• <
konferencj_platforma_lng_2023

Amerykanie zwiększą eksport LNG – administracja Bidena wydała kluczowe pozwolenia

19.03.2022 12:27
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Amerykanie zwiększą eksport LNG – administracja Bidena wydała kluczowe pozwolenia

Partnerzy portalu

Amerykanie zwiększą eksport LNG – administracja Bidena wydała kluczowe pozwolenia - GospodarkaMorska.pl

Departament Energetyki Stanów Zjednoczonych (DOE) wydał pozwolenia na eksport LNG z terminali Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie w celu zwiększenia międzynarodowego eksportu LNG w obliczu niedoborów energii spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę.

Oba terminale pozwalają na zapewnienie dodatkowej elastyczności eksportu LNG na poziomie 0,72 mld stóp sześciennych (ok. 0,2 mld m3) dziennie do wszystkich krajów, z którymi USA nie podpisały umowy o wolnym handlu, w tym do całej Europy.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego, Stany Zjednoczone rozmawiały z krajami i firmami eksportującymi LNG o planach awaryjnych dotyczących utrzymania dostaw tego paliwa do Europy. Obecnie Europa importuje z Rosji gaz, który pokrywa ok. 30-40 proc, zapotrzebowania na ten surowiec.

Amerykańscy eksporterzy już teraz wykorzystują maksymalną lub zbliżoną do maksymalną przepustowość terminali, ale dzięki decyzjom Departamentu Energetyki każdy działający amerykański gazoport ma zgodę DOE na eksport paliwa z pełną mocą do dowolnego kraju, o ile nie jest to zabronione przez prawo lub politykę Stanów Zjednoczonych.

USA są obecnie największym światowym eksporterem LNG, a do końca bieżącego roku eksport wzrośnie o kolejne 20 proc. w stosunku do obecnego poziomu, w miarę uruchamiania dodatkowej przepustowości terminali. Tylko w styczniu 2022 roku USA odpowiadały za ponad połowę LNG importowanego do Europy.

Jak poinformował w komunikacie Departament Energetyki, w związku z oczekiwanym wzrostem eksportu LNG urząd koncentruje się na ograniczaniu emisji metanu w sektorze ropy i gazu zarówno w kraju, jak i za granicą.

Według DOE amerykańskie LNG pozostaje ważnym elementem globalnego bezpieczeństwa energetycznego, a departament nadal stara się znaleźć sposoby, aby pomóc  sojusznikom i partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych w zapewnieniu dostaw energii, których potrzebują, jednocześnie kontynuując prace nad złagodzeniem skutków zmian klimatycznych.Źródło: Departament Energii USA
Fot. Depositphotos


Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.