoczyć gaz do Niemiec - powiedział politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Żurawski vel Grajewski.
17.06.2021

USA otwierają Zatokę Nowojorską na rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) Departamentu Spraw Wewnętrznych USA ogłosiło propozycję sprzedaży praw do dzierżawy obszarów pod instalację 7 GW mocy w morskich farmach wiatrowych w Zatoce Nowojorskiej.
15.06.2021

Prof. Lewicki: w co gra Biden z Putinem ws. NS2? Na pewno zlekceważył Ukrainę, ale też Polskę

W relacjach dwustronnych USA-Rosja czy w kwestii stabilności strategicznej na świecie "nie jest źle, ale nie jest też dobrze". Niejasne jest, w co gra Joe Biden z Władimirem Putinem, zwłaszcza gdy chodzi o zdjęcie sankcji z NS2 i zlekceważenie w tym kontekście Ukrainy, ale też Polski - mówi prof. Zbigniew Lewicki. W środę, 16 czerwca, obaj przywódcy spotkają się w Genewie.
15.06.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach, tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, autorzy zwracali uwagę na fakt, iż inwestycje te obarczone są m.in. pewnymi brakami legislacyjnymi, mogącymi skutecznie opóźnić budowę MFW na polskich obszarach morskich oraz z braku doświadczenia polskich inwestorów w tego rodzaju inwestycjach, pewnymi „chorobami wieku młodzieńczego”.
14.06.2021

Ropa w USA najdroższa od 32 miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najwyższym poziomie od 32 miesięcy. Surowiec kosztuje już ponad 71 USD za baryłkę - informują maklerzy.
14.06.2021

Merkel po spotkaniu z Bidenem: rozmowy ws. Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy związane z gazociągiem Nord Stream 2 są na dobrej drodze - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak dodała, oboje zgodzili się, że dalszy udział Ukrainy w transferze gazu z Rosji do Europy jest nieodzowny.
12.06.2021

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Innym narzędziem jest dyplomacja - dodał.
09.06.2021

USA. Premier Morawiecki dla "Newsweeka": Jesteśmy bardzo zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środowym wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka", że Polska jest bardzo zawiedziona odstąpieniem od części sankcji USA wobec Nord Stream 2. Jak dodał, zmiana polityki Waszyngtonu jest oparta na "fałszywych nadziejach" naprawy relacji z UE, bo "Niemcy nie są Unią" i "mają swoje interesy".
09.06.2021

USA. Blinken: Pracujemy z Niemcami, by ograniczyć negatywne skutki Nord Stream 2

Szef dyplomacji USA Antony Blinken stwierdził we wtorek w Senacie, że Stany Zjednoczone nie miały szans na zatrzymanie konstrukcji gazociągu Nord Stream 2. Dodał, że wspólnie z Niemcami pracuje nad ograniczeniem negatywnych skutków gazociągu.
08.06.2021

Sekretarz stanu Blinken: ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany

Ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, broniąc decyzji o odstąpieniu od niektórych sankcji. Zapowiedział, że Waszyngton zareaguje, jeśli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni.
08.06.2021

US Army w Porcie Gdańsk. BLG Logistics z 5-letnim kontraktem dla Amerykanów

Grupa BLG Logistics, która jest operatorem na terenie Portu Gdańsk, we współpracy z American Roll-on Roll-off Carrier (ARC) wygrała 5-letni kontrakt na obsługę przeładunków wojsk amerykańskich. To nie pierwsza współpraca z czołowym amerykańskim przewoźnikiem ro-ro, który świadczy usługi transportowe dla US Army.
01.06.2021

Kreml: przyjmujemy z zadowoleniem zamiar zrezygnowania z sankcji wobec Nord Stream 2

Rosja przyjmuje z zadowoleniem zamiar Stanów Zjednoczonych, by zrezygnować z sankcji wobec projektu gazociągu Nord Stream 2 - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że Rosja nie przerwie tranzytu gazu przez Ukrainę.
01.06.2021

Kalifornijskie sny o pływającym wietrze, zły tydzień Big Oil i elektryzująca wizja Europy

Perspektywy kolejnej wielkiej granicy dla amerykańskiego wybrzeża otworzyły się w ubiegłym tygodniu, kiedy Kalifornia i rząd federalny wydały zgodę na rozwój dwóch obszarów o potencjale do 4,6 GW pływającej farmy wiatrowej.
31.05.2021

Politico: USA monitorują irańskie okręty wojenne mogące płynąć do Wenezueli

Amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego monitorują dwa irańskie okręty wojenne, których ostatecznym celem może być Wenezuela. Płyną na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki.
31.05.2021

Dziennik „New York Post”: Joe Biden otrzymał fundusze od lobbysty Nord Stream 2

Dziennik „New York Post” zarzucił, że Joe Biden i jego sojusznicy dostali od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2 fundusze na kampanię wyborczą. Stało się to kilka miesięcy przed decyzją obecnej administracji o zniesieniu sankcji na firmę budującą rurociąg z Rosji do Niemiec. Gazeta powołuje się na dokumenty Federalnej Komisji Wyborczej (FEC).
31.05.2021

USA muszą nadrobić braki w offshore wind. Będą bazować na produkcji komponentów w Europie

Amerykanizacja projektów morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych będzie możliwa dopiero za kilka lat. Władze chcą wesprzeć rodzimy przemysł, ale na efekty zaangażowania lokalnych firm w łańcuchu dostaw będzie trzeba poczekać.
28.05.2021

USA. Nowe dyrektywy bezpieczeństwa dla rurociągów po cyberataku na Colonial Pipeline

W następstwie cyberataku na sieć rurociągów Colonial Pipeline ministerstwo bezpieczeństwa krajowego (DHS) wydało dyrektywy, skierowane do właścicieli i operatorów rurociągów. Uderzenie hakerów sparaliżowało działanie firmy i zakłóciło dostawy paliwa w części USA.
27.05.2021

Błaszczak: Jestem rozczarowany słowami prezydenta USA, że nie będzie sankcji ws. Nord Stream 2

Jestem rozczarowany słowami prezydenta USA Joe Bidena, że nie będzie sankcji za budowę gazociągu Nord Stream 2 - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Ocenił, że ta decyzja USA jest niekonsekwentna.
26.05.2021

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

Decyzję USA ws. Nord Stream 2 oceniamy negatywnie; będziemy wywierać presję, aby ją zmienić - podkreślił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Możemy robić to skutecznie, jeśli będziemy mówić jednym głosem i w polityce krajowej, i jako sojusz państw w naszej części regionu - dodał.
26.05.2021

Niemcy. Merkel spodziewa się dalszych rozmów z USA ws. Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek, że na pewno dojdzie do kolejnych rozmów z rządem USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2. USA ogłosiły niedawno, że nie nałożą sankcji na firmę nadzorującą budowę łączącego Rosję i Niemcy rurociągu.
25.05.2021

Morawiecki: Nord Stream 2 rozbija europejską solidarność

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji na zakończenie szczytu UE poinformował, że na spotkaniu poruszył sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2. "Po to, aby pokazać raz jeszcze, że jest to zły projekt, który rozbija europejską solidarność" - wskazał.
25.05.2021

Nord Stream 2 AG wyłączone spod amerykańskich sankcji [analiza i komentarz]

19 maja Departament Stanu USA przedstawił amerykańskiemu Kongresowi obowiązkowy raport zawierający listę podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021.
24.05.2021

Senator Portman: odstępując od sankcji na NS2, Biden pomaga Rosji i szkodzi sojusznikom USA

Republikański senator z Ohio Robert Portman ostro skrytykował prezydenta USA Joe Bidena za odstąpienie od sankcji na rosyjski rurociąg Nord Stream 2. Według niego decyzja prezydenta Bidena "pomaga Rosji, szkodząc jednocześnie Ukrainie i amerykańskim sojusznikom z UE".
21.05.2021

Niemieckie media: decyzja USA w sprawie NS2 to dla prezydenta Rosji niezwykłe zwycięstwo

"Prezydent USA rozważył wszystkie "za" i "przeciw". W końcu, co jest bardziej szkodliwe dla interesów Stanów Zjednoczonych: rurociąg czy napięcie z niezawodnym sojusznikiem? Wynik był chyba jasny" - pisze w czwartek "Seuedeutsche Zeitung" w kontekście decyzji USA o odstąpieniu od sankcji wobec Nord Stream 2.
20.05.2021

Ceny ropy nieznacznie rosną; w centrum uwagi umowa nuklearna z Iranem

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw nieznacznie rosną. W centrum uwagi inwestorów są negocjacje dotyczące umowy nuklearnej z Iranem - informują maklerzy.
20.05.2021

USA. Prezes Colonial Pipeline potwierdził, że firma zapłaciła hakerom 4,4 mln dolarów okupu

Prezes amerykańskiej sieci rurociągów Colonial Pipeline Joseph Blount potwierdził w opublikowanej w środę w "The Wall Street Journal" rozmowie, że firma zapłaciła 4,4 mln dolarów okupu hakerom, którzy zorganizowali na nią cyberatak paraliżujący przez tydzień jej działanie.
19.05.2021

Portal Axios: USA mają odstąpić od sankcji związanych z Nord Stream 2

Amerykański Departament Stanu ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena nie chce bowiem narazić na szwank swoich relacji z Berlinem – poinformował we wtorek portal Axios.
19.05.2021

Chiny: Amerykański okręt w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin protestuje

Chińskie wojsko oskarżyło w środę USA o wystawianie na szwank pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień wcześniej przesmykiem oddzielającym komunistyczne Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu przepłynął amerykański okręt wojenny.
19.05.2021

Armatorzy zablokowali zbiornikowce. Ustawa Jones Act pogłębia kryzys na rynku ropy w USA

Armatorzy zablokowali zbiornikowce pod banderą USA. Wysiłki mające na celu dostarczenie paliwa do obszarów w Stanach Zjednoczonych borykających się z niedoborami zostały spowolnione.
14.05.2021

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań od początku kwietnia

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań tego surowca od początku kwietnia. Kraje w Azji nadal walczą z atakiem pandemii Covid-19, a to osłabia popyt na paliwa - informują maklerzy.
14.05.2021

Straż przybrzeżna zamyka odcinek rzeki Mississippi w pobliżu Memphis z powodu pękniętego mostu

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zamknęła część rzeki Mississippi w pobliżu mostu I-40 Hernando DeSoto w Memphis w stanie Tennessee po wykryciu „znaczącego pęknięcia” w pobliżu środkowego przęsła.
13.05.2021

Biden zatwierdził pierwszy projekt budowy offshore wind na wodach USA

Departament Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt budowy dużej morskiej elektrowni wiatrowej na wodach USA. Jest to kolejny krok do realizacji ambitnych celów USA w sektorze offshore wind.
13.05.2021

Ponowne uruchomienie Colonial Pipeline po cyberataku

Największy rurociąg benzynowy w Ameryce wraca do eksploatacji, po cyberataku, który nastąpił w piątek,7 maja. W wyniku ataku podniosły się ceny pomp i została zablokowana dostawa paliwa we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
13.05.2021

Kryzys paliwowy w USA pogłębia się, a ropa zyskuje

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA nieznacznie rośnie i jest w pobliżu 65 USD za baryłkę. Pogłębia się kryzys paliwowy związany z zakłóceniami pracy rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.
12.05.2021

USA: Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami

Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie z tym prawem towary między portami w USA mogą przewozić statki zbudowane w kraju z amerykańską załogą.
12.05.2021

Ropa w USA tanieje. Traderzy monitorują sytuację Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline i prace nad ponownym uruchomieniem przepływu paliw - informują maklerzy.
11.05.2021

Ambasada Rosja odrzuca oskarżenia o rosyjskie związki z cyberatakiem na rurociągi paliwowe

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie oświadczyła we wtorek, że wbrew "próbom oskarżenia Rosji przez niektóre media" o cyberatak na sieć rurociągów paliwowych Colonial Pipeline w USA, Moskwa nie prowadzi wrogich działań w cyberprzestrzeni.
11.05.2021

Biały Dom ogłosił współpracę z Colonial Pipeline by złagodzić skutki zamknięcia rurociągu

Prezydent USA Joe Biden poinformował w poniedziałek, że jego administracja ściśle współpracuje z Colonial Pipeline, aby złagodzić skutki ataku cybernetycznego i zamknięcia rurociągu. Firma dostarcza paliwa do większości obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych.
11.05.2021

Cyberatak na rurociąg. Nowy Jork pilnie potrzebuje tankowców

W wyniku piątkowego (7 maja) ataku oprogramowania ransomware został uszkodzony rurociąg kolonialny. Handlowcy poszukują tankowców i barek do dostarczenia benzyny, która chwilowo nie może być transportowana tym rurociągiem.
10.05.2021

USA: rosyjska grupa przestępcza odpowiedzialna za cyberatak na sieć rurociągów paliwowych

Rosyjska grupa cyberprzestępcza DarkSide jest odpowiedzialna za wykryty w piątek cyberatak typu ransomware na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline - podała telewizja CNN powołując się na anonimowe źródła.
10.05.2021

Adm. Stavridis: następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym

Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym – ostrzega za pośrednictwem agencji Bloomerg amerykański emerytowany admirał i były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis. Według niego Rosja i USA „są na kursie kolizyjnym” właśnie w tym regionie.
09.05.2021

USA: Największy operator rurociągów wstrzymał prace po cyberataku typu ransomware

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim. Firma poinformowała w sobotę, że stała się celem ataku typu ransomware.
08.05.2021

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten "jest wciąż niedoceniany" przez stronę amerykańską.
06.05.2021

Chiński biznesman przyznał się, że przemycał do ChRL amerykańską technologię morską

Chiński biznesman i biolog morski przyznał się w środę przed sądem federalnym w Bostonie, że nielegalnie przekazywał amerykańską technologię morską uniwersytetowi wojskowemu w Chinach. Uczelnia ta znana jest m.in. z prac nad podwodnymi dronami.
28.04.2021

Amerykański okręt oddał strzały ostrzegawcze w Zatoce Perskiej

Amerykański okręt patrolowy oddał strzały ostrzegawcze po tym, jak trzy okręty marynarki wojennej irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyły się do niego w Zatoce Perskiej - poinformowała armia Stanów Zjednoczonych.
28.04.2021

Do 2022 roku ilość projektów dot. morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie o 57 procent

Zgodnie z najnowszą analizą Westwood Global Energy Group, ilość ostatecznych decyzji inwestycyjnych (FID) dotyczących projektów morskiej energetyki wiatrowej ma wzrosnąć o 57 procent w ciągu najbliższych 18 miesięcy w porównaniu z okresem 2019-20.
27.04.2021

Stany Zjednoczone dołączą do globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji

Stany Zjednoczone będą wspierać Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w walce o osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 roku. W 2018 roku IMO ujawniła swoją pierwotną strategię obniżenia emisji gazów cieplarnianych w żegludze o 50 procent do 2050 roku, w porównaniu do poziomów z 2008 roku.
22.04.2021

Spadki cen ropy w USA, na rynkach rosną obawy o pandemię i popyt

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje kolejną sesję. Na rynkach rosną obawy o nasilającą się pandemię Covid-19 w niektórych częściach świata, co może negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa - informują maklerzy.
21.04.2021

USA: administracja Bidena niechętna dodatkowym sankcjom na Nord Stream 2

Administracja Joe Bidena nie jest chętna do obejmowania Nord Stream 2 dodatkowymi sankcjami - ocenia Peter Rough z waszyngtońskiego think tanku Hudson Institute. I spekuluje, że ewentualne niepowodzenie w zablokowaniu gazociągu skutkować może większym wsparciem dla Inicjatywy Trójmorza.
21.04.2021

USA: Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym

Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone" planami Rosji, dotyczącymi zamknięcia na pół roku części Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
20.04.2021

NATO wzywa Rosję do zapewnienia dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim

NATO wyraziło w piątek "zaniepokojenie" rosyjskimi manewrami morskimi wokół Krymu i zażądało od Rosji zagwarantowania "swobodnego dostępu" do ukraińskich portów na Morzu Azowskim. Wcześniej Rosja poinformowała, że na pół roku zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw.
16.04.2021

Szczerski: prezydent odbywa konsultacje z liderami państw Trójmorza przed szczytem klimatycznym

Prezydent Andrzej Duda odbywa konsultacje z liderami krajów Trójmorza przed przyszłotygodniowym szczytem klimatycznym organizowanym przez prezydenta USA; w piątek rozmawiał z prezydentami Słowenii i Litwy - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
16.04.2021

Politico: USA rezygnują z wysłania niszczycieli na Morze Czarne z powodu obaw o eskalację

USA rezygnują z planów wysłania dwóch niszczycieli na Morze Czarne z powodu obaw o eskalację napięć między Rosją a Ukrainą - informuje amerykański portal "Politico", powołując się na dwóch urzędników amerykańskiej administracji.
16.04.2021

Ropa w USA zalicza najlepszy tydzień od początku marca

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza kończący się tydzień jako najlepszy od początku marca - ceny surowca od poniedziałku zwyżkowały o ok. 7 proc. - informują maklerzy.
16.04.2021

Biden: Nord Stream 2 od dawna budzi mój sprzeciw

Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.
16.04.2021

Tureckie MSZ: nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu Rosja-Ukraina

Turcja nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu między Rosją a Ukrainą - oświadczył w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla stacji NTV.
15.04.2021

Ropa w USA po 63 USD z baryłkę, po zwyżce w środę o prawie 5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA są w pobliżu 63 USD za baryłkę, po zwyżce na zakończenie środowej sesji o niemal 5 proc. - informują maklerzy.
15.04.2021

USA odwołały rozmieszczenie dwóch okrętów wojennych na Morzu Czarnym

Stany Zjednoczone anulowały rozmieszczenie dwóch okrętów wojennych na Morzu Czarnym - poinformowały w środę tureckie źródła dyplomatyczne. Wcześniej rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Czarnym.
15.04.2021

Prezydent Biden zamierza wyznaczyć przedstawiciela do rozmów o powstrzymaniu Nord Stream 2

Prezydent USA Joe Biden zamierza powierzyć prowadzenie rozmów o powstrzymaniu gazociągu Nord Stream 2 ekspertowi od rynku gazowego i byłemu dyplomacie Amosowi Hochsteinowi - informują amerykańskie media.
13.04.2021

USA chcą za wszelką cenę zapobiec zakończeniu budowy Nord Stream 2

Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione. Administracja Bidena jest "zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec zakończeniu Nord Stream 2"- powiedział rzecznik ambasady USA w Berlinie gazecie " Der Tagesspiegel" .
12.04.2021

Chiny ostrzegły Japonię przed sojuszem z USA przeciwko nim

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi ostrzegł w poniedziałek wieczorem swojego japońskiego odpowiednika Toshimitsu Motegi przed zbyt bliskimi relacjami z USA, a zwłaszcza sojuszem wymierzonym przeciwko nim.
06.04.2021

Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19?

Norweski Cruise Line Holdings Ltd podał, że w poniedziałek przekazał list intencyjny do amerykańskich władz z prośbą o możliwość wznowienia rejsów pasażerskich od 4 lipca, poprzedzonych obowiązkowymi szczepieniami COVID-19. Jest to szansa na podniesienie się sektora po prawie rocznej przerwie.
06.04.2021

Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce - stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam "bezprecedensową" siłę militarną.
05.04.2021

USA: Ścieki z Florydy zagrożeniem dla zatoki Tampa

Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził w niedzielę zbiornik odpadów, z którego wyciekają toksyczne ścieki zagrażające pobliskim mieszkańcom. W sobotę ogłoszono tam stan wyjątkowy i nakazano ewakuację ponad 300 domów. Ścieki mogą również dotrzeć do zatoki Tampa.
04.04.2021

Budowa Nord Stream 2 postępuje, ale projekt wciąż może być powstrzymany przez USA

Mimo wycofania się 22 firm w obawie przed sankcjami USA trwa budowa gazociągu Nord Stream 2. Sukces przedsięwzięcia nadal stoi jednak pod znakiem zapytania. Najwięcej zależy od kolejnego ruchu Waszyngtonu w sprawie nowych sankcji.
04.04.2021

W USA ceny ropy ruszyły mocno w dół, bo Ever Given ściągnięty z mielizny

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o ponad 2 proc., po tym jak podano, że kontenerowiec Ever Given, który od 23 marca blokował Kanał Sueski, zajmuje już "normalną pozycję" na tej drodze wodnej - informują maklerzy.
29.03.2021

W USA ropa drożeje w reakcji na podejmowane próby odblokowania Kanału Sueskiego

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocniej rosną w reakcji na podejmowane próby odblokowania Kanału Sueskiego, co może potrwać nawet do środy - informują maklerzy.
26.03.2021

Trwa sprzątanie wycieku oleju po pożarze jachtu La Dolce Vita na Florydzie

Operacje porządkowe są prowadzone po tym, jak 30-metrowy jacht motorowy La Dolce Vita zapalił się w pobliżu Markizów na Florydzie w zeszłym tygodniu.
25.03.2021

W USA ropa zyskuje po zablokowaniu Kanału Sueskiego

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną o ponad 1 proc. po informacjach o zablokowaniu Kanału Sueskiego - informują maklerzy.
24.03.2021

USA: Blinken: każdy podmiot zaangażowany w Nord Stream 2 naraża się na sankcje

Każdy podmiot zaangażowany w budowę gazociągu Nord Stream 2 naraża się na amerykańskie sankcje - poinformował w czwartkowym oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
18.03.2021

USA: Barka uderzyła w dom w stanie Waszyngton

Barka uderzyła w prywatny dom na nabrzeżu w Gig Harbor w stanie Waszyngton w poniedziałek, 15 marca. Nikomu nic się nie stało.
17.03.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Iran grozi Izraelowi odwetem za atak na jego statek na Morzu Śródziemnym

Teheran wini Izrael o atak na irański kontenerowiec na wodach Morza Śródziemnego, do którego doszło w ubiegłym tygodniu i straszy, że zachowuje prawo do odpowiedzi na ten zamach - powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh, cytowany przez portal Times of Israel.
15.03.2021

Niszczyciel rakietowy USA w Cieśninie Tajwańskiej - po raz trzeci za prezydentury Bidena

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął w czwartek przez Cieśninę Tajwańską - przekazał resort obrony Tajwanu. Jest to trzecie przepłynięcie okrętu USA przez Cieśninę za prezydentury Joe Bidena. W ostatnich miesiącach Chiny nasiliły aktywność wojskową wokół wyspy.
11.03.2021

Blinken w Kongresie USA: Nord Stream 2 jest strategicznym zagrożeniem dla Polski i Ukrainy

Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.
10.03.2021

Polska i USA mają wspólne zdanie o Nord Stream 2

Rozwój atomistyki w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - mówił w środę w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef resortu dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2.
10.03.2021

Wysłannik prezydenta USA: potrzeba bilionów dolarów, by zbudować "zieloną" gospodarkę

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne wynosi 2,5-4 bln dolarów. Kerry odbył w środę w Paryżu rozmowy z francuskim ministrem finansów Bruno Le Mairem.
10.03.2021

Republikański senator wstrzymuje nominację szefa CIA i żąda sankcji wobec Nord Stream 2!

Republikański senator z Teksasu Ted Cruz wstrzymał procedurę nominacji na nowego szefa CIA Williama Burnsa, żądając od administracji prezydenta USA Joe Bidena wprowadzenia sankcji wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.
07.03.2021

Wkrótce zielone światło dla budowy dużej morskiej farmy wiatrowej w pobliżu wybrzeża Massachusetts

Jak donoszą amerykańskie media administracja Joe Bidena niebawem zatwierdzi projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Vineyard Wind LLC. Inwestycja o wartości 2,8 miliarda dolarów ma powstać w pobliżu wybrzeża Massachusetts.
07.03.2021

USA: Grupa 40 senatorów domaga się od prezydenta Bidena sankcji na Nord Stream 2

Grupa 40 senatorów z Partii Republikańskiej wezwała administrację prezydenta Joe Bidena do "skorygowania błędnych działań" i nałożenia sankcji na gazociąg Nord Stream 2.
04.03.2021

Nowa Szkocja: Międzynarodowy wysiłek w ratowaniu 31 członków załogi tonącego statku

Międzynarodowa operacja poszukiwawczo-ratunkowa z udziałem amerykańskiej i kanadyjskiej straży przybrzeżnej oraz Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych zakończona sukcesem. Uratowano 31 rybaków z uszkodzonego statku rybackiego, który zaczął tonąć ponad 130 mil na południe od Halifax w Nowej Szkocji.
04.03.2021

Niemcy uważają sankcje wobec Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność UE

Rząd Niemiec uważa sankcje USA wobec gazociągu Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność Unii Europejskiej i ma zamiar dążyć do dialogu na ten temat z administracją prezydenta Joe Bidena - głosi odpowiedź rządu na interpelację partii Sojusz 90/Zieloni.
02.03.2021

Rau o rozmowie z Antony Blinkenem o Nord Steam2: nic o was, bez was

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w kontekście Nord Stream2 użył takiego określenia, że będziemy o tym współdecydować, gdyż powiedział: "Nic o was, bez was" – poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, mówiąc o swojej rozmowie telefonicznej z Blinkenem.
27.02.2021

USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r.

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po zdobyciu jednostki w 1968 r. na Morzu Wschodnim (jap. Morzu Japońskim).
26.02.2021

Bliski Wschód: Na amerykańskim okręcie wojennym odnotowano 12 przypadków koronawirusa

Na okręcie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, operującego na Bliskim Wschodzie, stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Dowództwo innego okrętu wojennego w regionie sprawdza, czy część jego załogi jest również zainfekowana.
26.02.2021

USA: Granholm zatwierdzona przez Senat na szefową resortu energetyki

Była gubernator stanu Michigan Jennifer Granholm uzyskała w czwartek zatwierdzenie Senatu na ministra energetyki. W nowej administracji, która kładzie nacisk na walkę ze zmianami klimatycznymi, będzie to jeden z najważniejszych resortów.
25.02.2021

USA: Pierwszy statek do instalacji morskich turbin wiatrowych zgodny z ustawą Jones Act

Nowe informacje na temat pierwszego statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WTIV) w Stanach Zjednoczonych. Jest on uważany za kluczowy dla rozwoju krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
25.02.2021

W USA ropa powyżej 63 USD/b i jeszcze zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 63 USD za baryłkę - wzrosły jej amerykańskie zapasy, ale spadła produkcja. Surowiec jest wyceniany najwyżej od ponad roku - informują maklerzy.
25.02.2021

Niemiecki Wintershall Dea zakończył finansowanie Nord Stream 2

Niemiecki Wintershall Dea zainwestował 730 mln euro w projekt Nord Stream 2; dalsze transze finansowe nie są planowane - poinformował koncern w raporcie za czwarty kwartał 2020 r., opublikowanym w środę.
24.02.2021

W USA wzrosły zapasy ropy - cena surowca spada

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje i kosztuje niewiele ponad 61 USD za baryłkę. Raport branżowy API pokazał, że wzrosły amerykańskie zapasy surowca - o ponad 1 mln baryłek - informują maklerzy.
24.02.2021

Ropa w USA zyskuje - blisko do 63 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o 1,5 proc. Niewiele już brakuje do 63 USD za baryłkę. Banki inwestycyjne i analitycy prognozują dalsze wzrosty cen i zacieśnianie sytuacji na rynku paliw - informują maklerzy.
23.02.2021

USA: Teksańczycy ratują przed zimnem tysiące żółwi morskich

Mieszkańcy południowego Teksasu zabrali już tysiące żółwi morskich do centrum konferencyjnego, ratując je przed chłodem. Zwierzęta były oszołomione niespotykaną w tym stanie zimną pogodą - informuje w czwartek portal telewizji ABC.
19.02.2021

Ropa w USA coraz bliżej 62 USD, Brent po 65 USD - najwyżej od stycznia 2020

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza już do 62 USD za baryłkę. Brent na ICE zdrożała powyżej 65 USD/b - po raz pierwszy od stycznia 2020 r. To reakcja na kryzys energetyczny w USA, wywołany silnymi mrozami - informują maklerzy.
18.02.2021

APM Terminals Elizabeth obniżyło emisje o 45 procent w 2021 roku

APM Terminals Elizabeth położony w amerykańskim New Jersey USA zacznie używać zielonej energii pochodzącej z wiatru i słońca, by obniżyć swoje emisję dwutlenku węgla o 45 proc. do końca 2021 roku. Oznacza to spadek emisji z 16 do 9 CO2/TEU. W całym roku ma to oznaczać wydalenie do atmosfery o 8 tysięcy ton mniej CO2.
04.02.2021

Ćwiczenia sił powietrznych w odpowiedzi na rosnące napięcie w Cieśninie Tajwańskiej

Siły powietrzne Tajwanu przeprowadziły we wtorek ćwiczenia lokalnie wyprodukowanych pocisków manewrujących typu powietrze-ziemia. Ćwiczenia odbyły się zaledwie dwa dni po dwukrotnym naruszeniu przez kilkanaście chińskich samolotów strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.
26.01.2021

Ropa naftowa w USA za blisko 53 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.
21.01.2021

Sadoś: UE potrzebuje silnego partnerstwa z USA, by sprostać globalnym wyzwaniom

Nowe otwarcie w stosunkach UE-USA jest obecnie uważane za jeden z głównych priorytetów polityki zagranicznej UE. Polska opowiada się za szczególnym rodzajem relacji z USA i wspiera je, koncentrując się na kwestiach, które jednoczą obie strony Atlantyku - pisze na łamach EURACTIV ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.
20.01.2021

Ropa w USA w górę - nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych rosną

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.
20.01.2021

Ropa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA lekko zyskuje. Na rynkach utrzymuje się nerwowa atmosfera w związku z odradzaniem się pandemii koronawirusa w Azji, największym na świecie regionie importującym ropę - informują maklerzy.
19.01.2021

Port Long Beach zanotował najruchliwszy rok w swojej historii

W 2020 roku w amerykańskim Porcie Long Beach przeładowano 8,1 mln TEU, pomimo wpływu pandemii koronawirusa oraz trwającej wojny handlowej między Chinami i USA.
18.01.2021

Skutki ocieplenia klimatu: coraz więcej toksycznych alg

Ocieplenie klimatu stymuluje rozwój toksycznych okrzemków w wodach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – informuje pismo „Frontiers in Climate”.
18.01.2021

Ropa w USA nie ma warunków do zwyżki cen

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nie ma warunków do zwyżki notowań - kurs dolara jest za wysoki, aby zachęcał inwestorów do zakupu surowców wycenianych w USD. Do tego na świecie sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie napawa optymizmem - informują maklerzy.
18.01.2021

Francja chce moratorium, które przerwie wojnę celną UE i USA

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Journal du Dimanche" opublikowanym w niedzielę, że wojnę celną UE i USA należałoby przerwać dzięki moratorium na kolejne taryfy, zanim wypracowane zostanie trwałe rozwiązanie.
17.01.2021

Resort handlu USA : chińska firma naftowa stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Ministerstwo handlu USA umieściło w czwartek na swojej ekonomicznej "czarnej liście" Chińską Narodową Korporację Naftową (CNOOC). Zdaniem władz amerykańskich przedsiębiorstwo to pomaga władzom ChRL zastraszać sąsiednie kraje w basenie Morza Południowochińskiego.
14.01.2021

PE stawia Waszyngtonowi warunki poprawy relacji transatlantyckich

Parlament Europejski opublikował w czwartek na swojej stronie internetowej memorandum w sprawie relacji transatlantyckich i zaproponował kilka dziedzin, w których mogłyby one zostać poprawione. Przede wszystkim jest to jednak lista oskarżeń, wymówek i żądań pod adresem USA.
14.01.2021

Wiceszef MSWiA: sytuacja w USA nie służy państwu ani jego sojusznikom

Sytuacja w USA nie służy Stanom Zjednoczonym ani sojusznikom, bardziej służy tym, którzy źle życzą temu państwu, dlatego jestem przekonany, że dojrzała amerykańska demokracja szybko sobie z nią poradzi - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
07.01.2021

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
07.01.2021

Gigantyczne suwnice płyną do Portu Oakland

Niebosiężne suwnice są w drodze do amerykańskiego Portu Oakland, gdzie będą obsługiwać ogromne statki. Będą to największe tego typu obiekty w historii Oakland i jedne z największych w Stanach Zjednoczonych.
04.01.2021

Straż przybrzeżna zawiesiła poszukiwania statku z 20 osobami

Niewielki statek pasażerski z 20 osobami na pokładzie zaginął między Bahamami a Florydą - ogłosiła w sobotę straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych. Poszukiwania zostały przerwane po trzech dniach niepowodzenia.
03.01.2021

Niszczyciele USA przepłynęły Cieśniną Tajwańską - Chiny oceniają to jako prowokację

Dwa amerykańskie niszczyciele przepłynęły dzisiaj Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Była to druga tego rodzaju operacja w tym miesiącu i 13. w tym roku. Ministerstwo obrony ChRL potępiło ją jako prowokację i pokaz siły.
31.12.2020

Ambasador Rosji przy UE: USA spóźniły się z sankcjami wobec Nord Stream 2

Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone spóźniły się ze swymi sankcjami wobec Nord Stream 2 i gazociąg ten zostanie ukończony. Ocenił, że "w najbliższym czasie" połączone zostaną odcinki rurociągu.
30.12.2020

Ropa w USA poniżej 48 USD za baryłkę, po 7 tygodniach wzrostów

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA są poniżej 48 USD za baryłkę, po 7 tygodniach zakończonych zwyżką notowań. Surowiec dzisiaj mocno tanieje w reakcji na doniesienia z Wielkiej Brytanii o nowym wariancie koronawirusa - informują maklerzy.
21.12.2020

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów

Bojowy okręt przybrzeżny USS Gabrielle Giffords przechwycił wartą ponad 100 milionów dolarów kokainę z niskoprofilowego statku na Oceanie Spokojnym - poinformowała amerykańska marynarka wojenna w miniony weekend.
15.12.2020

Premier: rozmowy na szczycie unijnym o relacjach transatlantyckich UE - USA były bardzo budujące

Rozmowy na szczycie unijnym o relacjach transatlantyckich były bardzo budujące - ocienił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu szczytu w Brukseli. Zapewnił, że UE buduje plany ścisłej współpracy z administracją amerykańską nowego prezydenta USA Joe Bidena.
11.12.2020

Notowania ropy rosną - rynki ignorują dane o potężnym wzroście zapasów surowca w USA

Ceny ropy zwyżkują. Rynki ignorują dane o potężnym wzroście amerykańskich zapasów surowca - o ponad 15 mln baryłek - drugim tak silnym wzroście w historii. Inwestorzy wolą skupiać uwagę na szczepionkach na Covid-19 - informują maklerzy.
10.12.2020

„W opłakanym stanie”: flota lodołamaczy USA daleko w tyle

Flota lodołamaczy USA „jest w opłakanym stanie, a jej przyszłość nie daje nadziei na zmianę”, napisał publicysta Brandon Walls w artykule dla amerykańskiego magazynu „National Interest”.
09.12.2020

Burze i śnieżyce na Wschodnim Wybrzeżu USA mogą się przekształcić w „bombę cyklonową”

Ulewne deszcze i śnieżyce napływające w weekend ze Środkowego Atlantyku na tereny północno-wschodnich amerykańskich stanów mogą się przekształcić w pogodową „bombę cyklonową”. Stanowi to także zagrożenie dla marynarzy.
06.12.2020

Na Atlantyku zakończył się rekordowy sezon huraganów

Na Atlantyku wczoraj zakończył się rekordowy sezon huraganów. W 2020 roku na tym oceanie nazwy nadano 30 sztormom, z czego aż 12 dotarło do wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
01.12.2020

OPEC+ szuka konsensusu ws. wielkości produkcji, a ceny ropy spadają

Notowania ropy w USA spadają w reakcji na brak zgody w OPEC+ co do wielkości produkcji surowca od początku 2021 r.
01.12.2020

Amerykański niszczyciel kieruje się na Morze Czarne. Po raz siódmy w tym roku

23.11.2020

Przełomowy, morski generator prądu wchodzi w fazę testów

Firma C-Power, zajmująca się energią fal, ma przeprowadzić próbę samodzielnego generowania i magazynowania energii na poligonie US Navy u wybrzeży Hawajów. Projekt firmy - autonomiczny morski system zasilania SeaRAY (AOPS) - łączy konwerter energii fal powierzchniowych z jednostką bazową na dnie morskim, która zawiera akumulator o mocy 100 kWh. Kabel cumowniczy, który je łączy, zawiera również łącza zasilające i komunikacyjne.
12.11.2020

Litwa liczy na większą uwagę USA ws. bezpieczeństwa państw bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda liczy na to, że Joe Biden jako prezydent USA zwróci większą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich, a jego przywództwo sprawi, że relacje transatlantyckie między UE i Stanami Zjednoczonymi będą "jeszcze bardziej szczere".
09.11.2020

Silne wzrosty cen ropy w USA po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich

Notowania ropy w USA zauważalnie rosną po zwycięstwie Demokraty Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich.
09.11.2020

Tropikalny sztorm Eta, który zabił już prawie 100 osób, uderzył w południową Florydę

Przybierający na sile tropikalny sztorm Eta o prędkości wiatru ok. 100 km/godz zaatakował wczoraj wieczorem, czasu lokalnego, Florida Keys - połączonego groblami i mostami łańcucha wysepek u południowych wybrzeży Florydy.
09.11.2020

Jutro prezydent ratyfikuje umowę o współpracy obronnej między Polską a USA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu - dodał.
08.11.2020

Prezydent w przyszłym tygodniu ratyfikuje umowę dot. obecności wojsk USA w Polsce

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu dokona ratyfikacji nowej umowy dot. amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - poinformował dzisiaj szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
05.11.2020

Wybory prezydenckie w USA: w oczekiwaniu na wyniki

Uwaga inwestorów skupia się dziś na jednej kwestii – wyborach w USA. Jaki rezultat obstawia obecnie rynek i co może się wydarzyć w najbliższych dniach?
04.11.2020

Stany Zjednoczone główną przyczyną zanieczyszczenia oceanów

Nowe badanie opublikowane w ubiegły piątek w czasopiśmie Science Advances szacuje, że Stany Zjednoczone mogą być jednym z największych na świecie czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi - nie tylko z powodu zaśmiecania, ale także z powodu niewłaściwego obchodzenia się z innymi krajami, do których Stany Zjednoczone od dawna wysyłają plastik do recyklingu.
02.11.2020

FORATOM: umowa Polski i USA ws. atomu to pozytywny sygnał

Podpisanie umowy między Polską a USA dotyczącej energetyki jądrowej, to ważny i pozytywny sygnał, potwierdzający wagę, jaką do tego źródła energii przywiązuje polski rząd - ocenia stowarzyszenie europejskiego przemysłu jądrowego FORATOM.
24.10.2020

Co wiadomo o nowym amerykańskim dziale do strzelania na bardzo dalekie odległości?

Amerykańskie wojsko rozpoczęło prace nad strategicznym działem dalekiego zasięgu Strategic Long Range Cannon (SLRC), które będzie w stanie atakować cele oddalone o ponad 1850 km, a nawet ostrzelać Moskwę, twierdzi Popular Mechanics.
22.10.2020

Naimski: umowa z USA ws. atomu nie przesądza wyboru oferty i technologii

Międzyrządowa umowa z USA ws. rozwoju cywilnych zastosowań energii jądrowej nie przesądza o technologii do polskiej elektrowni - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dzisiaj formalnie podpisał umowę z USA.
22.10.2020

Rzecznik Kremla: sankcje USA wobec Nord Stream 2 to destrukcyjna polityka wobec Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziś, komentując rozszerzenie amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2, że Stany Zjednoczone stosują zasady "nieuczciwej konkurencji" i prowadzą "dość nieprzyjazną i destrukcyjną" politykę "stałych restrykcji" wobec Rosji.
21.10.2020

Ambasada USA: umowa międzyrządowa ws. atomu zawarta

Ambasada USA w Polsce poinformowała o zawarciu polsko-amerykańskiej międzyrządowej umowy o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
19.10.2020

Szef MON: współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom

Współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom; dziś oficjalna reaktywacja V Korpusu US Army, a w Poznaniu trwa już formowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu - oświadczył dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
16.10.2020

Amerykański niszczyciel przepłynął Cieśniną Tajwańską, Chiny protestują

Amerykański niszczyciel USS Barry przepłynął wczoraj Cieśniną Tajwańską – podała marynarka wojenna USA. Przeciwko operacji zaprotestowało dzisiaj chińskie wojsko, oskarżając Waszyngton o szkodzenie pokojowi i stabilności w regionie.
15.10.2020

Huragan Delta przeszedł nad Jukatanem i zmierza w kierunku USA

Huragan Delta przeszedł dzisiaj nad meksykańskim półwyspem Jukatan i zmierza na północ. Prawdopodobnie w piątek uderzy w południowe wybrzeże USA w stanach Luizjana i Missisipi.
07.10.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają po informacji o stanie zdrowia prezydenta Trumpa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
02.10.2020

Polsko – Amerykańskie szkolenie na Bałtyku

Polska fregata rakietowa ORP Gen. Pułaski oraz amerykański niszczyciel rakietowy USS Ross przeprowadziły w sobotę, 26 września, na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.
01.10.2020

Ceny ropy w USA spadają - dane o zapasach paliw w USA mogą być mieszane

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na spodziewane mieszane dane na temat zapasów paliw w USA. Inwestorów niepokoi rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, co może negatywnie przełożyć się na kondycję gospodarek i popyt na energię.
29.09.2020

Saab otrzymał zamówienie na komponenty systemów radarowych dla US Marine Corps

Saab otrzymał warte 36,7 mln dolarów zamówienie na dostarczenie do amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej wielozadaniowegosystemu radiolokacyjnego AN/TPS-80 G/ATOR (Ground/Air Task Oriented Radar). Saab otrzymał to zamówienie od Northrop Grumman Systems Corporation – głównego dostawcy G/ATOR.
28.09.2020

Raport WEI: Europa grubymi nićmi szyta

To wielki sukces Polski – cieszył się premier Mateusz Morawiecki, wracając z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej, na którym przyjęto perspektywę finansową UE na lata 2021-2027. Polska wywalczyła tam, po odjęciu składek członkowskich, ok. 90 mld euro. Darmowych obiadów jednak nie ma – zwłaszcza w polityce.
22.09.2020

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Polska może stać się ofiarą amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Obszar technologiczny skupiony wokół budowy sieci 5G to jeden z elementów trwającej wojny handlowej między USA a Chinami. – Polska może być jedną z ofiar prowadzonych działań przez oba mocarstwa ze względu na rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – alarmują eksperci. Zawarte w niej zapisy pozwalają na wykluczenie dostawcy infrastruktury sieciowej na podstawie kraju pochodzenia, a nie certyfikacji, jak to ma miejsce np. w Niemczech. Dowolność interpretacji tych przepisów w przyszłości może po
17.09.2020

Notowania ropy rosną po znacznym spadku zapasów

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw wzrosły o 1,8 proc., po niespodziewanym silnym spadku amerykańskich zapasów surowca.
16.09.2020

USA zablokowały eksport części towarów z Chin w związku z naruszaniem praw człowieka

Władze USA zablokowały eksport niektórych towarów z regionu autonomicznego Sinciang na północnym zachodzie Chin w związku z domniemanym naruszaniem praw człowieka mniejszości muzułmańskiej Ujgurów. Według Chin zakaz ten uderza w globalne łańcuchy dostaw.
15.09.2020

Notowania ropy spadają

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają i są najniżej od początku sierpnia, po zniżce w środę aż o 2,9 proc., któa była najsilniejsza od lipca. W centrum uwagi jest podaż ropy z krajów OPEC.
03.09.2020

Ceny ropy rosną po spadku zapasów surowca o ponad 6 mln baryłek

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną po spadku zapasów tego surowca w USA o ponad 6 mln baryłek.
02.09.2020

Ceny ropy w USA wciąż rosną

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Takiej sytuacji sprzyja słaby kurs dolara USA, waluty, w której wyceniane są surowce, a także spodziewany w USA spadek zapasów ropy.
01.09.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są blisko 43 USD za baryłkę. Słabnie zagrożenie huraganami w USA, rośnie za to niepokój inwestorów o wzrost liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.
31.08.2020

Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Alaski

Rosyjski okręt podwodny, który wypłynął na powierzchnię w pobliżu wybrzeży Alaski, to atomowy okręt podwodny „Omsk”, na pokładzie nie doszło do żadnej sytuacji awaryjnej, powiedziało Sputnikowi źródło we Flocie Oceanu Spokojnego.
28.08.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw znajduje się na etapie wahań, po zaliczeniu 3. z kolei tygodnia wzrostu notowań. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące huraganu Marco i tropikalnego sztormu - Laury - szalejących w Zatoce Meksykańskiej. Z pola widzenia nie schodzi pandemia COVID 19, która wydaje się stabilizować w USA, ale ponownie uderza w Europie i Azji.
24.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Notowania ropy w USA spadają z powodu słabych prognoz dla popytu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z powodu słabych prognoz dla popytu na paliwa na świecie. Amerykańska Rezerwa Federalna i OPEC+ są ostrożne w kwestii ożywienia popytu, ponieważ wiele krajów zmaga się jeszcze z pandemią koronawirusa - podają maklerzy.
20.08.2020

Cena ropy w USA spada po mocnym wzroście amerykańskich zapasów benzyny

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów benzyny w USA. W środę zbiera się OPEC+, aby ocenić ustalenia dotyczące podaży ropy z tego sojuszu - podają maklerzy.
19.08.2020

Niemcy: spór w sprawie Nord Stream 2 także z Bidenem

W opublikowanym dziś wywiadzie koordynator rządu RFN do spraw transatlantyckich Peter Beyer wyraził przekonanie, że nawet jeśli amerykańskie wybory prezydenckie wygra kandydat Demokratów Joe Biden, spór Niemiec z USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 nie wygaśnie.
18.08.2020

Cena ropy w USA blisko 5-miesięcznego maksimum

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw utrzymują się blisko 5-miesięcznego maksimum. Na rynkach spodziewany jest kolejny już tygodniowy spadek amerykańskich zapasów surowca.
18.08.2020

Cena ropy w USA wzrasta przed posiedzeniem OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie drożeje przed zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+, które mają ocenić sytuację podażową na rynkach paliw.
17.08.2020

Müller: USA rozumie, że Nord Stream 2 byłby niebezpiecznym wyjątkiem od gwarancji bezpieczeństwa energetycznego

Jesteśmy zadowoleni, że rząd amerykański rozumie, iż Nord Stream 2 byłby niebezpiecznym wyjątkiem od gwarancji bezpieczeństwa energetycznego w Europie - mówił rzecznik rządu Piotr Müller po sobotnim spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo.
15.08.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

USA bliskie zablokowania Nord Stream 2, ale gra jeszcze nie przesądzona

USA są bliskie zablokowania ukończenia gazociągu Nord Stream, ale gra o to wciąż się toczy – powiedział Daniel Kochis, starszy analityk waszyngtońskiego think tanku Heritage Foundation. Ekspert zauważa, że w Kongresie istnieje ponadpartyjne porozumienie w sprawie sankcji.
14.08.2020

Cena ropy w USA nieznacznie wzrasta

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko wzrastają po wczorajszym spadku o 0,8 proc. Inwestorzy na rynkach paliw analizują wiele biorą pod uwagę różne czynniki: spadek amerykańskich zapasów surowca, niesłabnąca wciąż pandemia COVID-19, czy wciąż patowa sytuacja w USA w sprawie programu stymulacyjnego dla gospodarki
12.08.2020

Nord Stream 2 może nie zostać ukończone

Prezes niemieckiej spółki energetycznej Uniper, która współfinansuje budowę gazociągu Nord Stream 2, przyznał dzisiaj że bierze pod uwagę możliwość nieukończenia inwestycji z powodu sankcji USA.
11.08.2020

USA liderem zrównoważonych połowów kałamarnicy

29 czerwca br. rybołówstwo Seafreeze Limited i Sea Fresh z USA uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC dla połowów kałamarnic. To osiągnięcie pokazuje, że USA jest niekwestionowanym liderem w produkcji certyfikowanych kałamarnic na świecie, jako że jedyne dwa rybołówstwa posiadające certyfikat MSC działają na wodach Atlantyku należących do USA.
11.08.2020

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

Heiko Maas, Szef MSZ Niemiec, poinformował dzisiaj, że telefonował do sekretarza stanu USA Mike'ai Pompeo. Podczas rozmowy wyraził swoje "zaniepokojenie", spowodowane listem trzech senatorów USA do właściciela niemieckiego portu Sassnitz, dotSzef MSZ Niemiec Heiko Maas poinformował w poniedziałek, że wyraził telefonicznie sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo swe "zaniepokojenie" listem trzech amerykańskich senatorów do właściciela niemieckiego portu Sassnitz o grożących mu sankcjach za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.
10.08.2020

Szybki katamaran transportowy USNS Newport przeszedł próby morskie

Jak poinformowało US Naval Sea Systems Command (NAVSEA), szybki katamaran ekspedycyjny US Navy Fast Transport, USNS Newport, pomyślnie ukończył próby morskie.
05.08.2020

Huragan Izajasz ma uderzyć we wtorek w Nowy Jork

Izajasz, który przybrał na sile i z burzy tropikalnej znów przekształcił się w poniedziałek wieczorem w huragan 1 kategorii, wieje już z prędkością ponad 135 km na godzinę niedaleko wybrzeży Karoliny Południowej. Według prognoz we wtorek ma uderzyć w Nowy Jork.
04.08.2020

Ceny ropy w USA spadają po skoku w poniedziałek o 1,8 proc.

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po wzroście na zakończenie poniedziałkowej sesji o 1,8 proc., najmocniejszym od 2 tygodni. Inwestorzy analizują sytuację na rynkach paliw, gdzie rosną dostawy ropy z OPEC+ w czasie postępującego ożywienia gospodarczego w wielu krajach - informują maklerzy.
04.08.2020

Szef MON: informacje dot. zasad stacjonowania wojsk USA w Polsce - nieprawdziwe

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe - tak szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się do poniedziałkowych doniesień medialnych o zasadach stacjonowania tych wojsk w Polsce. Doniesienia zdementowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
03.08.2020

Zakończono poszukiwania ośmiu marines po wypadku u wybrzeży Kalifornii

Siły zbrojne USA poinformowały w niedzielę o zakończeniu poszukiwań siedmiu żołnierzy piechoty morskiej i jednego marynarza, których pływający transporter opancerzony zatonął w czwartek podczas ćwiczeń u wybrzeży południowej Kalifornii. Uznano ich za zmarłych.
02.08.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

BBN: Spotkanie ws. rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy obronnej

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, ministrami obrony narodowej oraz spraw zagranicznych, a także szefami KPRM, BBN oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
31.07.2020

MON: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polską i USA uzgodniona politycznie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi została uzgodniona politycznie; niebawem planowane jest podpisanie umowy, która ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA – poinformowało MON.
31.07.2020

Jeden marines zginął, a 8 zaginęło w wypadku u wybrzeży Kalifornii

Jeden marines zginął, dwóch zostało rannych, a ośmiu zaginęło w "tragicznym wypadku" z udziałem pływającego transportera opancerzonego u wybrzeży południowej Kalifornii - poinformował w piątek na Twitterze Korpus Piechoty Morskiej USA.
31.07.2020

Pentagon przedstawia koncepcję relokacji sił USA z Niemiec

29 lipca br. Departament Obrony USA przedstawił koncepcję zmniejszenia obecności wojskowej w Niemczech z ok. 36 tys. do 24 tys. żołnierzy. Część redukowanych sił ma być relokowana w Europie, a część wycofana do USA, przy jednoczesnym zwiększeniu rotacji do Europy. Pentagon podkreśla, że działania te posłużą wzmocnieniu NATO i odstraszania Rosji, choć faktycznie są w dużej mierze pokłosiem czerwcowej decyzji prezydenta Donalda Trumpa o ukaraniu Niemiec za zbyt niskie wydatki obronne i mają minimalizować jej negatywne skutki.
31.07.2020

Pompeo: USA zrobią wszystko, by Nord Stream 2 nie zagroził Europie

Sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w czwartek, występując przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by gazociąg Nord Stream 2 nie zagroził Europie.
30.07.2020

Kreml: im mniej żołnierzy USA w Europie, tym jest tam spokojniej

W ocenie Rosji im mniej jest w Europie żołnierzy amerykańskich, tym na kontynencie jest spokojniej - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik skomentował w ten sposób planowane wycofanie z Niemiec około 12 tysięcy żołnierzy USA.
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym

Rosyjski myśliwiec Su-27 zmusił do zawrócenia amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon, który zbliżał się do granicy Rosji nad wodami Morza Czarnego - podało w poniedziałek ministerstwo obrony w Moskwie, nie wskazując dokładnego miejsca incydentu.
27.07.2020

USA nakładają na Chiny sankcje w związku z konfliktem o Morze Południowochińskie

Dzisiaj USA nałożyły sankcje na 24 chińskie firmy oraz grupę osób, w związku z budową sztucznych wysp i obiektów wojskowych na Morzu Południowochińskim, a także za działania chińskiej armii w tym regionie - poinformowały amerykańskie resorty handlu i spraw zagranicznych.
26.07.2020

Ceny ropy w USA wahają się; napięcia USA-Chiny i obawy o odbicie w USA w tle

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że dla rynków duże znaczenie może mieć ustabilizowanie sytuacji w gospodarce USA oraz deeskalacja napięć na linii Waszyngton-Pekin.
24.07.2020

Silne spadki na nowojorskich giełdach po danych nt. bezrobocia

Dobre wyniki kwartalne czołowych technologicznych spółek nie powstrzymały inwestorów od wyprzedaży akcji. Główne indeksy na nowojorskich giełdach zanotowały ponad 1-proc. spadki, na co wpływ miały gorsze od oczekiwań dane na temat bezrobocia.
24.07.2020

Ceny ropy w USA w górę, ale na rynku obawy o popyt

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że wzrost przypadków koronawirusa na świecie istotnie będzie wpływał na popyt na surowiec.
23.07.2020

Pomimo niemieckich protestów USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Po tym, jak w poniedziałek amerykański Kongres przegłosował poprawkę nakładającą dodatkowe sankcje na firmy zamieszane w konstrukcję gazociągu Nordstream 2, restrykcjami zajmie się Senat. Według ekspertów może to wykoleić rosyjsko-niemiecki projekt. Nie pomógł apel o porzucenie sankcji jaki wystosował do USA szef jednej z komisji w Bundestagu.
23.07.2020

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 na Alasce, ogłoszono alarm przed tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego (w środę rano w Polsce) półwysep Alaska; ogłoszono alarm przed tsunami - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS.
22.07.2020

Ceny ropy w USA w dół po wzroście zapasów tego surowca

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na wzrost jej zapasów. Analitycy obawiają się także o wzrost liczby przypadków koronawirusa w USA, który może negatywnie wpłynąć na popyt na ropę w największej gospodarce świata.
22.07.2020

Godzina policyjna na plażach w USA

Od czwartku na plażach w Long Beach na Long Island obowiązywać będzie godzina policyjna. Wprowadza się ją ze względu na nieprzestrzeganie restrykcji związanych z Covid-19. Możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń sygnalizował wcześniej gubernator Andrew Cuomo.
22.07.2020

USA: Izba Reprezentantów za poprawką przewidującą sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego) poprawkę do ustawy o wydatkach obronnych (NDAA), która przewiduje sankcje wobec firm pomagających w budowie gazociągu Nord Stream 2.
21.07.2020

Szef MON: zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk USA w Polsce to kwestia tygodni

Zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk amerykańskich w Polsce to kwestia tygodni, a nie miesięcy - zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że negocjacje w tej sprawie trwają.
21.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

Nawet 62,7 mld USD zainwestowanego kapitału, z czego ponad połowa (38,3 mld USD) to niedoszacowane inwestycje; ok. 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
20.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; obawy o koronawirusa w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
20.07.2020

MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych

Stany Zjednoczone zaakceptowały sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych Mark VI i powiązanego wyposażenia - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Krok ten świadczy o rosnącym zaufaniu między USA i Ukrainą - ocenił.
18.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

38,3 mld USD zainwestowanego kapitału, prawie 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans i amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
18.07.2020

Ambasador Mosbacher dziękuje polskiemu MSZ za poparcie ostatnich kroków USA ws. Nord Stream 2

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podziękowała w piątek na Twitterze polskiemu MSZ za poparcie ostatnich amerykańskich kroków w sprawie powstrzymania realizacji rurociągu Nord Stream 2.
17.07.2020

Amerykańscy przedsiębiorcy mimo kryzysu są pełni optymizmu. Wśród polskich nastroje są dużo gorsze

Powrót polskich firm do stanu sprzed pandemii zajmie minimum 12 miesięcy, a dopiero we wrześniu będzie znany wpływ lockdownu na biznes nad Wisłą – wynika z badania Grupy TMF. Nastroje polskich menedżerów nie są tak optymistyczne jak amerykańskich, spośród których ponad połowa uważa, że ich biznes odrodzi się w ciągu sześciu miesięcy. Dłużej – ich zdaniem – potrwa jednak odbudowa kondycji finansowej firm. Przedsiębiorcy za oceanem wierzą jednak w ogromny rządowy pakiet stymulacyjny – ponad 60 proc. ocenia pozytywnie jego wpływ na
17.07.2020

Rosja/ Wiceszef MSZ: broń jądrowa USA w Polsce będzie wyrokiem dla aktu Rosja-NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powiedział w czwartek, że ewentualna decyzja o przeniesieniu do Polski amerykańskiej broni jądrowej z terytorium Niemiec "będzie wyrokiem" dla Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.
16.07.2020

Chiny: nie boimy się sankcji USA w sprawie Morza Południowochińskiego

Chiny nie obawiają się sankcji, jakie Stany Zjednoczone mogłyby na nie nałożyć w związku z sytuacją na Morzu Południowochińskim – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oskarżając USA o podsycanie sporów w regionie.
15.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Sputnik Polska: Kanał Panamski symbolem dominacji USA w Ameryce Środkowej

Kanał Panamski jest jedną z kolosalnych konstrukcji inżynieryjnych XX wieku, która na zawsze zmieniła logistykę morską, łącząc Ocean Atlantycki i Pacyfik.
14.07.2020

USA zaostrzyły stanowisko wobec roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego

USA zaostrzyły stanowisko w sprawie roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego, które wraz z kampanią zastraszania uznano za całkowicie bezprawne - poinformował w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
14.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują i mogą zakończyć tydzień ze spadkiem

Ceny ropy w USA spadają i są na drodze do zakończenia tygodnia ze spadkiem. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
10.07.2020

Polska zacieśnia współpracę z USA w sektorze energetyki. Kluczowy atom i dostawy skroplonego gazu

Dostawy skroplonego gazu to kluczowy obszar polsko-amerykańskiej współpracy w sektorze energetyki. PGNiG, które stawia na dywersyfikację dostaw i uniezależnianie się od rosyjskiego surowca, sukcesywnie zwiększa wolumen zakupu LNG od Amerykanów. Do 2024 roku będzie to ponad 9 mld m3 rocznie. Kolejnym perspektywicznym obszarem współpracy jest też energetyka jądrowa. – Pojawiają się kolejne zapowiedzi Amerykanów, którzy są zainteresowani uczestnictwem w polskim projekcie atomowym – mówi ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.
10.07.2020

Wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na świecie oraz na temat rosnącego napięcia na linii USA-Chiny. Akcje Apple są najdroższe w historii.
09.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują po wzroście zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w dół po wzroście zapasów surowca w zeszłym tygodniu. Analitycy obawiają się o wzrost podaży surowca w czasie, gdy liczba nowych przypadków koronawirusa w USA nie zmniejsza się.
09.07.2020

USA: kolejne zamrożenie gospodarki byłoby wielkim błędem

Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow oświadczył w środę, że kolejne zamknięcie gospodarki z powodu koronawirusa byłoby "wielkim błędem". Niektóre stany, m.in. Floryda, Teksas i Kalifornia, zdecydowały się wstrzymać odmrażanie gospodarki ze względu na znaczny wzrost zakażeń.
08.07.2020

USA: Spadki na Wall Street

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Inwestorzy analizują najnowsze przypadki koronawirusa w USA oraz dane i prognozy gospodarcze. Indeks S&P 500 spadł pierwszy raz od sześciu dni.
08.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; inwestorzy niepokoją się o popyt na surowiec

Ceny ropy w USA idą w dół, rynek reaguje na informacje o wzroście zapasów w zeszłym tygodniu. Analitycy wskazują, że popyt na ropę może ucierpieć, jeśli w USA nadal będzie rosła liczba przypadków koronawirusa.
08.07.2020

Raport Ebury: W centrum uwagi dane z USA i europejskie spotkania na szczycie

W najbliższych dniach warte uwagi będą głównie informacje opisujące stan walki z pandemią w Stanach Zjednoczonych oraz dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA.
07.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; na rynku obawy o Covid-19 w USA

Ceny ropy w USA idą w dół. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, największego na świecie konsumenta ropy, może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
07.07.2020

USA: Mocne wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami, a Dow Jones zyskał 460 punktów. Na rynkach panuje optymizm, bowiem inwestorzy liczą na odbicie w gospodarce oraz opracowanie szczepionki na koronawirusa. Akcje Amazona i Netflixa zanotowały historyczne szczyty notowań.
07.07.2020

Ceny ropy w USA wahają się; na rynkach obawy o popyt na surowiec

Ceny ropy w USA idą lekko w dół, po tygodniu zakończonym zwyżkami. Rynki obawiają się o popyt na surowiec w USA wobec znacznego wzrostu przypadków koronawirusa w wielu stanach.
06.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Citi: Cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu 12 miesięcy

Według prognoz Citi, cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu następnych 12 miesięcy z obecnych ok. 40 USD za baryłkę, poinformował Max Layton, European Head of Commodities Strategy.
02.07.2020

Ceny ropy w USA rosną z powodu informacji o zmniejszeniu zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w górę po największym spadku zapasów w tym roku i po zapowiadanym obniżeniu produkcji przez państwa OPEC. Analitycy obawiają się jednak, że popyt na surowiec może się nie odbudować w najbliższej przyszłości ze względu na pandemię koronawirusa.
02.07.2020

Solidne wzrosty na Wall Street na początku nowego tygodnia